Trwa ładowanie...

Co imię dziecka mówi o rodzicu?

 Ewa Rycerz
01.11.2017 13:43
Imię dziecka świadczy o rodzicu - zapewnia Laura Wattenberg.
Imię dziecka świadczy o rodzicu - zapewnia Laura Wattenberg. (123RF)

Myślisz, że imię, jakie nadałeś dziecku świadczy tylko o nim? Jesteś w błędzie. Laura Wattenberg, autorka książek, przekonuje, że jest zgoła inaczej. To, jak rodzice nazywają dziecko, wynika z ich osobowości i charakteru. Sprawdź, co imię dziecka mówi o tobie.

 

Laura Wattenberg jest autorką książki "The Baby Name Wizard". Jest zdania, że imię, które po urodzeniu otrzymuje dziecko, jest wyrazem tego, jakimi ludźmi są rodzice.

 

Zobacz film: "Najlepsze prezenty dla nowo narodzonego dziecka i rodziców"

Przeczytaj koniecznie

"To imię nie należy do ciebie – dokonujesz wyboru, ponieważ twoje dziecko nie może samodzielnie tego zrobić – ale mówi to dużo o twojej osobowości" – pisze w książce Wattenberg, która wyróżnia siedem cech charakteryzujących rodziców i odnosi je do typów imion.

1. Imię niespotykane

Jeśli twoje dziecko nazywa się Laura, Filicjan czy Marietta, zapewne lubisz wychodzić przed szereg. Zwracanie na siebie uwagi również jest dla ciebie ważne. "Obecnie trwa rewolucja i według niektórych rodziców im bardziej wymyślne jest imię dziecka, tym lepiej" – pisze Wattenberg.

Czy imię może zdeterminować przyszłość?
Czy imię może zdeterminować przyszłość? [6 zdjęć]

Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej "zadłużonych”... imion, czyli takich, których właścicielami

zobacz galerię

Dodaje też, że jeśli rodzic decyduje się na nadanie oryginalnego imienia dla dziecka, jest on osobą kreatywną. Chce jednocześnie, by takie samo było jego dziecko – twórcze i pomysłowe.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Imię staroświeckie

W Polsce w ostatnich latach panuje moda na imiona dawne. Jan, Maria, Hanna, Antoni, Stanisław czy Pola – według danych Ministerstwa Cyfryzacji to właśnie takie imiona cieszą się największą popularnością. Czego jest to oznaką?

Z jednej strony może być to przejaw konserwatyzmu, a z drugiej – podążania za trendami. Powrót do przeszłości, także w postaci tradycyjnych imion, jest modny. Może to być również przejawem niechęci do zmian.

3. Imię zapisywane nietypowo

Jesteś indywidualistą, chcesz być inni niż wszyscy – mówi Wattenberg o rodzicu, który wybiera imiona o nietypowym zapisie. Mowa o takich imionach, w których zmieniono jedną lub kilka liter, np. zamiast Aleksandra pisane przez "ks" – Alexandra. David – pisane przez "v" zamiast "w". Takie zmiany, choć wyglądają kosmetycznie, przynoszą spory efekt, plasują dziecko wśród takich, których imię jest pochodzenia obcojęzycznego.

Jak pisze autorka książki – takie imiona nadają rodzice, którzy lubią się wyróżniać, ale nie rzucać w oczy.

4. Imię otrzymane po znanej osobie

Oznacza niezrealizowane marzenia rodzica i jego cichą frustrację z tego powodu. Imię ma zapewnić dziecku odniesienie sukcesu, realizację własnych marzeń o sławie, ochronić przed zaprzepaszczeniem talentu.

5. Imię po dziadku lub babci

Jeden z rodzicielskich trendów ostatnich lat. Charakterystyczny jest zazwyczaj dla osób, które cenią rodzinę i poświęcają jej wiele uwagi. Tradycja i zwyczaje wyniesione z domu są dla nich bardzo istotne. Takie osoby często są koneserami sztuki, mają wrażliwą osobowość.

6. Imiona kojarzone z danym krajem

Fascynacja rodzica danym zakątkiem świata może odbijać się w imieniu jego dziecka – twierdzi Laura Wattenberg. Dodaje, że takie imiona często wybierają osoby, które są także przesądne. Imię ma być bowiem w takim przypadku swego rodzaju talizmanem, zapewnieniem szczęścia, często jest związane z krajem poznania się rodziców, ich zaręczyn lub z miesiącem miodowym.

7. Imię literackie

Imiona związane z literaturą wybierają często rodzice o wyższym wykształceniu, najczęściej humaniści. Ale nie tylko. W imionach pochodzących z powieści, nie tylko z literatury pięknej, lubują się także mamy czytające romantyczne nowele. Według Wattenberg pragną one dla swojego dziecka lepszego, bardziej przyjaznego świata. Chcą w nich zaszczepić miłość i radość z życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze