Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Naukowcy po raz pierwszy wyhodowali myszy z komórek skóry dorosłych osobników

Na początku tego roku okazało się, że naukowcy są w stanie wytworzyć plemniki z komórek ciała dorosłych myszy w warunkach laboratoryjnych.  Teraz zespół japońskich naukowców ogłosił, że udało im się zrobić to samo, tylko w przypadku komórek jajowych. Naukowcy będą w stanie je zapłodnić i uformować zarodki, które wszczepią do organizmów surogatek.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Badania japońskich naukowców na myszach mogą być szansą dla bezpłodnych par
Badania japońskich naukowców na myszach mogą być szansą dla bezpłodnych par (Shutterstock)

1. Komórki jajowe wytworzone ze zwykłych komórek ciała

Jest to pierwszy eksperyment, który udowodnił, że można rozwinąć w pełni dojrzałe komórki jajowe i, co ważniejsze, dokonać tego w warunkach laboratoryjnych. Wnioski zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature”.

Naukowcy opisują komórki jajowe wytworzone z komórek skóry, pobranych z ogona osobnika dorosłego, które zostały następnie przekształcone w komórki macierzyste, aby w ten sposób „zawrócić” czas dla komórek.

Naukowcy byli w stanie tak pokierować ich rozwojem, aby utworzyły komórki jajowe. Gdy już to osiągnęli, były zapładniane i wszczepiane samicom myszy. Urodziło się blisko 12 małych myszek, były one w stanie, pozornie bez problemu, samodzielnie żyć i mieć własne potomstwo.

Objawy niepłodności, które bagatelizujemy
Objawy niepłodności, które bagatelizujemy [6 zdjęć]

Jeszcze kilkanaście lat temu para nieposiadająca ani jednego dziecka była rzadkością. Obecnie z problemem...

zobacz galerię

"To jest solidna praca i, moim zdaniem, będzie później powielana w innych laboratoriach. Teraz musimy zebrać dodatkowe dane i uwagi, zwłaszcza na temat embrionów, aby zobaczyć, ile z nich rozwija się normalnie, a co się dzieje z tymi, które rozwijają się nieprawidłowo i czy możemy przewidzieć lub obserwować jakieś nieprawidłowości rozwojowe" - wyjaśnia profesor Azim Surani z Instytutu Gurdon na Uniwersytecie w Cambridge

Badacze pierwotnie stworzyli setki zarodków, ale nie wszystkie z nich okazały się być zdrowe i żywotne.

2. Szansa dla niepłodnych par i problem etyczny

Jeszcze długa droga przed nami, zanim technika ta będzie doskonała, ​​a nawet wtedy, aby uzyskać komórki macierzyste skóry, które prawidłowo rozwiną się w komórkach jajowych, naukowcy muszą  dodać trochę tkanki pozyskanej z embrionów, która wspiera dzielące się komórki.

Mity dotyczące płodności obalone!
Mity dotyczące płodności obalone! [10 zdjęć]

Nasz wiek biologiczny znacząco się wydłużył w obecnych czasach. Co więcej, kobiety znają różnorodne sposoby...

zobacz galerię

Uważa się jednak, że ten składnik może wkrótce być tworzony w laboratorium. Jednak bez wątpienia, największą przeszkodą do pokonania jest nie tylko aspekt techniczny, ale też etyczna strona procedury.

"Etycznie, kwestia ta jeszcze nie została w pełni omówiona przez naukowców i społeczeństwo. Rzeczywiście jest to właściwy czas, aby rozpocząć debatę i zaangażować szerszą opinię publiczną, na długo przed tym, kiedy procedura stanie się możliwa u ludzi" - mówi  profesor Surani.

Jeśli te same efekty osiągnięte zostaną u ludzi, mogłoby to zrewolucjonizować leczenie niepłodności. To będzie jednak wymagać bardzo poważnych dyskusji i nowego prawa. To coś, czym będzie trzeba się zająć w ciągu najbliższych kilku lat.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.