Trwa ładowanie...

Lista najlepszych filmów o epidemii. Dla dorosłych i dla dzieci

Avatar placeholder
17.04.2020 22:18
Lista najlepszych filmów o epidemii. Dla dorosłych i dla dzieci
Lista najlepszych filmów o epidemii. Dla dorosłych i dla dzieci (CNN)

Domowa izolacja jest dobrym czasem, by nadrobić filmy, których do tej pory nie mieliśmy czasu obejrzeć. Poniżej prezentujemy wam listę, która jest obowiązkową dziesiątką na czas epidemii. Filmy, które jeszcze nie dawno wydawały się science fiction, teraz przypominają naszą rzeczywistość.

1. Epidemia (Outbreak, 1995, reż. Wolfgang Petersen)

Śmiertelna epidemia zaczyna rozprzestrzeniać się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Grupa lekarzy odkrywa, że wirus przypomina chorobę, która dziesiątkowała Zair trzydzieści lat wcześniej. Gwiazdorska obsada – Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman, Kevin Spacey i Donald Sutherland. To typowe kino sensacyjne. Dla kogoś, kto nie ma dość wiadomości dotyczących wirusa, które słyszy z różnych stron.

2. Epidemia Strachu (Contagion, 2011, reż. Steven Soderbergh)

Jeden z najlepszych filmów w tym gatunku. Niesamowite tempo akcji i wiele spostrzeżeń, które niemal przewidziały zasady społecznego dystansowania, które mamy obecnie. Co ciekawe, w tym filmie epidemia rozpoczyna się w Chinach od… nietoperza. To film, który zadowoli chyba wszystkie gusta. Tych bardziej wybrednych zaskoczy sposób narracji Soderbergha, a tych, którzy chcą zobaczyć po prostu dobrą historię, wbije w fotel zakończenie.

Jaką rolę w filmie odegrają nietoperze? Zdj. Steven Soderbergh (Youtube)
Jaką rolę w filmie odegrają nietoperze? Zdj. Steven Soderbergh (Youtube)

3. Ludzkie Dzieci (Children of men, 2006, reż. Alfonso Cuaron)

Zobacz film: "Nakaz zakrywania twarzy. Podpowiadamy, jak zrobić maseczkę domowymi metodami"

Niedaleka przyszłość. Ludzkość toczy dziwna zaraza – człowiek nie jest już zdolny do prokreacji. Tymczasem jeden Brytyjczyk trafia na imigrantkę w ciąży. Zaczyna mu grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Fenomenalna obsada z polskim akcentem. Obok Juliane Moore, Clivea Owena i Michaela Caina występuje Jacek Koman. Można do tego jeszcze dodać, że tylko reżyser i operator filmu (Emmanuel Lubezki) mają na swoim koncie razem osiem Oscarów, a w obrazie znajdziemy jedną z najdłuższych scen strzelaniny nakręconą w jednym ujęciu.

4. Siódma pieczęć (Det sjunde inseglet, 1957, reż. Ingmar Bergman)

Coś dla ambitnych. Jeden z najwybitniejszych filmów w historii kina. Ingmar Bergman stworzył co prawda obraz, który opowiada o czymś więcej, ale akcja tego arcydzieła toczy się na tle średniowiecznej epidemii dżumy. Mimo poważnej tematyki nie brak w niej zgryźliwych komentarzy, które można przenieść do obecnej sytuacji

"Siódma pieczęć" zdj. Sven Nykvist (Youtube)
"Siódma pieczęć" zdj. Sven Nykvist (Youtube)

5. Epidemia (Epidemic, 1987, reż. Lars von Trier)

Ostatni ambitny film na liście. Lars von Trier uważany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów na świecie. Warto zobaczyć, jak zaczynał ten obrazoburca. A jednym z jego pierwszych filmów jest opowieść o tym, jak rodzi się scenariusz filmu katastroficznego. To wyjątkowa fabuła, która analizuje zachowania ludzi w trakcie niezrozumiałej, bezsensownej epidemii. Nie jest to film dla kogoś, kto spodziewa się rozrywki, ale tym bardziej cierpliwym da znacznie więcej.

Zobacz także:Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć

6. Zombieland (2009, reż. Ruben Fleischer)

Coś luźnego. To komedia, której motorem napędowym jest jeden z najpopularniejszych motywów amerykańskiej popkultury – apokalipsa zombie. Pełna czarnego humoru opowieść o tym, jak różne postawy przyjmują ludzie, którzy stają w obliczu potężnego zagrożenia. Jedna z najlepszych ról w karierze Woodyego Harrelsona.

7. REC (2007, reż. Jaume Balagueró / Paco Plaza)

To z kolei produkcja dla widzów o mocnych nerwach. Hiszpańskie kino na początku XXI wieku produkowało wiele dobrych filmów grozy. Dobrym tego przykładem jest właśnie ten obraz. Jedna kamera, jeden budynek, jedna aktorka i niewiele światła – to przepis na naprawdę dobry horror. Jest to opowieść o reportażu, który został przerwany przez tajemniczy wirus zamieniający ludzi w jadowite bestie.

8. Potwory i spółka (Monsters, Inc., 2001, reż. Pete Docter / David Silverman )

Idealny film do obejrzenia całą rodziną. Niektórych może dziwić widok tej produkcji na liście, ale chyba nie ma filmu, który tak trafnie pokazywałaby schemat tego, jak człowiek (lub potwór) reaguje na zagrożenie. To również jeden z niewielu filmów, który pokazuje, jak można zachować dystans wobec innych. Daje też trochę nadziei, że wszystko kiedyś się skończy. I to skończy dobrze.

Mike próbuje się zabezpieczyć, choć warto zauważyć, że nie ma maseczki (Pinterest)
Mike próbuje się zabezpieczyć, choć warto zauważyć, że nie ma maseczki (Pinterest)

9. Tajemniczy ogród (The Secret Garden, 1993, reż. Agnieszka Holland)

Drugi polski akcent na liście. Film wyreżyserowała Agnieszka Holland, muzykę skomponował Zbigniew Preisner, a współtwórcą zdjęć jest Jerzy Zieliński. Film Holland to dobra propozycja dla każdego, komu doskwiera izolacja w domu. Chyba nie było jeszcze w historii takiego momentu, by tak wiele osób mogło w końcu zrozumieć pozycję, w jakiej znajduje się Colin, jeden z bohaterów filmu. Chłopiec nie może wyjść na zewnątrz. Dodajmy do tego, że w filmie występuje Dame Maggie Smith, a otrzymamy świetny film na wiosenne popołudnie.

10. Wyspa psów (Isle of Dogs, 2018, reż. Wes Anderson)

Jeśli jeszcze ktoś nie widział żadnego filmu Wesa Andersona, to jest ku temu najlepsza okazja. Trudno nawet powiedzieć, komu może spodobać się ta animacja. Jest tu coś dla każdego – błyskotliwe dialogi, piękne obrazy i wartka akcja, która nie pozwala nudzić się choćby przez chwilę. Film pozwala również zrozumieć, że są takie osoby na świecie, które mogą wykorzystywać epidemię do swoich własnych, niecnych celów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze