Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Niedobór witaminy D

 Agnieszka Gotówka
06.10.2020 17:53
Niedobór witaminy D
Niedobór witaminy D

Witamina D jest niezwykle cenna dla naszego organizmu. Jej niedobór może wiązać się z wieloma dolegliwościami. Może też prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń. O suplementacji witaminy D mówi się zwłaszcza w kontekście najmłodszych dzieci, kiedy to podaje się im ten cenny składnik.

Witamina D to grupa steroidów rozpuszczalnych w tłuszczach. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie gospodarki wapniowo-fosforowej na odpowiednim poziomie. Witamina D jest również niezbędna do uzyskania prawidłowej struktury kośćca.

Witamina D jest prohormonem. Oznacza to, że np. cenna witamina D3 ulega przekształceniom pod wpływem odpowiednich enzymów, w wyniku czego powstaje kalcytriol.

Niewielkie ilości witaminy D powstają w organizmie pod wpływem promieniowania UV. Witamina D wytwarzana w ten sposób jest magazynowana w tkance tłuszczowej organizmu i uwalniania do krwiobiegu stopniowo.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Dotychczas uważano, że witamina D ma znaczenie jedynie dla gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu oraz odpowiada za mocne kości. Liczne badania naukowe dowodzą jednak, że niedobór witaminy D może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Niedobór witaminy D, może skutkować poważnymi chorobami
Niedobór witaminy D, może skutkować poważnymi chorobami (123RF)

1. Witamina D a odporność

System immunologiczny funkcjonuje słabiej, gdy organizmowi brakuje odpowiedniej dawki witaminy D. Dowodzą tego wyniki badań, jakie przeprowadzili naukowcy z University of Ulster. Do testów badacze zaprosili 957 Irlandczyków z przedziału wiekowego od 35. do 60. roku życia. Zbadano u pacjentów poziom witaminy D oraz tzw. markery prozapalne. Okazało się, że blisko połowa badanych miała niedobory witaminy D oraz wysoki poziom markerów prozapalnych, co oznaczało, że w ich organizmie toczy się stan zapalny (choroby reumatyczne, choroby krążenia). Opierając się na tych wynikach, kierownik badań dr Mary Ward dowiódł, że witamina D odpowiada za stymulację układu immunologicznego.

Cała prawda o witaminie D
Cała prawda o witaminie D [10 zdjęć]

Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienia przed

zobacz galerię

2. Witamina D a tarczyca

Naukowcy próbują dowieść, że niedobór witaminy D ma związek z chorobą Hashimoto. Badania w tym zakresie prowadzili naukowcy z Ankara University School of Medicin. Zespół pod kierownictwem dr Nujena Culaka Bozkurta przebadał 540 osób i na podstawie uzyskanych wyników orzekł, iż niedobór witaminy D (zwłaszcza jej formy D3) ma wpływ na rozwój choroby Hashimoto. Tureccy badacze są zdania, że odpowiednia suplementacja tej witaminy jest konieczna, by uchronić się przed rozwojem chorób tarczycy.

3. Witamina D a choroby psychiczne

Zespół badaczy z Isfahan University of Medical Sciences w Iranie próbował poznać przyczyny nerwicy lękowej i schizofrenii, dwóch bardzo poważnych chorób psychicznych. U pacjentów z objawami tych schorzeń zbadano poziom witaminy D w organizmie i stwierdzono znaczne jej deficyty. Związek niedoboru witaminy D z wystąpieniem objawów depresji już został udowodniony, a szwedzcy lekarze podjęli również u swoich pacjentów terapię polegającą na suplementacji witaminy D. W ich opinii przynosi ona pozytywne rezultaty, łagodząc w znacznym stopniu objawy choroby.

Musisz to wiedzieć

Niedobory witaminy D są zatem bardzo niebezpieczne dla organizmu. Warto pamiętać, że witaminę D dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Najwięcej znajduje się jej w tłustych rybach morskich, tj. makrela, śledź, łosoś, tuńczyk. Sporych dawek witaminy D dostarcza żółtko jaj. Gdy jednak i to nie wystarcza, konieczna może okazać się suplementacja preparatami witaminowymi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze