Trwa ładowanie...

Nazywali ją "Calineczką" i nie dawali szans na przeżycie. Dziś ma 21 lat

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 02.10.2024 07:15
Zdiagnozowano u niej niezwykle rzadką odmianę karłowatości pierwotnej,
Zdiagnozowano u niej niezwykle rzadką odmianę karłowatości pierwotnej, (YouTube)

Kenadie Jourdin-Bromley przyszła na świat z tak rzadką chorobą, że lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. Dziś ma 21 lat i żyje pełnią życia.

spis treści

1. Okrzyknięto ją "Calineczką"

Kenadie Jourdin-Bromley urodziła się w 2003 roku w Ontario w Kanadzie. Od pierwszych chwil jej życia lekarze byli pełni obaw o przyszłość dziewczynki. Ważąca zaledwie 1,13 kg i mierząca około 20 cm Kenadie od razu zyskała przydomek "Calineczka" nadany przez pielęgniarki.

Wkrótce zdiagnozowano u niej niezwykle rzadką odmianę karłowatości pierwotnej, schorzenia, z którym zmaga się jedynie około 100 osób na całym świecie.

Zobacz film: "Kocia Kawiarnia. Nie każde dziecko może tu wejść"

Karłowatość pierwotna to choroba, która często prowadzi do opóźnionego rozwoju umysłowego, trudności z oddychaniem czy dotkliwych problemów z układem trawiennym. W przypadku Kenadie, lekarze byli przekonani, że uszkodzenie mózgu uniemożliwi jej normalne życie, a nawet przeżycie pierwszych miesięcy.

Rodzice dziewczynki byli zdruzgotani diagnozą, ale nie tracili nadziei. - Myśleliśmy, że zabierzemy ją do domu, żeby tam umarła, bo tak powiedzieli nam lekarze". Jednak Kenadie pokazała, że nawet najgorsze rokowania mogą być mylne - mówiła w jednymz wywiadów mama dziewczynki, Brianne.

(Facebook)

2. Ma tylko 99 centymetrów wzrostu

Choć mierzy jedynie 99 centymetrów, a jej kończyny są słabo rozwinięte, żyje pełnią życia. Jej empatia i radosna osobowość sprawiają, że jest otoczona miłością bliskich i przyjaciół. Uwielbia jazdę na łyżwach i grę w kręgle czym udowadnia, że można realizować swoje pasje, mimo fizycznych ograniczeń.

Asystentka Kenadie, Jessica Putnam, w jednym z wywiadów opowiedziała o jej niezwykłej osobowości: "Jest bardzo empatyczna. Jeśli zranisz się w palec, przychodzi i cię przytula. Ma zaraźliwy śmiech, który sprawia, że chcesz śmiać się razem z nią".

3. Wyjątkowe wyzwania

Największym problemem zdrowotnym, z którym Kenadie musi się zmagać, są jej kruche kości. Choć każda aktywność fizyczna niesie ryzyko, dziewczyna nie rezygnuje z życia. Lekarze jednak wciąż podkreślają, że osoby cierpiące na karłowatość pierwotną, nawet w najlepszych przypadkach, zazwyczaj nie dożywają 30 lat.

Pomimo tych pesymistycznych prognoz, rodzice Kenadie wierzą, że ich córka po raz kolejny zaskoczy wszystkich swoją siłą i wytrwałością.

- Chciałabym, żeby Kenadie była szczęśliwa. Chcę, aby się uśmiechała i odnosiła sukcesy - podkreśla jej mama.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze