Najpopularniejsze imiona w 2019 roku. Nazywamy dzieci biblijnie i tradycyjnie
W Krakowie podsumowano pierwsze półrocze 2019 roku, jeśli chodzi o najczęściej wybierane imiona dla dzieci. Sprawdzamy, jak nazywane są noworodki w innych rejonach.
1. Najczęściej wybierane imiona
Imiona nadawane noworodkom czasami budzą kontrowersje. Moda się zmienia m.in. pod wpływem aktualnie popularnych gwiazd czy bohaterów filmowych. Wyraźny bywa wpływ trendów związanych z powrotem do tradycji lub przeciwnie - tendencje do ukłonów w stronę nowoczesności. To dlatego nierzadko w czołówce najpopularniejszych imion w latach ubiegłych można było znaleźć obok siebie Franciszka i Brajana.
Dane dotyczące najczęściej wybieranych imion są systematyzowane po upływie każdego roku, ale krakowski Urząd Stanu Cywilnego już teraz pokusił się o stworzenie zestawienia.
Zobacz też: Imiona zakazane za granicą. Niektóre zaskakują
2. Imiona najbardziej popularne w Krakowie
W czołówce kobiet w Krakowie na podium są Julia, Hanna i Zofia. U nowo narodzonych mężczyzn rekordy popularności biją Jan, Jakub i Franciszek. Dalsze pozycje w rankingu z Krakowa zajmują kolejno Zuzanna i Szymon. Oczko niżej są Alicja i Antoni. Na 6. pozycji Oliwia i Adam. Na 7. miejscu najpopularniejszych imion żeńskich jest Maja, a wśród imion męskich Filip. Pierwszą dziesiątkę dziewcząt zamykają imiona Emilia, Aleksandra i Laura, a wśród imion chłopięcych Wojciech, Mikołaj i Aleksander.
Na terenie całego województwa małopolskiego pierwszą dziesiątkę dopełnia wśród chłopców Kacper. Widać więc wyraźną przewagę tradycji nad nowoczesnością. Dominują wśród chłopców imiona biblijne, dziewczynki są bardziej nowoczesne.
Zobacz też: Imiona, które nosi najwięcej Polaków. Sprawdź, czy jesteś na liście
3. Najpopularniejsze imiona dla dzieci w województwach lubelskim i lubuskim
Nie we wszystkich miastach są już dostępne statystyki z półrocza 2019, ale znane są dane porównawcze z roku 2018.
W samym Lublinie najchętniej nazywano chłopców Antoni, Jan, Szymon, Aleksander, Jakub, Franciszek, Wojciech, Mikołaj i Filip oraz Adam. Wśród dziewczynek najczęściej wybierano imiona Zuzanna, Lena, Hanna, Julia, Maja, Alicja, Zofia, Aleksandra, Oliwia, Wiktoria. Poza samym Lublinem, lecz na terenie województwa lubelskiego, do pierwszej dziesiątki trafiły również noworodki o imieniu Kacper.
W lubuskim lista wygląda bardzo podobnie, lecz jest wzbogacona o Leona i Stanisława. Wśród dziewczynek z województwa lubuskiego jest najwięcej dzieci o imieniu Hanna, Maja, Julia, Zuzanna, Zofia, Lena, Oliwia, Amelia, Alicja i Maria.
Zobacz też: Rodzice przestają nazywać dzieci Dżesika czy Brajan. Do łask wracają imiona sprzed 100 lat
4. Najpopularniejsze imiona na Śląsku, Podlasiu, Mazowszu i Podkarpaciu
Jeśli chodzi o lata 2018/2019 w województwie dolnośląskim, to tutaj zestawienie wygląda bardzo podobnie: Jakub, Antoni, Jan, Szymon, Filip, Aleksander, Wojciech, Franciszek, Mikołaj, Michał. Dla dziewczynek preferowane imiona to Hanna, Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Lena, Alicja, Amelia, Oliwia, Pola.
W kujawsko-pomorskim pierwsza dziesiątka to: 1. Antoni i Zuzanna, 2. Szymon i Lena, 3. Aleksander i Maja, 4. Jakub i Zofia, 5. Jan i Julia, 6. Franciszek i Amelia, 7. Mikołaj i Alicja, 8. Filip i Maria, 9. Wojciech i Hanna, 10. Adam i Oliwia.
Prawie takie same dane podaje województwo mazowieckie. Wśród chłopców jest najwięcej małych Janków i Antonich. Popularnością cieszy się też imię Aleksander i Jakub. Wielu chłopców nazwano również Szymon, Franciszek, Adam, Stanisław, Mikołaj lub Filip. Wśród dziewczynek królują Zuzanna, Zofia i Julia, które wyprzedziły Alicję, Maję, Hannę, Marię, Lenę, Amelię i Aleksandrę.
Na Podkarpaciu imiona męskie są analogiczne, jak w innych rejonach, ale zaskakuje zestawienie imion dla dziewczynek. To kolejno: Zuzanna, Julia i Lena, a następnie Maja, Emilia, Hanna, Zofia, Aleksandra, Milena i Oliwia. Imię Milena w innych rejonach stosuje się rzadko. W podlaskim z kolei do imion żeńskich w pierwszej dziesiątce dołącza Natalia.
5. Województwo pomorskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie - najchętniej wybierane imiona
W pomorskim zaskakuje 10. miejsce zarówno wśród imion męskich, jak i żeńskich. Choć czołówka jest taka, jak w całym kraju, to pierwszą dziesiątkę zamykają Nikodem oraz Laura. W warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim natomiast na 10. miejscu imion dla chłopców jest niespotykany tak często gdzie indziej Marcel. W Wielkopolsce do pierwszej dziesiątki imion żeńskich wchodzi też Gabriela.
Popularne imię może być gwarancją tego, że dziecko nie będzie wyśmiewane przez rówieśników, ale ma również mankamenty, w postaci braku oryginalności. Ponadto, może też generować zamieszanie, gdy w jednej grupie czy klasie znajdzie się kilkoro dzieci o takich samych imionach.
Zbytnie udziwnianie może jednak powodować trudności m.in. urzędowe związane z poprawną pisownią. Rodzice powinni więc wypośrodkować zalety i wady popularnych imion, jak również wybrać takie, które dobrze brzmi z ich nazwiskiem, aby uniknąć sytuacji, w której wybrane imię stanie się przykrym balastem na resztę życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl