Trwa ładowanie...

Mleko krowie w diecie dziecka – czy podawać? Kiedy? Ile?

Dziecko w wieku 1-3 lata staje się coraz bardziej samodzielne i aktywne, co wymaga od młodego organizmu nie lada wysiłku i ogromnych pokładów energii. Właśnie dlatego w tym okresie junior potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorośli. Jak zapewnić ich odpowiednią ilość? Kluczowa jest prawidłowo skomponowana dieta. Chociaż w menu małego dziecka wciąż pojawiają się nowe pokarmy, to mleko, mleko modyfikowane i produkty mleczne powinny stanowić ważną część jego jadłospisu. Dostarczają one bowiem niezbędnych składników , np. wapnia, który jest niezbędny do budowy kości. Ale jakie mleko będzie odpowiednim wyborem dla juniora – krowie czy modyfikowane?

Informacja prasowa Bebiko Junior

Czy wiesz, że…

…Modelowy talerz żywieniowy, opracowany przez Instytut Matki i Dziecka, obrazuje, ile porcji konkretnych produktów powinno się znaleźć w codziennym jadłospisie dziecka między 1. a 3. rokiem życia?

Junior w tym przedziale wiekowym powinien otrzymywać aż 3 porcje mleka, w tym mleka modyfikowanego i produktów mlecznych (takich jak np. kefir, jogurt naturalny, ser żółty lub biały), każdego dnia! [1]

Mleko krowie w diecie dziecka – tak, ale…

Nabiał jest ważnym elementem diety dziecka po 1. roku życia, które nadal intensywnie się rozwija i każdego dnia zdobywa nowe umiejętności. To dlatego w tym czasie potrzebuje m.in. aż 6 razy więcej witaminy D oraz około 4 razy więcej wapnia, żelaza i jodu niż osoba dorosła[2]. Wybierając mleko dla małego dziecka, trzeba mieć pewność, że będzie ono odpowiednio dostosowane do potrzeb delikatnego brzuszka i pomoże najlepiej zrealizować zapotrzebowanie juniora na cenne witaminy i składniki mineralne, tak niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju.

Zdaniem ekspertów do diety dziecka po 1. roku życia można wprowadzić mleko krowie. Produkt ten jest dobrym źródło wapnia, natomiast zawiera niewielkie ilości niektórych ważnych witamin jak np. witaminy D i składników mineralnych np. żelaza czy jodu, istotnych w rozwoju juniora.

Potrzeby małego brzuszka

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby po okresie wyłącznego karmienia piersią (przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia) kontynuować karmienie mlekiem mamy przy równoczesnym rozszerzaniu diety dziecka. Junior między 1. a 3. rokiem życia wciąż ma delikatny i wrażliwy brzuszek, a jego przewód pokarmowy wciąż dojrzewa. Jeśli z uzasadnionych względów karmienie piersią nie jest możliwe lub nie jest kontynuowane po 1. roku życia dziecka, to rodzice mogą wybrać mleko modyfikowane wzbogacone w witaminy i składniki mineralne, które będzie wspierało prawidłowy rozwój Juniora.

Mleka modyfikowane Bebiko Junior[3] podobnie jak mleko krowie są cennym źródłem wapnia, a do tego zawierają do 155 razy więcej witaminy D, 15 razy więcej witaminy C, 15 razy więcej witaminy E, 12 razy więcej żelaza i 6 razy więcej jodu niż mleko krowie[4]. Właśnie dlatego mleka modyfikowane Bebiko Junior to więcej niż mleko. Zastępując nimi 2 kubki po 200 ml mleka krowiego, rodzice mogą lepiej realizować zapotrzebowanie dziecka na te istotne witaminy i składniki mineralne, ważne dla jego prawidłowego rozwoju.

To fakt! Wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka z 2016 r. pokazują, że aż 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, a 42% ma niedobory wapnia w diecie[5]. Mleko modyfikowane typu Junior może wesprzeć w uzupełnianiu diety dziecka w często deficytowe składniki, jak np. witaminę D, wapń czy żelazo[6] .

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

[2] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IŻŻ, Warszawa 2017.

[3] Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, Bebiko Junior 4 NUTRIflor Expert, Bebiko Junior 5 NUTRIflor Expert.

[4] Wartości te zostały opracowane na podstawie porównania ilości składników zawartych w dwóch kubkach 200 ml mleka modyfikowanego Bebiko Junior i dwóch kubkach 200 ml mleka krowiego 2%.

[5] Weker H, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017 ( raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016) badanie przeprowadzone we współpracy z Fundacją Nutricia.

[6] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

Informacja prasowa Bebiko Junior

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze