Trwa ładowanie...

Najczęstsze choroby i dolegliwości wieku niemowlęcego

Avatar placeholder
31.01.2023 12:53
Najczęstsze choroby i dolegliwości wieku niemowlęcego
Najczęstsze choroby i dolegliwości wieku niemowlęcego (materiał partnera)

Artykuł sponsorowany Allecco

Niemowlęta zwykle chorują dość często, ale niegroźnie. Sezonowe infekcje oraz choroby typowe dla tego wieku spędzają sen z powiek rodzicom najmniejszych dzieci. Przeczytaj, jakie dolegliwości zdrowotne pojawiają się najczęściej, czym się charakteryzują i co warto o nich wiedzieć!

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego niemowląt

Kolki niemowlęce, biegunki lub zaparcia towarzyszące rozszerzaniu diety to często spotykane przypadłości najmłodszych. Kolki to bolesne przesuwanie się pęcherzyków gazu w jelitach, które objawia się krzykiem i prężeniem się maleństwa. Atak kolki może trwać nawet przez kilka godzin i kończy się dopiero wtedy, gdy gazy zostaną uwolnione i dziecko się uspokoi.

Biegunki mogą mieć źródło w pożywieniu. Czasem są spowodowane wirusami lub bakteriami, które dziecko wprowadzi do buzi.

Rodzice zgłaszają się do pediatrów także z częstym lub intensywnym ulewaniem, które najczęściej ma swoje źródło w niedojrzałości układu pokarmowego. Bywają też spowodowane refluksem, który należy odpowiednio zdiagnozować i leczyć.

W pierwszym roku życia mogą także dać o sobie znać różne nietolerancje pokarmowe. Obserwując reakcję organizmu dziecka na podawany pokarm, opiekunowie mogą zwrócić uwagę na niepokojące sygnały. Alergie pokarmowe najczęściej objawiają się wysypką, ale czasem mogą przyjąć bardziej niebezpieczną formę, dlatego zawsze należy uważnie obserwować swojego maluszka. Do potencjalnie uczulających produktów spożywczych należą jajka, cytrusy, truskawki, orzechy, kakao oraz niektóre warzywa, np. seler.

Reakcje skórne na kontakt z czynnikami drażniącymi

Niemowlęta są także narażone na uciążliwe, choć nie powodujące zagrożenia dla zdrowia dolegliwości związane z noszeniem pieluszek. Oprócz odparzeń i otarć czasem pojawia się pieluszkowe zapalenie skóry. Niektóre maluszki cierpią z powodu alergii na substancje używane przez daną markę produktów dla najmłodszych. Reakcja skórna na kontakt z pieluszkami, nawilżanymi chusteczkami, kosmetykami dla niemowląt lub ubrankami wypranymi w określonym proszku do prania to częsty problem. Dlatego dla dzieci zawsze trzeba wybierać łagodne preparaty o jak najprostszym składzie.

Niegroźne infekcje i choroby niemowląt

Z uwagi na niedojrzały układ odpornościowy, w pierwszym roku życia dzieciom zdarza się złapać przeziębienie. Szczególnie często można to zaobserwować u niemowląt, które mają starsze rodzeństwo. Sezonowe infekcje najczęściej przechodzą po kilku dniach po zastosowaniu domowych metod walki z przeziębieniem. Jeśli jednak gorączka jest wysoka lub symptomy utrzymują się dłużej, koniecznie trzeba skonsultować się z pediatrą. W tym wieku dzieci mogą także przechodzić choroby typowe dla niemowląt. Jedną z nich jest niegroźna infekcja wirusowa – rumień nagły, czyli tzw. trzydniówka. U najmłodszych dzieci może wystąpić także zapalenie ucha, które powoduje dyskomfort i ból.

Inne częste przypadłości najmłodszych dzieci

Ciemieniucha występuje na owłosionej skórze głowy i przyjmuje postać żółtawych łusek. Najczęściej pojawia się pod włoskami na głowie oraz pod brwiami. Mimo że wygląda niepokojąco, nie jest niebezpieczna. Jest związana z nadmierną produkcją łoju przez skórę dziecka. Kolejną dolegliwością kosmetyczną są potówki. Są to małe krostki pojawiające się w miejscach skóry narażonych na spocenie, np. na rączkach lub na brzuszku. Na potówki pomaga umycie dziecka w wodzie z krochmalem i unikanie przegrzewania. Martwiące dla rodziców może być także zachowanie dziecka w czasie ząbkowania. Maluch traci apetyt, jest wyraźnie rozdrażniony, czasem gorączkuje. Dolegliwości niemowląt nie zawsze są spowodowane toczącym się procesem zapalnym. Często wynikają z fizjologii małych dzieci. W przypadku infekcji wirusowych symptomy zwykle ustępują po około 10 dniach. Infekcje bakteryjne utrzymują się dłużej i mają cięższy przebieg, dlatego wymagają konsultacji z pediatrą. Warto dobrze przygotować się na ich wystąpienie i zawsze mieć w domu bezpieczne leki przeciwgorączkowe dla dzieci. W razie wystąpienia niepokojących objawów skontaktuj się z pediatrą.

Preparaty na większość dziecięcych dolegliwości można znaleźć tutaj - https://www.allecco.pl/dolegliwosci-dzieciece.html

Artykuł sponsorowany Allecco

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze