Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce. Animacja pokazuje, jak rodzice nazywali swoje dzieci w ciągu ostatnich 20 lat
W ostatnich latach najpopularniejszymi imionami wśród dziewczynek były Zuzanna, Julia i Zofia. U chłopców, natomiast królują Antoni, Jan i Jakub. Okazuje się, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat zmieniały się upodobania Polaków w tej kwestii. Jak? Zobaczcie ciekawe animacje.
1. Popularne imiona dla dziewczynek
W 2001 roku w naszym kraju zdecydowanie królowały cztery imiona dla dziewczynek. Kolejno Natalia, Aleksandra, Wiktoria i Julia wyraźnie prowadziły na liście imion, które dziewczynki dostawały najczęściej. We wspomnianym roku przynajmniej 10 tysięcy noworodków otrzymało jedno z tych imion. Sytuacja zmieniła się jednak definitywnie pod koniec dekady. W 2010 roku na liście prowadziła już Julia. Na "podium" wskoczyły jeszcze Maja i Zuzanna.
Z dzisiejszej perspektywy to nie dziwi. Zuzanna stała się ulubionym imieniem Polaków dla dziewczynki, a na liście nadal wysoko plasują się Julia i Maja. Jak zmieniały się upodobania Polaków na przestrzeni 20 lat, możecie zobaczyć w animacji przygotowanej przez kanał "Statystycznie rzecz biorąc":
2. Imię dla chłopca
Jak zmieniały się wybory ojców i matek, jeśli chodzi o imię dla chłopca? Tu zmiany są wyraźniejsze. Na początku XXI wieku zdecydowanie prowadziły dwa męskie imiona – Jakub i Mateusz. Wyraźnie za nimi, na miejscu trzecim znalazł się Kacper. Polacy trzymali się raczej swoich przyzwyczajeń, ponieważ w 2010 roku na liście nadal prowadził Jakub. Na drugie miejsce wskoczył Kacper, natomiast na trzecim znalazł się Szymon.
Zobacz także Wybierz imię dla dziecka w pięciu prostych krokach
Dzisiaj Jakub nadal jest częstym wyborem wśród rodziców, ale spadł na trzecie miejsce. W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się takie imiona jak Jan i Antoni – odpowiednio na drugim i trzecim miejscu w zestawieniu. Animację pokazującą, jak zmieniała się lista najpopularniejszych imion dla chłopców, można zobaczyć poniżej:
3. Jak wybrać imię dla dziecka?
Popularne imiona mają jedną zasadniczą wadę – po kilku latach, w przedszkolu pojawia się gromadka dzieci o tych samych imionach. Oczywiście nie warto silić się za wszelką cenę na oryginalność, ale czy chcesz, by twój synek miał w swojej klasie trzech kolegów o takim samym imieniu?
Z drugiej strony, być może nie należy przesadzać z oryginalnością imienia. Nie chcemy, by dziecko narażone było w przyszłości na wyśmiewanie przez kolegów i koleżanki lub inne nieprzyjemności związane tylko z tym, że chcieliśmy być oryginalni.
Dlatego wybór imienia dla dziecka musi być przemyślany.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl