Trwa ładowanie...

O krok od tragedii. "Przepisy są chore i uczą pieszych bezmyślności"

Avatar placeholder
10.05.2024 12:16
Mogło dojść do tragedii. "Dzieci nawet się nie obejrzały"
Mogło dojść do tragedii. "Dzieci nawet się nie obejrzały" (YouTube)

Dwie dziewczynki, które nagrały się na kamerkę zainstalowaną w jednym z aut, beztrosko przechodzą przez jezdnię, nawet się nie rozejrzawszy. "Przepisy są chore i uczą pieszych bezmyślności..." - piszą internauci.

spis treści

1. "Małe dzieci bez opieki"

Na youtubowym kanale "STOP CHAM" pojawiło się wideo, które nakręcono kamerką zainstalowaną w samochodzie. Zbliżające się do przejścia dla pieszych auto zatrzymuje się przed "zebrą", przez którą przechodzą dwie kilkuletnie dziewczynki.

Wygląda na to, że dzieci, wchodząc na ulicę, nawet się nie rozejrzały, i bez oporów wkroczyły na jezdnię. Idą przed siebie pewnym krokiem nawet nie zwolniły, gdy obok nich zatrzymują się samochody.

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"

"Małe dzieci bez opieki, przejście opierające się na zaufaniu jednego kierowcy" - napisano na wideo. Pod nagraniem autorzy dodali natomiast, że obecnie nie uczy się już dzieci, że przed wejściem do jezdnię należy spojrzeć w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo.

2. "Przepisy są chore i uczą pieszych bezmyślności..."

Filmik opublikowany na Facebooku wzbudził dużo emocji i został skomentowany ponad 300 razy. Część internautów jest zdania, że dziewczynki powinny się rozejrzeć przed przejściem, inni podkreślają, że to na kierowcach spoczywa obowiązek zachowania ostrożności przy "zebrze".

Oto wybrane komentarze:

"Nie uczą. Bo ktoś zmienił przepis, że pieszy ma pierwszeństwo, nawet jak nie wszedł na pasy. Wmawia się ludziom nieśmiertelność. Taki finał".

"Widzę nikt z was nie zrozumiał w czym PROBLEM. Dzieci nawet się nie obejrzały, a w aucie mogły strzelić hamulce, kierowca mógł być pijany lub zasłabnąć. Ja uczę swoje dziecko, by wchodziło na jezdnie dopiero kiedy widzi, że Z OBU STRON auta się zatrzymały. Mnie uczono lewo, prawo, lewo i nigdy nie byłem zagrożony na żadnym przejściu, czy to oznakowanym, czy nie".

"Przepisy są chore i uczą pieszych bezmyślności... ja miałam wpojoną zasadę prawa, lewa, prawa, zatrzymaj się przed pasami, bo z samochodem nie masz szans, tak po prostu na logikę…".

"(...) przejście oznaczone nieuregulowane światłami gdzie ma obowiązek zwolnić i zachować szczególną ostrożność ale nie, trzeba się przy… do dzieci?! Kierowca na drugim pasie jakoś nie miał problemów, żeby się zatrzymać, a był znaczenie bliżej".

3. Dziecko samo na ulicy

Przypomnijmy, że przepisy Prawa o ruchu drogowym dokładnie regulują, od jakiego wieku dziecko może samo znajdować się na ulicy.

Z art. 43 wynika, że dziecko do siódmego roku życia nie może się poruszać samodzielnie po drogach publicznych i musi być pod opieką osoby, która osiągnęła co najmniej 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze