Trwa ładowanie...

Dodatkowe 500 plus na dziecko. Kto i w jakich okolicznościach otrzyma nawet 12 tys. złotych?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w ramach Polskiego Ładu wchodzi w życie. Już w styczniu przyszłego roku rodzice dzieci mogą liczyć na zastrzyk gotówki. Niektórzy mogą otrzymać nawet 12 000 złotych. Kto i na jakie kwoty może liczyć?

Zobacz film: "Matka demaskuje okrutną nianię, nagrywając ją na kamerę"

spis treści

1. Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

"Naszą ambicją jest dalsze wspieranie polskich rodzin, dlatego wprowadzimy dodatkowe świadczenie dla rodzin z dziećmi" – gwarantuje rząd.

Nowa ustawa została uchwalona, czeka na podpis prezydenta. Ma wejść w życie w styczniu 2022 roku.

Kto otrzyma dodatkowe 12 tysięcy złotych na dziecko?
Kto otrzyma dodatkowe 12 tysięcy złotych na dziecko? (East News)

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma odpowiadać na potrzeby rodzin z małymi dziećmi, pokrywając część kosztów ich utrzymania. RKO w założeniu będzie stanowić uzupełnienie obecnie funkcjonującej Rodziny 500 plus, w ramach której na każde dziecko rodzice otrzymują 500 zł każdego miesiąca.

2. Warunki przyznawania świadczenia

RKO otrzymać ma rodzic na każde drugie i kolejne dziecko w określonym wieku – od 12. miesiąca życia do 36. miesiąca życia. Łączna kwota, jaka może przypaść na każde dziecko to 12 000 złotych.

To kolejne 500 zł przypadające na każdy z 24 miesięcy życia dziecka. Istotnym novum jest możliwość zadecydowania przez rodziców, czy chcą otrzymywać świadczenie przez 24 miesiące w kwocie 500 zł, czy przez okres 12 miesięcy, otrzymując co miesiąc 1000 zł.

Na co rodzice mogą przeznaczyć dodatkowe pieniądze?

"To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę" – czytamy w komunikacie na rządowej stronie gov.pl.

3. Dodatkowe kryteria

Jakie kryteria muszą spełnić rodzice? Dodatkowe fundusze na dziecko dostanie każdy rodzic, który ma dwoje lub więcej dzieci, nawet jeśli najstarsze jest już pełnoletnie.

Ze świadczenia mogą skorzystać także rodzice, których dziecko urodziło się przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 1 stycznia 2022 roku. Okres pobierania świadczenia będzie w takiej sytuacji odpowiednio krótszy, trwając do momentu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 36. miesiąca życia.

Nie obowiązuje też kryterium dochodowe:

"Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie świadczeniem niezależnym od dochodów rodziny (brak kryterium dochodowego) oraz zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych".

4. Rodzice samotnie wychowujący dzieci i cudzoziemcy

Z funduszy z RKO mogą skorzystać także cudzoziemcy zamieszkujący na stałe Polskę – warunkiem jest posiadanie zezwolenia na pobyt stały.

Do RKO uprawniona jest każda rodzina – w tym rodzice samotnie wychowujący dziecko, rozwiedzeni oraz pozostający w nieformalnych związkach.

W przypadku rodziców rozwiedzionych kapitał będzie pobierał ten rodzic, z którym dziecko mieszka. Jeśli natomiast rodzice sprawują opiekę naprzemienną, każdy z nich może wnioskować o RKO i otrzymywać połowę przysługującej na dziecko kwoty.

5. Jak złożyć wniosek?

By otrzymać fundusze z RKO, konieczne jest złożenie wniosku. Jego rozpatrzeniem, a także wypłatą świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podobnie jak w przypadku programów Rodzina 500 plus i Dobry start wniosek należy złożyć drogą elektroniczną. Dostępne są trzy sposoby wnioskowania on-line:

  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej
  • poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS
  • za pośrednictwem platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).

6. Jak zyskać 12 tys. złotych?

Aby uzyskać świadczenie w pełnej kwocie – to jest 12 000 złotych – należy złożyć wniosek w ściśle określonym czasie - obejmującym okres między pierwszym dniem trzeciego miesiąca, poprzedzającego miesiąc ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia, a ostatnim dniem pierwszego miesiąca przypadającego po miesiącu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Jeśli rodzic spóźni się z wnioskiem, wartość RKO zostanie obniżona – o 500 zł za każdy miesiąc spóźnienia.

7. Kiedy wypłata świadczeń?

Przepisy nowej ustawy określają maksymalny czas, jaki ZUS ma na rozpatrzenie wniosku. Wynosi on 2 miesiące od momentu złożenia przez rodzica wniosku wraz z kompletem dokumentów.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku rodzic otrzyma wiadomość w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS, niezależnie od metody wnioskowania (PUE, bankowość elektroniczna, Empatia). Również, jeśli decyzja ZUS będzie odmowna, taka wiadomość pojawi się w skrzynce na PUE.

Od decyzji można się odwołać – składając skargę do Prezesa ZUS, a w następnej kolejności do sądu administracyjnego.

Co istotne, wypłata świadczeń odbywać się będzie wyłącznie w formie bezgotówkowej – czyli na wskazane we wniosku konto bankowe.

Przepisy dopuszczają możliwość zmiany wysokości pobieranego świadczenia na wniosek rodzica (obniżona z 1000 zł do 500 zł lub podwyższona z 500 zł do 1000 zł). Uwaga! Takiej zmiany można dokonać tylko jeden raz przez cały okres pobierania świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.