Trwa ładowanie...

Miała tylko 8 lat. Najmłodsza sanitariuszka Powstania Warszawskiego

Avatar placeholder
01.08.2024 11:57
Miała 8 lat, gdy pomagała powstańcom. Była najmłodszą sanitariuszką w okupowanej Warszawie
Miała 8 lat, gdy pomagała powstańcom. Była najmłodszą sanitariuszką w okupowanej Warszawie (X)

Miała zaledwie osiem lat, gdy pomagała w szpitalu polowym kompanii "Koszta" przy ul. Moniuszki 11. Róża Maria Goździewska była najmłodszą sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim.

spis treści

1. Najmłodsza sanitariuszka

1 sierpnia br. mija 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, a zdjęcie Różyczki jest jednym z najsłynniejszych. Przedstawia uśmiechniętą dziewczynkę z kokardą na głowie i w opasce Czerwonego Krzyża.

Ośmiolatka była najmłodszą sanitariuszką, która pomagała w szpitalu polowym. Mimo młodego wieku dziewczynka widziała potworności zgotowane przez wojnę. Chciała jednak pomagać i dawała z siebie wszystko.

"Róża bardzo przeżyła śmierć taty, który w 1943 r. został zabity przez Gestapo. Miała osiem lat, gdy w czasie powstania wyszłyśmy z palącego się domu przy ul. Kredytowej 16. Doszłyśmy do ul. Moniuszki 9/11. W piwnicach tego budynku mieścił się powstańczy szpital" - wspominała jej starsza siostra Zofia Goździewska.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Różyczka nie była jedynym dzieckiem, które brało udział w Powstaniu Warszawskim, z pewnością jednak najbardziej znanym. Większość z nich nie brała jednak udziału w walkach, a pomagała starszym.

Już kilkulatki zostawały gońcami, łącznikami i listonoszami. Dzieci pomagały też w szpitalach, roznosiły żywność i amunicję. Można się natknąć także na historie sześciolatków, które wspierały powstańców.

2. Jak potoczyły się losy Róży?

Ośmioletnia Róża nie tylko z zaangażowaniem wykonywała swoje zadania w szpitalu polowym. Dla wielu była promyczkiem nadziei i przywoływała uśmiech. Za wszelką cenę jednak chciała nieść pomoc.

"Róża była zawsze bardzo uparta - koniecznie chciała pomagać w szpitalu. I pomagała. Np. podawała rannym wodę, odganiała muchy, które były prawdziwą plagą... I przywoływała uśmiech na twarzach" - dodała jej siostra.

Obydwie dziewczynki przeżyły zarówno Powstanie Warszawskie, jak i wojnę. Zamieszkały na Śląsku. Róża ukończyła politechnikę, a w 1958 roku wyjechała do Francji, gdzie urodziła dwoje dzieci. Zmarła 29 października 1989 roku w wieku 53 lat.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze