Trwa ładowanie...

Nazywany jest "olejem dla kobiet". Ma szczególnie cenne właściwości

Avatar placeholder
14.10.2024 10:33
"Olej dla kobiet". Sprzyja płodności i pomaga na PMS
"Olej dla kobiet". Sprzyja płodności i pomaga na PMS (Getty Images)

Olej z wiesiołka wykazuje szereg właściwości związanych m.in. z niwelowaniem kobiecych dolegliwości. Jest też popularny wśród pań starających się o dziecko, ponieważ reguluje cykl miesiączkowy.

spis treści

1. Co zawiera olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka wytłacza się z nasion wiesiołka dziwnego (łac. Oenothera paradoxa), wiesiołka dwuletniego (łac. Oenothera biennis) i innych gatunków roślin z rodziny Oenothera L. Można go kupić w postaci płynnej bądź w kapsułkach. Jest także częstym dodatkiem dodawanym do kremów oraz maści.

Zawiera w swoim składzie m.in.: selen, cynk, wapń, fitosterole, magnez i witaminę E, a przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA-6 czy DHA.

2. Na kobiece dolegliwości

Olej z wiesiołka często nazywany jest "olejem dla kobiet" ze względu na jego liczne właściwości. Pomaga m.in. w terapii leczenia mastalgii cyklicznej, czyli bólu piersi. Dolegliwość ta pojawia się u mniej więcej 50–70 proc. pań w wieku od 18 do 44 lat.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Dowiedziono, że w organizmach kobiet cierpiących na mastalgię brakuje nienasyconych kwasów tłuszczowych, a jeden ze sposobów leczenia polega na podawaniu odpowiednich dawek witaminy E oraz oleju z wiesiołka.

Olej z wiesiołka na problemy z zajściem w ciążę
Olej z wiesiołka na problemy z zajściem w ciążę

Mimo postępu medycyny, problem bezpłodności i trudności z zajściem w ciążę pojawiają się bardzo często.

przeczytaj artykuł

Olej ten jest również pomocny przy łagodzeniu objawów PMS i bolesnych miesiączek (bólu podbrzusza i piersi, obrzęków, rozdrażnienia i wahania nastrojów). Co więcej, olej z wiesiołka może pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy, w tym uderzeniach gorąca i nadmiernej potliwości.

Ważną cechą oleju z wiesiołka jest regulowanie cyklu miesiączkowego u kobiet. To zaś pozwala łatwiej przewidzieć, kiedy pojawi się owulacja. Stosowanie oleju jest więc popularny wśród pań, które starają się o dziecko.

3. Dla pięknej skóry

To nie wszystko. Olej z wiesiołka korzystnie wpływa też na skórę dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego, którego brak w organizmie prowadzi do suchej skóry, zmniejszenia jej elastyczności i zwiększenia ryzyka pojawiania się zmarszczek.

Korzystny wpływ olejku zaobserwowano także u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, trądzikiem łojotokowym i różowatym, egzemą i alergią skórną.

4. Czy olej z wiesiołka jest dozwolony w ciąży?

Część lekarzy zaleca suplementację oleju z wiesiołka od 34.-38. tygodnia ciąży ze względu na występujący w nim kwas archaidonowy, który jest budulcem dla fosfolipidów błon komórkowych neuronów w mózgu oraz fotoreceptorów siatkówki oka.

Jednak uwaga, we wcześniejszych okresach ciąży lepiej go nie przyjmować, ponieważ może doprowadzić do pojawienia się skurczów macicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze