Trwa ładowanie...

Długo czekała na diagnozę. Okazało się, że jest uczulona na zimno

 Anna Klimczyk
27.12.2021 09:20
Nastolatka jest tak uczulona na zimno, że zimą ledwo może wyjść z domu
Nastolatka jest tak uczulona na zimno, że zimą ledwo może wyjść z domu (Facebook)

Wielu rodziców musi walczyć z alergią u swoich dzieci. Zmiany na skórze malucha mogą pojawić się z różnych przyczyn. Najczęściej wysypka u dziecka nie jest groźna i znika po kilku dniach. Wysypka, pokrzywka, wypryski, łuszczący się naskórek i czerwone plamy to typowe objawy alergii skórnej. A co jeśli nasze dziecko jest uczulone na zimno?

spis treści

1. W zimie prawie nie wychodziła na dwór

Kyla Tagg musi się ciepło ubierać za każdym razem, gdy w okresie zimowym wychodzi na zewnątrz. Nie tylko dlatego, że grozi jej przeziębienie. U dziewczynki po zetknięciu z mrozem i chłodem pojawia się bolesna wysypka.

Nastolatka jest tak uczulona na zimno, że zimą ledwo może wyjść z domu
Nastolatka jest tak uczulona na zimno, że zimą ledwo może wyjść z domu (Facebook)

36-letnia Elizabeth Tagg po raz pierwszy zauważyła wysypkę na skórze córki, gdy ta miała dwa lata, założyła, że maluch ma po prostu wrażliwą skórę, ponieważ zupełnie nie zdawała sobie sprawy, że istnieje uczulenie na zimną pogodę:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

- Po prostu założyłam, że musi mieć bardzo wrażliwą skórę, ponieważ nigdy wcześniej nie słyszałem, aby ktokolwiek był uczulony na zimno. Zaczęło się to w miesiącach zimowych, kiedy mała bawiła się na śniegu. Zauważyłam pęcherze pojawiające się na jej policzkach - tłumaczy kobieta.

Niestety wraz z wiekiem alergia u dziewczynki nasiliła się do tego stopnia, że nawet najmniejsza zmiana temperatury powodowała wysypkę - na przykład wyjście z ciepłej kąpieli:

- Trwało to przez kilka lat, aż zaczęło się pogarszać. W końcu zimą na przełomie 2013 i 2014 roku jej uczulenie na zimno stało się naprawdę silne. Zaczęła reagować na każdą drobną zmianę temperatury. Zauważyłam, że twarz i dłonie mojej córeczki puchną - mówi mama dziewczynki.

2. Zaskakująca diagnoza

Po wielu badaniach u dziewczynki zdiagnozowano uczulenie na zimno:

- Kiedy otrzymaliśmy diagnozę, to było okropne. Jako rodzic nie chcesz myśleć, że Twoje dziecko cierpi na jakąkolwiek chorobę. Brzmiało to tak przerażająco, że Kyla miała uczulenie na zimno, ponieważ wydawało się, że trudno ją chronić, zwłaszcza mieszkając w Anglii, gdzie czasami może być zimno nawet latem. Poradzono nam, aby w zimowe dni córka jak najwięcej przebywała w domu - wspomina kobieta.

Nastolatka jest tak uczulona na zimno, że zimą ledwo może wyjść z domu
Nastolatka jest tak uczulona na zimno, że zimą ledwo może wyjść z domu (Facebook)

Rodzice nie mogli pogodzić się z tym, że córka nie może doświadczać typowych dziecięcych zabaw:

- To sprawiło, że poczuliśmy się tak winni jako rodzice, ponieważ wiedzieliśmy, że nasze dziecko nie może wyjść na dwór i bawić się jak inne dzieci. Czuliśmy się źle, że straciła wiele rzeczy z powodu jej uczulenia.

Z czasem Kyla nauczyła się dbać o siebie i wie jak walczyć z chorobą. Przyjmuje tabletki, które pomagają zwalczać reakcję alergiczną. Pomimo tego, że przyjmuje leki i nigdy nie wychodzi z domu, nie będąc ubraną i zabezpieczoną, to zimowe warunki mogą wywołać nieprzyjemną reakcję.

3. Uczulenie na zimno

Uczulenie na zimno to potoczna nazwa pokrzywki z zimna. Wywoływana jest przez nagłe ochłodzenie ciała pod wpływem zmiany temperatury, spożycia zimnych pokarmów lub kąpieli w zimnej wodzie. Na skórze pojawiają się bąble pokrzywkowe, którym towarzyszy świąd.

Leczenie alergii na zimno jest trudne i czasami mało skuteczne. Istotne znaczenie ma stopniowe hartowanie organizmu, tzn. oswajanie organizmu ze zmianami temperatury. Konieczna jest systematyczność. Oprócz tego stosowane są leki przeciwhistaminowe, leki przeciwalergiczne, zmniejszające objawy skórne, podawane doustnie oraz miejscowo w postaci maści i kremów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze