Trwa ładowanie...

Nie dostałeś 12 tys. na dziecko? Sprawdź, czy nie popełniłeś tego błędu

Ruszyły wypłaty środków w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Nie dostałeś jeszcze pieniędzy? Być może popełniłeś błąd, przez który sprawa się wydłuży.

spis treści
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe wsparcie finansowe dla rodziców
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe wsparcie finansowe dla rodziców (East News)

1. 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko

Rodzice mogą korzystać z nowego świadczenia. To Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który otrzymasz na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Program cieszy się dużym powodzeniem. Z ostatnich danych przekazanych przez ZUS wynika, że wpłynęło już ponad 502 tys. wniosków. Zdecydowana większość już otrzymała pierwszą wypłatę świadczenia, ale są wyjątki.

2. Takie błędy popełniają rodzice

Nie dostałeś jeszcze pieniędzy? To może być spowodowane błędami we wnioskach. ZUS już zauważył, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice.

- Zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka - mówi w PAP Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Warto zalogować się na swój profil w PUE ZUS. Jeżeli popełniłeś błędy we wniosku, to znajdziesz tam wezwanie do uzupełnienia danych. Wcześniej powinna dotrzeć informacja poprzez SMS lub na podany wcześniej adres mailowy.

ZUS jednocześnie informuje, że nie zajmuje się świadczeniem RKO. To zadanie powierzono Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin i to z nim należy się kontaktować w przypadku problemów.

Robert Czykiel, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.