Mydło, które leczy raka skóry. Wynalazł je 14-letni chłopiec
Zainspirowany pracującymi na słońcu robotnikami z Etiopii młody wynalazca postanowił stworzyć coś, co pomoże setkom ludzi na całym świecie. Jego odkrycie może naprawdę zrewolucjonizować współczesną onkologię w kwestii leczenia nowotworów skóry.
1. Mydło, które leczy raka
14-letni uczeń dziewiątej klasy z Annandale w stanie Wirginia, Heman Bekele, zwyciężył w konkursie 3M Young Scientist Challenge. Nastolatek stworzył mydło, które leczy raka skóry.
Heman pracował nad mydłem przez osiem miesięcy. Do stworzenia wynalazku zainspirowali go pracujący na słońcu etiopscy robotnicy. Do konkursu swoje odkrycie zgłosił pod hasłem "Leczenie raka - jedna kostka mydła".
Mydło nastolatka składa się ze związków, które są zdolne do reaktywowania komórek dendrytycznych, czyli takich, które walczą z komórkami nowotworowymi. Dzięki temu może pomóc w leczeniu różnych form raka skóry.
- To kostka mydła na bazie związków, które zawierają substancje chemiczne zwalczające raka - wyjaśniał chłopak w wywiadzie dla "USA Today".
Heman podkreślił, że głównym składnikiem produktu jest imidazochinolina.
- Jest to lek, który jest powszechnie stosowany w lekach przeciwgrzybiczych i przeciwtrądzikowych, a ostatnio został zbadany jego wpływ na raka skóry - wyjaśnił.
Mydło jest jasne, chropowate (pozwala złuszczać naskórek), a przy tym lepkie (ze względu na zawartość nanocząsteczek na bazie lipidów, które powodują, że nawet po spłukaniu substancje lecznicze pozostają na skórze). Jego zapach jest ponoć przyjemny i "leczniczy".
Ogromną zaletą wynalazku jest także jego cena. Koszt produkcji jednej kostki to zaledwie 8,50 dol.
- Próbowałem znaleźć problem, który dotyka setek ludzi, ale jednocześnie nie miał tak naprawdę przystępnej cenowo lub dostępnej metody leczenia - powiedział Heman w wywiadzie dla WTOP.
Nastolatka nazwano "najwybitniejszym młodym naukowcem Ameryki". Za wygraną w konkursie ma otrzymać 25 tysięcy dolarów. Mydło, które może leczyć raka skóry, przechodzi obecnie proces patentowania. Po zatwierdzeniu Heman chce skupić się na jego dystrybucji i certyfikacji ze strony Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- "Raka w ciąży nie ma, a nowotwory się nie uzłośliwiają". Fundacja Rak'n'Roll walczy z mitami na temat raka w ciąży
- "Wynik tomografii był dla nas szokiem". Przez trzy miesiące leczyli Frania na zapalenie płuc. Przegapili główny objaw raka
- 10-latek skarżył się na ból głowy. Okazało się, że ma raka mózgu