Trwa ładowanie...

Imiona, które nosi najwięcej Polaków. Sprawdź, czy jesteś na liście

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało spis imion, które noszą Polacy. Co ciekawe, jedno imię jest szczególnie popularne.

Zobacz film: "Jedno z bliźniąt ma zespół Downa"

1. Najpopularniejsze imiona kobiece

W pierwszej dziesiątce kobiecych imion, które najczęściej nosimy, próżno szukać tak popularnych ostatnio Zofii, Zuzanny, Julii, Oliwii czy Amelii.

Najwięcej Polek nosi imię Anna. To pochodzące z języka hebrajskiego imię znane jest w Polsce już od XIII wieku. Blisko milion naszych rodaczek to Anny, dokładnie 994655 Polek nosi to imię. Statystycznie oznacza to, że co dwudziesta kobieta w Polsce właśnie tak się nazywa.

Imię Anna obecnie jest na 19. miejscu imion najczęściej nadawanych dziewczynkom po narodzinach. Wyprzedza je znacznie imię Hanna, którego znaczenie i etymologia są tożsame. Hania plasuje się na 6. miejscu, jeśli chodzi o nadawanie tego imienia noworodkom-dziewczynkom.

Na drugim miejscu wśród imion żeńskich, które są w Polsce najczęstsze, znajduje się imię Maria. Prawie taką samą frekwencją cieszy się imię Katarzyna.

Marii w Polsce jest ponad 590 tys., Katarzyn – blisko 570 tys. Współcześnie wiele małych dziewczynek nadal otrzymuje imię Marysia. Znajduje się ono na 20. miejscu imion nadawanych noworodkom płci żeńskiej w ostatnich latach.

Katarzyna cieszy się natomiast coraz mniejszą popularnością. Znajduje się dziś poniżej 30. miejsca wśród najchętniej wybieranych imion dla dziewczynek po narodzinach.

2. Najpopularniejsze imiona męskie

Wśród imion męskich, które nosi najwięcej Polaków, również brak imion najczęściej nadawanych w ostatnich latach. Dużo małych chłopców dziś nazywa się Antoś, Szymek, Aleksander lub Franek.

Najczęściej spotykane imię męskie to Piotr. Co ciekawe, jest prawie o połowę rzadziej odnotowywane niż imię Anna. Piotrów obecnie w Polsce żyje ponad 640 tys.

Kolejne lokaty zajmują Krzysztof oraz Andrzej. Krzysztofów jest niewiele mniej niż Piotrów - ponad 600 tys. Imię Andrzej nosi blisko 535 tys. rodaków.

Współcześnie żadne z tych imion nie należy do pierwszej dziesiątki najchętniej wybieranych imion męskich. Spotkanie małego Andrzejka czy Krzysia to rzadkość. Małych Piotrków natomiast każdego roku przybywa o ok. 5-6 tys. To imię plasuje się na 16. miejscu najchętniej wybieranych dla noworodków-chłopców.

10 sposobów na spędzenie czasu z dziećmi bez jedzenia w tle
10 sposobów na spędzenie czasu z dziećmi bez jedzenia w tle [10 zdjęć]

Zbierzcie się wszyscy w kółko i po kolei naśladujcie jakieś zwierzę – wykorzystujcie przy tym ruchy własnego...

zobacz galerię

Chociaż w bieżących trendach są zauważalne różnice, jednak czołówka najczęściej spotykanych w Polsce imion nie zmienia się od lat. Widać mimo wszystko przywiązanie do klasyki, tradycji i uniwersalnych możliwości zdrobnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.