Nauczyciele znaleźli sposób. "Jestem szczerze oszołomiona"
"Wspaniale! Po to są nauczycie! Aby wspierać ucznia w rozwoju, a nie straszyć jedynkami!" - chwalą internauci nauczycieli z jednej ze szkół w Binczarowej. Placówka opublikowała na Facebooku zdjęcia pokazujące, jakie informacje zwrotne pedagodzy przekazują dzieciom po sprawdzianach i wypracowaniach.
1. Chwalenie zamiast straszenia
Na to, że informacja zwrotna, jaką - często w postaci oceny - od nauczyciela otrzymuje uczeń, wpływa na jego proces nauki, pedagodzy zwracają uwagę już od dawna. Postulują, by nie podcinać dzieciom skrzydeł miażdżącą krytyką, lecz skupić się raczej na tym, co uczniowie robią dobrze i nad czym powinni jeszcze popracować.
Na facebookowym profilu Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Binczarowej (województwo małopolskie) pojawiły się zdjęcia obrazujące, jak nauczyciele placówki oceniają uczniów. Na sprawdzianach i wypracowaniach widnieją motywujące liściki skierowane do uczniów, a także oceny, które uczniowie sami sobie wystawili.
"'Strasznie' miło oglądać twój zeszyt - piszesz bardzo czytelnie, informacje układasz przejrzyście, mądrze wykorzystujesz kolory, rysunki czy nawet przerwy w notatkach. Jeśli chodzi o wypracowanie: chciałabym, żeby wszyscy z taką łatwością budowali zdania i je ze sobą łączyli, jak ty. Tak trzymaj! Umiesz pisać opis postaci" - napisała nauczycielka.
"Na ogół bezbłędnie podajesz potrzebne słówka, znasz odmianę czasownika to be, stosowanie przyimków a/an. Wiesz na pewno więcej, niż to pokazałaś na sprawdzianie. Więcej uwagi i skupienia następnym razem i będzie perfect" - napisała inna.
"Jesteś bardzo pracowitą dziewczyną - to bardzo ważna cecha" - czytamy na wypracowaniu.
2. Polska szkoła się zmienia
Motywujące słowa nauczycieli spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem internautów. Chwalą podejście pedagogów, ich zaangażowanie w proces uczenia i właściwe podejście do uczniów.
Oto wybrane komentarze:
"Pięknie się to czyta, myślę, że przy tak mądrych empatycznych dorosłych rosną mądre i empatyczne dzieci, pełne wiary w siebie i w świat... ",
"Wspaniale! Po to są nauczycie! Aby wspierać ucznia w rozwoju, a nie straszyć jedynkami! Fantastycznie",
"Przepiękne informacje zwrotne",
"Jestem szczerze oszołomiona tym sposobem oceniania, jest rewelacyjne! Tak ważne jest to 'docenienie', niekoniecznie 'ocenienie'! Brawo".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl