Nauka a nerwica
Nerwica w wieku szkolnym może powodować zaburzenia snu, kłopoty z koncentracją oraz pamięcią. W jaki sposób dziecko powinno funkcjonować w środowisku szkolnym?
1. Szkoła a nerwica
Odczuwanie zaburzeń nerwicowych oraz depresja zawsze mają wpływ na jakość nauki. Negatywne procesy obniżają zdolność zapamiętywania i utrudniają wszelkie zadania poznawcze. Młody człowiek koncentruje się na odczuciach płynących z ciała a nie na samej nauce. Pojawia się lęk napadowy, który bywa przyczyną obniżenia motywacji. Przygnębienie i smutek kumulują takie odczucia jak: napięcie, rozdrażnienie, a nawet agresję. Nerwica nie sprzyja efektywnej nauce.
2. Problemy w szkole i na studiach
Osoby, które mają problemy w szkole lub na studiach, są najczęściej negatywnie odbierane przez grono pedagogiczne. Młodzi ludzie chorzy na nerwicę zazwyczaj nie są świadomi swojego stanu. Trudności mogą przyjąć formę: natręctw, napadów lękowych, depersonalizacji, derealizacji, fobii społecznej. Dlatego też w jednostkach oświatowych można skorzystać z pomocy psychologa. Dużo dobrego może uczynić trening relaksacyjny.
3. Czy nerwicę można łatwo pokonać?
To musisz wiedzieć:
Psychoterapia jest niezwykle pomocna przy ucieczce z tak zwanego błędnego koła (określanego często strachem przed strachem). Bardzo ważna jest nauka prawidłowych przyzwyczajeń:
- zdrowy sen – należy zadbać o minimum 7 godzin snu dziennie. Jeśli mamy trudności w zasypianiu, można skorzystać z dobroczynnego oddziaływania melisy. Wypoczęty umysł o wiele lepiej poradzi sobie z sytuacjami stresowymi;
- warto od czasu do czasu wykonywać trening relaksacyjny. Już samo puszczenie muzyki relaksacyjnej może ukoić zmysły;
- korzystajmy z diety bogatej w witaminy z grupy B. Przyjmujmy również suplementy magnezowe;
- zadbajmy o aktywność sportową;
- odrzućmy palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu.