Trwa ładowanie...

Nie daj się nabrać w majówkę. Eksperci NASK ostrzegają przed oszustami

Avatar placeholder
29.04.2024 12:08
Nie daj się nabrać w majówkę. Eksperci NASK ostrzegają przed oszustami
Nie daj się nabrać w majówkę. Eksperci NASK ostrzegają przed oszustami (East News)

Eksperci NASK - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - przypominają, by planując majówkę, dokładnie sprawdzać miejsca, w których rezerwujemy nocleg. Do ofert w sieci powinniśmy mieć ograniczone zaufanie. Co i jak sprawdzać?

spis treści

1. Sygnały alarmowe

Majówka to czas, na który wiele rodzin planuje kilkudniowy wyjazd. Rezerwacja domku czy pokoju w urokliwej miejscowości wydaje się dobrym pomysłem, jednak zanim zdecydujemy się wynająć coś za pośrednictwem internetu, warto dokładnie sprawdzić, czy… obiekt, na który się decydujemy, na pewno istnieje.

Oszuści są bowiem pomysłowi i zdarza się, że zamieszczają w sieci ogłoszenia dotyczące zmyślonych pensjonatów czy hotelików - tylko po to, by nieostrożny internauta dokonał rezerwacji i wpłacił pieniądze.

Jak nie dać się oszukać? Pierwszą niezwykle ważną zasadą jest sprawdzenie, czy w opublikowanym w sieci ogłoszeniu dotyczącym noclegu znajduje się numer telefonu. Zanim wynajmiemy dane miejsce, powinniśmy na ten numer zadzwonić.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

- Niezwykle ważne jest to, aby zweryfikować taką ofertę, żeby skontaktować się z osobą, która udostępnia tego typu ogłoszenie. Porozmawiać z nią i sprawdzić, czy rzeczywiście przedstawiana przez nią oferta jest prawdziwa - mówi Anna Kwaśnik, ekspertka NASK.

Zrezygnować natomiast lepiej z ofert, w których podano jedynie kontakt mailowy lub poprzez wiadomości.

Anna Kwaśnik podpowiada, by zwrócić także uwagę na to, czy dany obiekt jest dostępny na innych portalach z ogłoszeniami i czy udostępnione na nich dane kontaktowe są identyczne. Jeśli nie, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza.

Dobrym pomysłem jest spojrzenie także np. na mapy Googla i wyszukanie danego obiektu, by sprawdzić, czy faktycznie znajduje się w tym miejscu.

- Najlepiej skorzystać z popularnych wyszukiwarek czy adres obiektu, który chcemy wynająć, rzeczywiście istnieje, chociażby na mapach Googla, bo może się okazać, że przyjedziemy w całkiem inne miejsce - podkreśla ekspertka.

Inne ważne aspekty, które powinny wzbudzić naszą czujność, to: brak możliwości zmiany lub odwołania rezerwacji, proponowanie transakcji przez nieznane strony, a także udostępnienie tylko jednego rodzaju płatności.

2. Gdy damy się oszukać

Jeśli padniemy ofiarą cyberoszusta, eksperci Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej radzą, by zgłosić sprawę na policję oraz skontaktować się ze swoim bankiem. Dobrym pomysłem jest także zgłoszenie całej sytuacji do administratora strony, na której widniało nieprawdziwe ogłoszenie oraz poprosić go o zabezpieczenie danych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze