Trwa ładowanie...

Niedźwiedź polarny. Jak wygląda, czym się żywi i czy jest zagrożony wyginięciem?

Niedźwiedź polarny. Jak wygląda, czym się żywi i czy jest zagrożony wyginięciem?
Niedźwiedź polarny. Jak wygląda, czym się żywi i czy jest zagrożony wyginięciem? (GettyImages)

Niedźwiedź polarny jest największym na świecie mięsożercą żyjącym na lądzie. Natura ubrała go w charakterystyczne białe futro, które w rzeczywistości jest przezroczyste. Jest niezwykle silny i odważny. Co je, gdzie żyje i jakiej jest wielkości?

spis treści

1. Czym się żywi niedźwiedź polarny?

Głównym źródłem pożywienia niedźwiedzia polarnego są inne zwierzęta - przede wszystkim foki, renifery, pieśce, mordy, narwale, zające, białuchy, ptaki oraz ryby.

Jest zdecydowanie mięsożerny i na jedną porcję potrafi zjeść nawet 60 kg mięsa foki. Tak duży posiłek zapewnia mu oczywiście grubą warstwę tłuszczu, stanowiącą ochronę przed mrozem.

2. Niedźwiedź polarny - budowa

Niedźwiedź polarny to drapieżnik o potężnej budowie. Rośnie nawet do 3 metrów, a wysokość samców w kłębie sięga 1,3 - 1,5 m. Samice są nieco mniejsze - długie na 2,1 m i wysokie na 1,2 m. Panie mają także zazwyczaj mniejszą wagę - rzadko kiedy przekraczają 400 kg. Panowie natomiast ważą średnio prawie 490 kg.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Są to jednak średnie rozmiary, bowiem naukowcy zgodnie twierdzą, że na świecie mogą występować osobniki o masie nawet 800 kg. Do tej pory potwierdzony rekord wynosi 653 kg.

Poza dużymi rozmiarami, taki miś - w porównaniu do innych niedźwiedzi - wyróżnia się dłuższą szyją i nieco bardziej wydłużonym tułowiem.

Niefrasobliwy ojciec w zamojskim ZOO. Naraził dziecko na atak małych drapieżników
Niefrasobliwy ojciec w zamojskim ZOO. Naraził dziecko na atak małych drapieżników

Niektórzy rodzice potrafią wprawić w osłupienie swoim zachowaniem. Tym razem świadkami niefrasobliwości

przeczytaj artykuł

3. Gdzie żyje niedźwiedź polarny?

Niedźwiedzie polarne zamieszkują przede wszystkim tereny wokół bieguna północnego. Najwięcej żyje ich na Alasce, Grenlandii, w północnych obszarach Kanady, na Syberii i Spitsbergenie.

4. Jakiego koloru jest niedźwiedź polarny?

Większość z nas jest przekonana, że niedźwiedź polarny ma białe futro. W rzeczywistości jest ono przezroczyste. Białe wydaje nam się tylko ze względu na załamania promieni UV, ale stwierdzono, że ten drapieżnik ma przezroczysty rdzeń pojedynczych włosów.

Dopiero późnym latem futro dzikich osobników niedźwiedzia staje się nieco bardziej żółte, zaś u osobników zamieszkujących ogrody zoologiczne nabiera odcienia nieco wpadającego w zieleń.

Ciekawostką jest to, że pod "białym futrem" skóra tego misia ma czarny kolor. Można to dostrzec u niedźwiedzi, które nabawiły się ubytków w sierści, np. z powodu bójek między sobą lub w walce z ofiarą.

Czarny odcień skóry można również zaobserwować w czasie, gdy dochodzi do wymiany futra z zimowego na wiosenne. Gatunek ten jest w całości pokryty futrem - od nosa aż do końca ogona, nie wyłączając poduszek palcowych.

Arktyka – czym się wyróżnia ten wyjątkowy region? Lokalizacja, zwierzęta, temperatura
Arktyka – czym się wyróżnia ten wyjątkowy region? Lokalizacja, zwierzęta, temperatura

Arktyka to rozległy obszar obejmujący daleką północ. Zamieszkują go zwierzęta przystosowane do specyficznych

przeczytaj artykuł

5. Czy niedźwiedź polarny jest zagrożonym gatunkiem?

Mimo tego, że niedźwiedź polarny budzi ogromny respekt w środowisku, bo jest dużym i silnym drapieżnikiem, ma poważnego wroga, z którym nie jest w stanie podjąć walki. Mowa tu o silniejszym i bezwzględnym przeciwniku, jakim są zmiany klimatyczne.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zaklasyfikowała ten gatunek do kategorii narażonej na wyginięcie. Wiele w tym przypadku zależy od ludzkiego podejścia do klimatu, ale ochrona niedźwiedzi jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ zmiany klimatyczne powodują wymieranie gatunku.

6. Niedźwiedź polarny – ciekawostki

Niedźwiedź polarny ma błony pławne między palcami, dzięki którym może poruszać się pod wodą. Jest to środowisko, w którym dobrze się czuje i spędza nawet 1/3 swojego życia. Bardzo dobrze pływa, nawet z prędkością 4-5 km/h i doskonale nurkuje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze