3 z 6Zakazane imiona
W wielu państwach istnieje lista zakazanych imion, w innych prawo narzuca z góry rodzicom imiona, które mogą nadać swoim pociechom
W Islandii na liście Krajowego Rejestru Osób znajduje się około 1800 pozycji imion dla dziewczynek i tyle samo dla chłopców, które rodzice mogą nadać swoim dzieciom. Jeśli rodzic chce wybrać imię spoza listy, musi złożyć odpowiedni wniosek i uiścić stosowną opłatę.
A jak jest w Polsce? W kraju nad Wisłą nie ma listy imion zakazanych. Kwestie sporne rozstrzyga kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, w którym rejestrowane jest dziecko.
Zgodnie z wprowadzoną w marcu 2015 r. ustawą, prawo o aktach stanu cywilnego zostało bardzo zliberalizowane. W praktyce oznacza to, że dziecko można nazwać dowolnie, o ile imię nie ośmiesza dziecka i nie wprowadza w błąd względem płci.
Imię nie może być obraźliwe, ośmieszające, nie powinno budzić złych skojarzeń. Zaleca się stosowanie imion w pełnej formie, ale trzeba mieć na uwadze, że istnieją imiona, których zdrobnienia funkcjonują samodzielnie np. Kuba i Jakub, Magda i Magdalena. Niezależnie od narodowości i obywatelstwa można nadać dziecku imię obce.