Myślała, że ma grypę żołądkową. Chwilę później urodziła bliźniaki
5 lipca miał być dla 34-letniej Lucy dniem jak co dzień. Kobieta nie spodziewała się, że poranek zmieni całe jej życie. Przypadek, jakiego doświadczyła, budzi zwykle wątpliwości osób postronnych, jednak medycy przyznają, że tak zwane tajemnicze ciąże zdarzają się raz na 475 przypadków.
1. Silny ból brzucha
5 lipca rano Lucy Shaw ze Staffordshire w Anglii obudził silny ból brzucha. Na początku myślała, że to grypa żołądkowa i chciała przeczekać dolegliwości. Z czasem jednak ból, zamiast mijać, nasilał się. Lucy zadzwoniła więc po pomoc do mamy. Ta, gdy przyjechała, wezwała do córki karetkę.
- Gdy mama rozmawiała przez telefon z operatorem, zapytano ją, czy coś widzi. Przyszło mi do głowy, żeby to sprawdzić i poczułam główkę między swoimi nogami - relacjonowała Lucy, którą cytuje "Mirror".
Wtedy stało się jasne, że kobieta rodzi. Operator zalecił jej, by, jeśli może, nie parła. Nie było to jednak możliwe. W ten sposób mama Lucy przyjęła na świat chłopca, któremu nadano imię Jacob. To nie był koniec niespodzianek. Gdy ratownicy medyczni przybyli na miejsce, Lucy wydała na świat drugiego bliźniaka - Jaxona. Pierwszy z maluchów przyszedł na świat o 6 rano, a drugi 15 minut później.
Okazało się, że dzieci urodziły się jako wcześniaki w 30. tygodniu ciąży z niską temperaturą ciała, niskim ciśnieniem i kwasicą metaboliczną. Jacob ważył 1,61 kg, natomiast Jaxon 1,58 kg. Bliźnięta przewieziono do szpitala i podłączono do respiratorów, zaś Lucy zabrano na salę porodową, ponieważ straciła dużo krwi.
- Nie wiedziałam, czego się spodziewać. Cała ta sytuacja była dla mnie bardzo przytłaczająca, ale wszyscy byli bardzo pomocni i uspokajający. Wiedziałam, że Jacob i Jaxon są pod najlepszą opieką. W ciągu tygodnia oboje zaczęli oddychać samodzielnie - opowiadała Lucy.
2. Tajemnicza ciąża
Wielu osobom, szczególnie kobietom, które były już w ciąży, może się wydawać dziwne, że przyszła matka nie wie, że spodziewa się dziecka. Taki przypadek nazywa się tajemniczą lub utajoną ciążą. Specjaliści szaczacują, że takie ciąże zdarzają się średnio raz na 475 przypadków. Jak to możliwe?
W przypadku takich ciąż nie pojawiają się bowiem typowe objawy, takie jak nudności, wymioty, ból brzucha, brak miesiączki i zmęczenie, które towarzyszą większości ciężarnych. Niektóre z objawów mogą być wiązane z innymi schorzeniami, np. problemami z trawieniem.
- Osoba w ciąży może nadal mieć krwawienie, które przypomina miesiączkę, może mieć nieregularne lub skąpe krwawienia. Może też nie mieć miesiączki wcale, ale nie myśleć o tym, jak o znaku, że może być w ciąży, ale rzucać to na choroby, które powodują nieregularne miesiączki" - tłumaczy pediatra Rebekah Diamond ze szpitala w Nowym Jorku, którą cytuje "The New York Post".
A co z rosnącym brzuchem? Czy można go nie zauważyć? Jak wyjaśnia lekarka, wiele zależy od ułożenia płodu, ale też od kondycji przyszłej matki. Zdarza się, że ciążowy brzuch nie jest widoczny u pań wysportowanych, a także otyłych.
- W zależności od ułożenia płodu w łonie, jego tempa wzrostu i rozkładu masy ciała, kobiety doświadczające tajemniczych ciąż mogą w ogóle nie mieć ciążowego brzucha - dodaje pediatra.
Niestety, taka tajemnicza ciąża jest naznaczona dużym ryzykiem powikłań. Kobieta nie wiedząc, że spodziewa się dziecka, nie przechodzi odpowiednich badań i nie dba o siebie tak, jak powinny to robić ciężarne. W efekcie w takich przypadkach często dochodzi m.in. do urodzenia wcześniaków, hospitalizacji, a nawet śmierci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl