Trwa ładowanie...

Po babci czy po dziadku? Naukowcy odkryli ciekawą zależność

Avatar placeholder
15.07.2024 11:35
Nie tylko choroby. To dziedziczymy po dziadkach
Nie tylko choroby. To dziedziczymy po dziadkach (Adobe Stock, Getty Images)

Chociaż myśląc o tym, jakie będzie dane dziecko, najczęściej przyglądamy się wyglądowi i cechom charakteru jego rodziców, tak naprawdę maluch dziedziczy urodę i osobowość nie tylko po mamie i tacie, ale w dużej mierze - także po dziadkach. Co dostajemy zatem "w spadku" po babci i dziadku?

spis treści

1. Geny dominujące kontra recesywne

Dziedziczenie genów jest skomplikowanym i losowym procesem, a cechy, które dzięki nim pojawiają się u człowieka, mogą "dojść do głosu" dopiero w kolejnych pokoleniach. Dlatego na umiejętności, wygląd czy zdrowie malucha, także w jego późniejszym, dorosłym życiu, wpływ mają geny przekazane nie tylko od rodziców, ale też od babć i dziadków (jak również spontaniczne mutacje genetyczne oraz czynniki środowiskowe).

Jakie więc geny przekazane od dziadków mogą się ujawnić? To zależy od ich "siły", gdyż geny mogą być dominujące bądź recesywne. Dziecko najczęściej odziedziczy więc cechy dominujące (zaliczamy do nich m.in. odstające uszy, praworęczność, ciemne oczy i ciemne włosy, a nawet… zdolność do zwijania języka w trąbkę), jednak nie jest to reguła.

2. Problemy zdrowotne

Zobacz film: "Cechy, które dziedziczymy po mamie"

Dziecko może więc odziedziczyć wygląd po dziadkach, a nawet dalszych pokoleniach. Podobnie jak cechy wyglądu, po babci i dziadku możemy także zyskać predyspozycje do objadania się i tendencję do otyłości. Dr Lars Bygren z Instytutu Karolinska w Sztokholmie odkrył w 2002 roku, że jeśli dziadkowie ze strony ojca przejadali się w dzieciństwie, to ich wnuki mogą również mieć z tym problem, a w przyszłości zmagać się z otyłością i związanymi z nią schorzeniami.

Po dziadkach możemy także odziedziczyć mutacje nowotworowe. Nie oznacza to, że na pewno zachorujemy na raka, lecz mamy ku temu większe ryzyko. W takim przypadku powinniśmy tym bardziej dbać o regularne wykonywanie badań profilaktycznych, by w porę wychwycić chorobę i wdrożyć leczenie na jak najwcześniejszym etapie.

Do nowotworów dziedzicznych zalicza się m.in.: raka piersi, raka jelita grubego, raka jajnika i raka tarczycy.

3. Psychika po dziadkach

Co ciekawe, dziadkowie mogą nam przekazać w puli genowej także… lęki i traumy. Badania prof. Armena Goenijana z University of California w Los Angeles wykazały, że dzieci osób, które przeżyły trzęsienie ziemi w 1988 roku w Armenii, także przejawiały związane z tym wydarzeniem stany lękowe i niepokój. W przypadku polskich realiów możliwe jest natomiast przekazanie traumy związanej z II wojną światową na kolejne pokolenia.

Jeśli chodzi o psychikę, po babci i dziadku możemy jednak otrzymać także pozytywne cechy charakteru, w tym wytrwałość i zaradność, umiejętności (np. muzyczne lub matematyczne), zainteresowania, a także wartości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze