Myślała, że to zatrucie pokarmowe. Położyła się spać, a godzinę później córka znalazła ją martwą
Kelly, która skarżyła się na ciągłe wymioty, była przekonana, że przyczyną jej dolegliwości jest zatrucie pokarmowe. Postanowiła położyć się wcześniej spać w nadziei, że nieprzyjemne objawy miną. Niestety, nigdy już się nie obudziła. Martwą 40-latkę znalazła jej nastoletnia córka.
1. Myślała, że to zatrucie pokarmowe
Ta historia pokazuje, że nawet z pozoru niegroźne objawy mogą wskazywać na schorzenia zagrażające życiu. Kelly Gleeson bardzo źle się czuła. 40-latka była przekonana, że czymś się zatruła. Cały dzień wymiotowała i miała mdłości. Stwierdziła, że wcześniej położy się spać. Niestety, nigdy się nie obudziła.
Córka kobiety, Madison, zaledwie godzinę później postanowiła sprawdzić, czy jej mama czegoś nie potrzebuje. Kelly nie reagowała. Spanikowana 17-latka natychmiast wezwała pogotowie. Już kilka minut później ratownicy medyczni pojawili się w rodzinnym domu 40-latki w Greater Manchester.
Kobiety nie udało się uratować. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była zatorowość płucna. - Moja piękna żona zmarła i powiedzieć, że mam złamane serce, to jak nie powiedzieć nic. Spędziliśmy ze sobą wspaniałe 22 lata. Na pogrzebie obiecałem, że zaopiekuję się naszą córeczką - powiedział zrozpaczony mąż kobiety.
A mum who went to bed early after being sick all day died in her sleep. Kelly Gleeson was just 40 years old.https://t.co/3M9C31KRsC pic.twitter.com/4QLEPigPg9
— Times of Bristol (@timesofbristol) January 28, 2023
2. Czym jest zator płucny?
Zator płucny może wystąpić u osób, u których łatwo dochodzi do tworzenia się skrzepów krwi w naczyniach.
- Czynnikami predysponującymi do wystąpienia ostrej zatorowości płucnej są m.in.: długotrwałe unieruchomienie (np. opatrunek gipsowy, stan po urazie lub po poważnej operacji chirurgicznej, a nawet długa podróż w pozycji siedzącej) - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Ploch, kardiolog.
Przyczyną zatoru płucnego może być też choroba nowotworowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, tzw. zespoły nadkrzepliwości krwi. W przypadku młodych kobiet czynnikiem podnoszącym niebezpieczeństwo tego powikłania jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej, np. plastrów, pigułek, krążków dopochwowych.
Inne przyczyny wystąpienia zatoru płucnego to otyłość, sepsa i żylaki kończyn dolnych. Zagrożone są też osoby, które w przeszłości już przeszły żylną chorobę zakrzepowo-zatorową.
3. Objawy zatoru płucnego
Objawy zatoru płucnego są podobne do dolegliwości towarzyszących zawałowi serca.
- Pojawia się ból w klatce piersiowej, duszność, a także gwałtowny spadek tolerancji wysiłku. Może też dojść do omdlenia czy zasłabnięcia. Stwierdza się również krwioplucie, niskie ciśnienie tętnicze oraz szybki puls. Niestety, podobnie jak w przypadku zawału serca, często chory umiera i dopiero wtedy stwierdza się, że przyczyną zgonu był zator płucny - mówi dr Michał Ploch.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl