Olej z owsa pomaga walczyć z nadwagą

O płatkach owsianych i ich właściwościach powiedziano już wiele. Mało natomiast mówi się o pozytywnym wpływie na zdrowie oleju z owsa. Tymczasem okazuje się, że ten bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9 olej ma ogromne znaczenie dla leczenia otyłości i nadwagi.

Owies to roślina uprawiana na świecie od 3 tys. lat. Niegdyś bardzo popularna, przez wiele lat zapomniana, a teraz znowu wraca do łask. To za sprawą przemysłu kosmetycznego, który olej z owsa stosuje w kosmetykach nawilżających i odżywczych. Nie ma bowiem cienia wątpliwości, że owies takie właściwości posiada. Ale to nie wszystko.

Nasiona owsa pod lupę wzięli naukowcy z Uniwersytetu w Lund – Instytutu Badań Harrod we współpracy z firmą Oat Fiber AB. Eksperci doszli do wniosku, że preparat pozyskiwany z oleju owsa wpływa na uczucie sytości.

Dlaczego owies jest taki wyjątkowy? Ma wiele aktywnych składników, które poprawiają pracę organizmu. Są to między innymi: tokoferole, fosfolipidy, fitosterole i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 oraz omega-9. Każdy z tych składników ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, łagodzące i nawilżające.

Z badań ekspertów wynika dodatkowo, że spożywanie preparatów pozyskiwanych z oleju z owsa (lub samego oleju) może być pomocne w walce z otyłością i nadwagą – również u dzieci. Jak tego dowiedziono?

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund poddali badaniom grupę osób. Każdej z nich na śniadanie podawano różne ilości preparatu z oleju z owsa. Okazało się, że wzrósł u nich poziom hormonów sytości w jelitach. Widoczne to było już 3 godziny po posiłku.  Spadek następował po około 7 godzinach, a jego wysokość zależała od dawki preparatu jaką podano w pożywieniu.

Naukowcy podawali badanym specjalny preparat o konsystencji majonezu. Cząsteczki tłuszczu w nim zawarte są minimalnych rozmiarów – badacze twierdzą, że rozpadają się one w organizmie wolniej oraz są łatwiej wchłaniane w jelitach.

Spożywanie oleju z owsa sprawia, że w jelitach uwalniają się 3 różne hormony sytości: PYY, GLP-1 oraz CCK. Substancje te odpowiadają za uczucie sytości i zmniejszają łaknienie. Ponadto, wzrost hormonu GLP-2 działa korzystnie na poziom cukru we krwi, normalizując go.

Jak wykorzystać olej z owsa? Można go dostać w sklepach ze zdrową żywnością. Codzienne przyjmowanie jednej łyżki przed śniadaniem lub do posiłku ureguluje pracę jelit (owies zawiera mnóstwo błonnika), zmniejszy poziom cholesterolu we krwi, wspomoże pracę serca.

Olej mogą spożywać także dzieci. Można im podawać łyżeczkę dziennie przez około 3 tygodnie. Kurację należy powtórzyć po dwóch miesiącach. Warto jednak pamiętać, że olej z owsa, choć zawiera mnóstwo składników odżywczych, nie zastąpi zdrowej i racjonalnej diety.

Ewa Rycerz, 8 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Pasożyty u dzieci Choroby pasożytnicze nadal są często spotykane u dzieci. Zarażeniom sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, złe warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Problem, choć często uważany za krępujący, dotyka...

Zdrowie przedszkolaka

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Naucz się rozpoznawać słowa oznaczające alergeny Rozszyfrowanie składu produktu wypisanego na etykiecie to nie lada wyzwanie. Jednakże dowiadywanie się, co oznaczają dane zwroty jest kluczowe w przypadku alergii pokarmowej. Składniki pozyskiwane z alergenu...

Zdrowie przedszkolaka

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Czym jest i kogo dotyczy stomia? Przetoka to chirurgicznie wytworzone połączenia pomiędzy częścią jelita, a powierzchnią ciała. W wyniku jej wyłonienia człowiek wypróżnia się właśnie przez stomię. Zazwyczaj jej utworzenie przez lekarzy jest skutkiem nowotworów...

Zdrowie przedszkolaka

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Tego w domu nie róbcie! Katar, kaszel i złe samopoczucie. To pierwsze objawy choroby atakującej organizm dziecka. Większość z rodziców sięga wtedy po stare, sprawdzone domowe sposoby na pokonanie wirusów. O ile dajemy dziecku do picia herbatę z lipy i...