Trwa ładowanie...

Matury 2024 - kiedy wyniki egzaminów i gdzie je sprawdzić?

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.04.2024 17:19
Matury 2024 - kiedy poznamy wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych?
Matury 2024 - kiedy poznamy wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych? (Adobe Stock)

Matury 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Uczniowie podchodzący w tym roku do egzaminów mają coraz mniej czasu na powtórzenie materiału. Kiedy poznamy wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych? Gdzie sprawdzić wyniki matur?

spis treści

1. Kiedy matura 2024?

Egzaminy maturalne 2024 roku odbędą się już niebawem. Dla osób podchodzących do egzaminu dojrzałości to ostatnie chwile na powtórzenie matematycznych ciągów i funkcji, zagadnień z lektur obowiązkowych czy składni zdań oraz odmienności czasowników języka nowożytnego.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) egzaminy w części pisemnej będą przeprowadzone w dniach od 7 do 24 maja 2024 roku. Ustne egzaminy maturalne odbędą się z kolei w dniach od 11 do 16 maja 2024 roku (z wyjątkiem 12 maja) oraz 20-25 maja 2024.

2. Matura 2024 – kiedy wyniki egzaminów?

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Wyniki tegorocznych matur, podobnie jak w latach poprzednich wyniki, dostępne będą na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w systemie ZIU tj. Zintegrowany Interfejs Użytkownika [ziu.gov.pl]. 9 lipca 2024 roku nastąpi ogłoszenie wyników maturalnych, a 10 września 2024 roku opublikowane zostaną wyniki poprawkowego egzaminu maturalnego.

Aby skorzystać z tej możliwości, należy zalogować się do systemu za pomocą numeru PESEL oraz hasła udostępnionego przez szkołę jeszcze przed rozpoczęciem matur. Warto zaznaczyć, że zalogowanie się do systemu jest również możliwe wówczas, gdy użyjemy Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej czy e-dowodu.

3. Matura 2024 – gdzie odebrać wyniki?

W dniu ogłoszenia wyników egzaminów maturalnych możliwe będzie odebranie świadectw oraz aneksów. Uczniowie świadectwa maturalne będą mogli odebrać w miejscu, zdawania matur, czyli swojej szkole średniej. Maturzyści udający się po swoje dokumenty powinny pamiętać o zabraniu dowodu osobistego (warunkiem odebrania świadectw jest pisemne poświadczenie).

4. Kiedy egzaminy poprawkowe z matury 2024?

Mimo ogromnych chęci nie wszystkim maturzystom udaje się zdać poprawnie egzaminy. Co wtedy? Okazuje się, że nie wszystko stracone. Poprawka egzaminu maturalnego w tym samym roku jest możliwa w sytuacji, gdy dany maturzysta, który podszedł wcześniej do wszystkich zaplanowanych matur z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej nie otrzyma wymaganego min. 30 proc. punktów z jednego egzaminu. W sytuacji, gdy dana osoba nie zaliczyła więcej przedmiotów, konieczne będzie ponowne stawienie się na egzaminie majowym.

Egzamin poprawkowy pisemny odbędzie się 20 sierpnia 2024 r. o godz. 9.00, z kolei ustna matura poprawkowa zaplanowana została na 21 sierpnia 2024 roku. Wyniki matur poprawkowych będą dostępne na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w systemie ZIU 10 września 2024 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze