Trwa ładowanie...

Nie więcej niż sześć łyżeczek dziennie

 Magdalena Bury
01.01.2019 21:49
Nie więcej niż sześć łyżeczek dziennie
Nie więcej niż sześć łyżeczek dziennie (123rf)

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne podało nowe zalecenia dotyczące maksymalnej ilości cukru, jaką mogą spożywać dzieci - to sześć łyżeczek dziennie.

 

1. Obecność cukru w produktach

Cukier znajdziemy obecnie w niemal każdym produkcie. I chociaż wielu ekspertów zaleca ograniczanie jego ilości w diecie, konsumenci zdają się nie zwracać na to uwagi. A to poważny problem – według danych opublikowanych w czasopiśmie "Circulation", spożywanie napojów słodzonych może prowadzić do 184 tys. zgonów rocznie na całym świecie.

Z badań Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika również, że dzieci w wieku od 2 do 18 lat powinny spożywać nie więcej niż sześć łyżeczek cukru dziennie, czyli 25 g (co przekłada się na około 100 kcal). Dla porównania – puszka zwykłej coli zawiera dziewięć łyżeczek tej substancji.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

 

Eksperci uważają, że dziecięca dieta bogata w cukier jest związana z otyłością, insulinoopornością, podwyższonym cholesterolem oraz stłuszczeniem wątroby. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe w przyszłości.

2. Tylko 25 g dziennie

W badaniach pomocne okazały się dane National Health and Nutritrion Examination Survey z lat 2009-2012. Dotyczyły one ilości cukru spożywanego przez dzieci w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy dokonali analizy ponad 100 wcześniejszych prac i badań związanych z tym tematem. Porównali także wpływ cukru na układ krążenia. Wyniki wskazywało na jedno – zbyt duża ilość tej substancji słodzącej w diecie dzieci grozi problemami zdrowotnymi.

Sześć łyżek dziennie - tyle cukru można spożyć
Sześć łyżek dziennie - tyle cukru można spożyć (123rf)

Dietetycy zalecają, by cukier w diecie stanowił maksymalnie 10 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. To bardzo mało, zważywszy na fakt, że cukier znajdziemy nawet w produktach z etykietą „bez dodatku cukru”. Jest on wszędzie, np. w śniadaniowych płatkach pełnoziarnistych czy w ciemnym pieczywie.

 

Zapotrzebowanie na kalorie u dzieci wynosi od 1000 kcal dla dwulatka do nawet 2400 kcal dla aktywnej 18-letniej dziewczyny. Młodzi chłopcy w wieku 16-18 lat powinni natomiast przyjmować aż 3200 kcal dziennie.

Eksperci uważają także, że cukier uaktywnia w mózgu procesy, które sprawiają, że dziecko nieustannie odczuwa chęć jedzenia słodkich produktów. To swego rodzaju uzależnienie, które jest szkodliwe dla całego organizmu, nie tylko zębów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze