Trwa ładowanie...

Modne plecaki na nowy rok szkolny

Co roku w sklepach ze szkolnymi artykułami pojawiają się dylematy dotyczące wyboru najlepszego plecaka. Podczas, gdy uczeń chce przede wszystkim wyglądać modnie, rodzice pragną zadbać o zdrowy kręgosłup dziecka. Czy plecak może być i funkcjonalny i trendy?

Zobacz film: "Jak przygotować modną wyprawkę dla ucznia i nie zbankrutować?"

spis treści

1. Modne plecaki na nowy rok szkolny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Plecak na nowy rok szkolny powinien być przede wszystkim wygodny. Stojąc przed regałem z dużą ilością plecaków, warto kilka z nich wziąć do ręki i sprawdzić wagę. Według norm europejskich, plecak powinien ważyć nie więcej niż 1200g w klasach I-III oraz 1400g w starszych klasach.

Lekki plecak powinien posiadać sztywny aluminiowy stelaż posiadający wypraskę z pianki. Szelki w plecaku powinny mieć szerokość co najmniej 4 mm. Zbyt wąskie będą się wbijać w ramiona dziecka. Tymczasem sztywny stelaż w plecaku oraz szerokie szelki pozwolą rozłożyć nawet bardzo duży ciężar na całą powierzchnię pleców.

Plecaki dla dzieci powinny być dopasowane nie tylko do wagi, ale również do wzrostu ucznia. Zbyt duży plecak przeciąży kręgosłup, co może prowadzić do wad postawy, takich jak skolioza czy lordoza. Z kolei zbyt mały plecak może nie pomieścić wystarczającej liczby książek. Z drugiej strony, może się przydać na jednodniowe wycieczki szkolne. Jeśli fundusze okażą się wystarczające, warto kupić dwa plecaki.

Plecak powinien również posiadać kilka przegród, kieszonek, w których z łatwością zmieszczą się zarówno książki, jak i termos czy drugie śniadanie. Dodatkowym atutem jest wytrzymałe dno, karabińczyk na klucze oraz wygodny uchwyt.

W drugiej kolejności, czyli tuż po komforcie, warto zwrócić uwagę na wygląd plecaka. Jakie wybrać w tym sezonie?

Wśród plecaków dla dziewczynek nadal panuje moda na róż
Wśród plecaków dla dziewczynek nadal panuje moda na róż (iStock.com/VYCHEGZHANINA)

2. Modne plecaki na nowy rok szkolny – rodzaje

Najpopularniejszymi rodzajami plecaków są te noszone na ramionach. Rodzice ze względu na zdrowie dziecka oraz jego kręgosłup coraz częściej decydują się na zakup modnego plecaka na kółeczkach.

2.1. Modne plecaki-worki

Modne plecaki-worki mają szelki wykonane ze sznureczków, dlatego lepszym pomysłem jest zabieranie ich na wycieczki niż na lekcje. Wyjątkiem są szkoły, w których znajdują się szafki dla uczniów. Wtedy dziecko może zostawić ciężkie książki w placówce. Nie warto przepełniać plecaków-worków. Cienkie szelki mogą wbijać się w ramiona.

Stylowe plecaki-worki można za to nosić poza szkołą, np. w czasie zakupów z rodzicami czy spaceru z psem.

2.2. Modne plecaki na kółkach

Idealnym rozwiązaniem dla dziecka, które musi dźwigać ciężkie książki, jest łatwy do prowadzenia plecak na czterech kółeczkach usprawniających manewry. Najczęściej z plecakami na kółkach chodzą dzieci w klasach I-III, które mają lekcje na parterze, dlatego maluchy nie są narażone na ich dźwiganie.

3. Modne plecaki na nowy rok szkolny dla dziewcząt

Modne plecaki na nowy rok szkolny dla dziewczynek, które rozpoczynają edukację, są zazwyczaj kolorowe. Najpopularniejsze modele plecaków mają nadrukowane zwierzęta (motyle lub małe kotki) czy lalki Barbie. Różowe oraz fioletowe plecaki cieszą się największym zainteresowaniem.

Podobnie jest w sytuacji plecaków na kółkach w kształcie zwierząt np. biedronki czy pingwina - takie wesołe modele sprawdzą się szczególnie w przypadku przedszkolaków. Starsze uczennice wybierają klasyczne plecaki lub torby bez widocznych nadruków, natomiast nastolatki chętnie noszą plecaki z logo ulubionej marki.

4. Modne plecaki na nowy rok szkolny dla chłopców

Modne plecaki na nowy rok szkolny dla ucznia najczęściej mają stonowane barwy. Do najpopularniejszych kolorów można zaliczyć niebieski, czarny, zielony i brązowy.

Często na plecaku przedszkolaka czy ucznia szkoły podstawowej pojawiają się superbohaterowie z kreskówek. Chłopcy w wieku gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym chętnie sięgają po tradycyjne plecaki bez kolorowych nadruków, za to z logo ulubionej firmy. Nastolatka można także wyposażyć w skórzaną torbę na ramię.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.