Najgrubsze dziecko na świecie przeszło metamorfozę. Jak dziś wygląda Arya Permana?
Gdy pochodzący z Indonezji Arya Permana miał 11 lat, został okrzyknięty przez media najgrubszym dzieckiem świata. Chłopiec ważył prawie 200 kg i dziennie potrafił zjeść około 7 tys. kalorii. Szczęśliwie trafił pod opiekę lekarzy, którzy odmienili jego życie. Dziś Arya jest nie do poznania. Jak wyglądała jego droga do zdrowia?
1. Najgrubsze dziecko na świecie
15 lutego 2006 roku Rokayah i Ade Somatri z miejscowości Cipurwasari w Indonezji powitali na świecie synka. Arya Permana nie wyróżniał się spośród swoich rówieśników. Do czasu. W wieku pięciu lat zaczął znacznie przybierać na wadze. Chłopiec po prostu kochał jeść.
Na jego talerzu gościła niezdrowa i przetworzona żywność. Był miłośnikiem słodkich napojów. Dziennie potrafił zjeść około 7 tys. kalorii.
Niestety, to niezdrowe zamiłowanie do jedzenia doprowadziło do tego, że gdy miał 11 lat, był tak chorobliwie otyły, że nie mógł samodzielnie się poruszać, ubierać, czy korzystać z prysznica. Podczas gdy jego rówieśnicy chodzili do szkoły, uprawiali sport i cieszyli się życiem, chłopiec żył jak więzień.
Ważył 192 kg, a media okrzyknęły go "najgrubszym dzieckiem na świecie".
2. Arya Permana i niesamowita metamorfoza
Wraz ze "sławą” przyszło zainteresowanie lekarzy, którzy postanowili pomóc chłopcu pozbyć się zbędnych kilogramów. Medycy przeprowadzili operację zmniejszenia żołądka. Arya był najmłodszym pacjentem na świecie, u którego otyłość leczono za pomocą zabiegu chirurgicznego. Po operacji chłopiec rozpoczął walkę o zdrowie.
- Zmniejszyliśmy jego żołądek do 30 proc. pierwotnego rozmiaru, co pozwoliło zmniejszyć zapotrzebowanie na jedzenie. Jednak resztę metamorfozy dokonał sam. To wspaniałe, że może żyć jak inne dzieci i wykonywać normalne czynności - relacjonował dr Handy Wing, chirurg, który przeprowadzał operację.
Jak przebiegała metamorfoza chłopca?
Arya codziennie spacerował trzy kilometry do szkoły, grał z kolegami w piłkę, ale - jak sam przyznał w jednym z wywiadów - najwięcej radości sprawia mu koszykówka. Dzięki tej aktywności w ciągu pięciu lat zrzucił łącznie 105 kg.
Nad jego rehabilitacją czuwało trzynaście osób, w tym specjaliści z zakresu żywienia, rozwoju dziecka, psychiatrii i ortopedii.
Nieopodal szpitala, w którym Arya przeszedł zabieg, znajduje się siłownia prowadzona przez trzykrotnego mistrza świata w kulturystyce Ade Rai. On również wspierał chłopca w walce o smuklejszą sylwetkę.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że tak teraz wygląda moje życie - wyznał Arya w jednym z wywiadów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl