Niebezpieczny mebel ze znanej sieciówki przyczynił się do śmierci kilku dzieci. Będzie wycofany z produkcji – sprawdź, czy go masz

Szwedzka firma Ikea poinformowała o usunięciu ze sprzedaży popularnych komód Malm ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Mebel musi zostać wycofany, ponieważ jego wadliwa konstrukcja przyczyniła się do śmierci ósemki dzieci. Komoda nadal jest dostępna w Polsce.

Zobacz film: "Jak młodzi Polacy urządzają swoje mieszkania?"

1. Śmierć ósemki dzieci

Pierwsza prośba o zwrot produktu pojawiła się już w 2016 roku. Dlaczego mebel jest niebezpieczny? Niewłaściwe przymocowanie może sprawić, że komoda się przewróci i zrobi komuś krzywdę. Niestety, z udziałem tego mebla doszło do kilku tragicznych wypadków, w którym życie straciło ośmioro dzieci. Do ostatniego zdarzenia doszło stosunkowo niedawno – w październiku, tego roku, w Kalifornii, gdzie komoda przygniotła 2-letniego chłopca.

Zdjęcie dziecka, które ucierpiało po przewróceniu się komody
Zdjęcie dziecka, które ucierpiało po przewróceniu się komody (The Sun)

Zdarzeń było więcej. Jak podaje BBC od 1985 roku w USA i Kanadzie doszło do ponad 300 wypadków – w połowie z nich ucierpiały dzieci.

Meble do pokoju dziecięcego
Meble do pokoju dziecięcego

Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

zobacz galerię

2. Mebel w Polsce

(IKEA)

Mebel jest dostępny w Polsce, a oświadczenie dotyczące sytuacji możemy znaleźć również na naszych stronach. Jednakże nie zostanie on wycofany z obiegu. Dlaczego? Ponieważ w Polsce obowiązują inne standardy bezpieczeństwa niż w USA i Kanadzie. Wszystkie sprzedawane przez Ikeę meble spełniają europejski standard bezpieczeństwa – tłumaczyła, rok temu, w rozmowie dla tvn24bis.pl specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej polskiego oddziału firmy Ikea Agata Czachórska.

To musisz wiedzieć:

3. Oświadczenie IKEA

Jak możemy znaleźć na oficjalnej stronie firmy: ''Rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo jest odpowiednie przymocowanie mebli do ściany. Z tego względu od wielu lat podejmujemy działania mające na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat ryzyka przewrócenia się mebli i konieczności przymocowania ich do ścian".

(the Sun)

"W Polsce, jak i na całym świecie, IKEA już od kilku dekad wprowadza zabezpieczenia mebli – elementy służące do przymocowania komody do ściany. Przymocowanie do ściany jest integralną częścią instrukcji montażu, a zestawy mocowań zabezpieczających znajdują się w paczce każdego mebla IKEA, którego wysokość wynosi 75 cm i więcej (w przypadku mebli dziecięcych jest to 60 cm i więcej). Jeśli nie jest możliwe przymocowanie mebla do ściany, konsumenci powinni wybrać inne rozwiązanie do przechowywania''.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.