Trwa ładowanie...

Miała zaledwie 17 lat, gdy urodziła najmniejsze dziecko w Wielkiej Brytanii. "Ludzie mówili mi, że prawdopodobnie umrze"

Avatar placeholder
Agnieszka Wiśniewska 25.04.2022 15:51
Miała zaledwie 17 lat, gdy urodziła najmniejsze dziecko w Wielkiej Brytanii
Miała zaledwie 17 lat, gdy urodziła najmniejsze dziecko w Wielkiej Brytanii (Facebook)

Nastoletnia mama, która urodziła najmniejsze dziecko w Wielkiej Brytanii, zdradziła, że zaraz po porodzie musiała zmierzyć się z ogromnym hejtem. Na jednej z internetowych grup przeczytała, że jej córeczka nie przeżyje. Niektórzy twierdzili nawet, że dziewczynka w chwili urodzenia nie wyglądała jak człowiek.

spis treści

1. Najmniejsze dziecko w Wielkiej Brytanii

Hannah Stibbles, gdy przyszła na świat ważyła zaledwie 325 g. Dziewczynka urodziła się trzy i pół miesiąca przed terminem porodu i zyskała miano najmniejszego dziecka, które przeżyło w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 19 lat.

Najmniejszym dzieckiem w Wielkiej Brytanii przed Hannah była Aaliyah Hart, która urodziła się w 2003 roku, ważąc 340 g.

Lekarze twierdzili, że Hannah ma 20 proc. szans na przeżycie.

Po urodzeniu dziewczynka była przykryta folią bąbelkową, która miała ją ogrzać. Lekarze zdecydowali się na taki krok, ponieważ folia jest lżejsza niż koc.

- Moja córeczka była taka malutka. Bardzo się o nią bałam - mówi Ellie Paton.

2. "Niektóre mamy pisały, że moja córka nie wygląda jak człowiek"

Hannah, która urodziła córeczkę w wieku 17 lat, postanowiła opisać swoją historię na jednej z internetowych grup poświęconych macierzyństwu. Niestety młoda mama i jej córeczka stały się ofiarami niemiłych komentarzy.

- To było przerażające. Ludzie na grupie pisali, że moje dziecko na pewno nie przeżyje. Musiałam czytać o niej paskudne rzeczy. Niektóre mamy pisały, że Hannah nawet nie wygląda jak człowiek - wspomina kobieta.

- Bardzo szybko usunęłam post na tej grupie - dodaje.

Ellie i jej partner Brandon Stibbles
Ellie i jej partner Brandon Stibbles (Facebook)

Ellie spodziewała się, że jej córeczka przyjdzie na świat jako wcześniak, ponieważ jej ciąża była zagrożona. U kobiety zdiagnozowano stan przedrzucawkowy. Ellie i jej partner już podczas 22-tygodniowego badania, dowiedzieli się, że ich dziecko jest wielkości 16-tygodniowego płodu.

- Bałam się tego, jak przebiegnie poród. Okazało się, że lekarze musieli przeprowadzić cesarskie cięcie. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Moja córeczka jest małym cudem - opowiada kobieta.

Najmniejsze dziecko w Wielkiej Brytanii
Najmniejsze dziecko w Wielkiej Brytanii (Facebook)

3. Wcześniaki - jak się nimi opiekować?

Już ponad 7 proc. dzieci w Polsce rodzi się przed wyznaczonym terminem porodu. To około 25 tys. wcześniaków rocznie.

Raz na dwieście porodów pojawiają się na świecie dzieci, które ważą mniej niż kilogram. Co dwudziesty noworodek waży mniej niż 2,5 kg. Dzisiejsza medycyna ratuje nawet te maluchy, których masa ciała oscyluje w okolicach 500 g.

Pierwszy rok przeżywa statystycznie 70 proc. dzieci urodzonych przed 27. tygodniem ciąży. Udaje się uratować ponad połowę dzieci ważących mniej niż kilogram.

Zwykle im mniej zaawansowana była ciąża, tym większe trudności w walce o życie i zdrowie dziecka, ale nie jest to regułą. Rodzicom donoszonych dzieci trudno wyobrazić sobie wyzwania, jakie stawia wcześniactwo.

Skóra kilkuset gramowych wcześniaków jest niemal przezroczysta. Półprzezroczyste paluszki u dłoni wyglądają jak żelki. Bywa, że dzieci rodzą się z zarośniętymi powiekami. Te maluchy nawet nie płaczą, bo nierozwinięte płuca pozwalają tylko na cichy pisk. Bezgłośny płacz może być też efektem niedorozwoju strun głosowych.

Neurolog, okulista, kardiolog, ortopeda - to lista obowiązkowa dla rodziców wcześniaków. Często dochodzą do tego specjaliści innych dziedzin, potrzebne są lata rehabilitacji. Konsekwencje przedwczesnego porodu mogą zostać na całe życie. Rokowania bywają różne.

- Wszystko zależy od stanu ogólnego noworodka, najczęściej zdarzają się zaburzenia oddychania i krążenia - przyznaje położny Tomasz Kołodziejczyk z oddziału neonatologii i intensywnej terapii noworodka.

Wcześniaki często nie są w stanie samodzielnie jeść, nie utrzymują prawidłowej temperatury ciała. Trzeba pilnować, ile jedzą każdej doby, karmić regularnie, bo nierzadko nie sygnalizują głodu.

Wcześniaków jest coraz więcej, ze względu na częstsze ciąże mnogie i problemy z donoszeniem ciąż. Pierwsze miesiące i lata życia to ciągła walka, której osoby mające dzieci urodzone z donoszonej ciąży, nie są w stanie sobie wyobrazić. Na szczęście u wielu wcześniaków wytężona praca przynosi efekty i w późniejszym życiu te trudne początki pozostają jedynie przykrym wspomnieniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze