Trwa ładowanie...

Niepotrzebnie lądują w koszu. Mogą uratować życie

Avatar placeholder
27.09.2022 18:10
Zęby mleczne można przechowywać w bankach komórek macierzystych
Zęby mleczne można przechowywać w bankach komórek macierzystych (East News)

Gdy dzieciom zaczynają wypadać zęby mleczne, najczęściej kładą je pod poduszkę, by zabrała je Wróżka Zębuszka i w zamian zostawiła mały upominek. Co się później z nimi dzieje? Specjaliści radzą, by rodzice je zachowali, gdyż w przyszłości mogą nawet uratować życie.

Komórki macierzyste obecne w zębach mlecznych mogą uratować w przyszłości życie dziecka
Komórki macierzyste obecne w zębach mlecznych mogą uratować w przyszłości życie dziecka (East News)

1. Komórki macierzyste mogą uratować życie

Komórki macierzyste mają zdolność do nieograniczonego podziału i przekształcenia się w inne typy komórek tworzących ludzki organizm. Medycyna już dawno dostrzegła w nich szansę na leczenie wielu chorób, a badania dotyczące ich wykorzystania przynoszą zaskakująco dobre rezultaty.

Pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej i przechowywanie je w specjalnych laboratoriach jest coraz bardziej popularne. Jednak komórki te znajdują się nie tylko w krwi pępowinowej. Obecne są również w zębach mlecznych.

Komórki macierzyste kojarzone są z leczeniem nowotworów. Jednak terapia nimi sprawdza się także podczas leczenia rozległych ran i oparzeń, a ich zastosowanie z każdym rokiem jest coraz szersze. Lekarze są przekonani, że w przyszłości będzie można ich użyć do leczenia takich dolegliwości jak choroba Parkinsona czy cukrzyca typu I, a nawet zregenerować dzięki nim mięsień sercowy po zawale.

2. Mleczaki cenniejsze niż skarb

Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już w czasie życia płodowego, a pierwsze mleczaki wyrzynają się około szóstego miesiąca. Dzieci mają 20 zębów mlecznych, które są bardziej podatne na próchnicę niż twardsze zęby stałe.

Mleczaki zastępowane są przez stałe uzębienie między 4 a 13 rokiem życia. Proces ten następuje powoli, a ząb najpierw kilka dni się rusza, by następnie wypaść i zrobić miejsce zębom stałym.

Większość rodziców wyrzuca zęby, które wypadły dziecku. Jednak warto rozważyć inne rozwiązanie i zacząć je przechowywać. Od niedawna wiadomo, że stomatologiczne komórki macierzyste będą mogły zostać wykorzystane w przyszłości. Badania dowiodły, że komórki macierzyste obecne w zębach mlecznych mogą wytworzyć aktywne neurony, a naukowcy twierdzą, że znajdą one zastosowanie w regeneracji zębów stałych.

Komórki macierzyste pozyskuje się z miazgi zębowej, czyli żywej, unaczynionej i unerwionej tkanki zęba, ukrytej pod szkliwem i zębiną. Odizolowane i odpowiednio przechowywane mogą więc pomóc w przyszłości dzieciom cieszyć się zdrowiem i być wykorzystane tak jak komórki pozyskane z krwi pępowinowej.

Zęby mleczne mogą pomóc w leczeniu dziecka
Zęby mleczne mogą pomóc w leczeniu dziecka (East News)

By uzyskać komórki macierzyste z mleczaków, muszą one być odpowiednio przechowywane w specjalnych laboratoriach. Specjaliści radzą, by nie czekać, aż ząb sam wypadnie. Najlepiej udać się z dzieckiem do stomatologa w chwili, gdy zauważymy, że jego ząb się rusza. Z mleczaka pozyskanego u stomatologa specjaliści będą mogli uzyskać większą ilość komórek macierzystych.

Rodzice mogą również poczekać, aż ząb wypadnie samoistnie, jednak w takim przypadku w laboratorium może okazać się, że komórek macierzystych jest mniej.

W Polsce istnieją już laboratoria, które przechowują komórki macierzyste pozyskane z zębów mlecznych. W większości są to instytucje komercyjne, jednak lekarze mają nadzieję, że w przyszłości pozyskiwanie komórek macierzystych stanie się popularnym rozwiązaniem.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze