Trwa ładowanie...

Masz dziecko i chcesz wynająć mieszkanie? Może być ciężko

Avatar placeholder
29.11.2018 15:20
Wynajem mieszkania, jeśli masz dziecko, to bardzo trudne wyzwanie
Wynajem mieszkania, jeśli masz dziecko, to bardzo trudne wyzwanie (123rf.com)

Podobno rodzinom z dziećmi trudno jest wynająć mieszkanie. Samotnej matce jeszcze trudniej. Postanowiłam sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Odpowiedziałam na kilka ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkania. Po informacji, że mam małe dziecko, przeważnie spotykałam się z odmowną.

1. Bez dzieci i zwierząt

W samej tylko Warszawie ogłoszeń dotyczących wynajęcia mieszkania jest prawie 5 tys. Wydawać by się mogło, że nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum. Niestety, schody zaczynają się, gdy właściciel dowiaduje się, że masz dzieci. Niektórzy od razu zabezpieczają się, pisząc w ogłoszeniu ''bez dzieci i zwierząt'', w przypadku innych o zakazie można dowiedzieć się dopiero podczas rozmowy.

2. Gorsi niż studenci

Kiedy wyprowadzałam się z poprzedniego mieszkania, kilka razy przyjmowałam nowych potencjalnych wynajmujących. Wśród nich była kobieta z dwójką dzieci, której partner pracował za granicą. Właściciel mojego mieszkania nie miał w ogłoszeniu klauzuli ''wynajmę osobom bez dzieci'', ale kiedy dowiedział się o stanie osobowym rodziny tej kobiety, był bardzo niechętny do współpracy.

Jak sam przyznał - bał się, że kobieta z dziećmi będzie niewypłacalna, a on będzie miał problem z ewentualnym usunięciem jej z mieszkania. Co dziwne, nie był też przekonany do innej rodziny. Mąż, żona i trójka dzieci. Dwoje w wieku szkolnym, trzecie dziecko było malutkie. Dlaczego? "Dzieci są żywiołowe, brudzą i niszczą mieszkanie. Kaucja mogłaby nie pokryć ewentualnych strat" - twierdził.

3. Dziecka trzeba pilnować

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Stereotyp dzieci demolujących wynajęte mieszkanie nie wziął się znikąd. Na forach internetowych pełno jest opowieści dotyczących uciążliwych lokatorów z dziećmi. Ściany pomazane kredkami i ubrudzone tłustymi rączkami, wyrwane gniazdka, zepsute sprzęty codziennego użytku to tylko wierzchołek góry lodowej.

Swoje trzy grosze wtrącają też zwykle sąsiedzi. Podczas jednej z rozmów telefonicznych dostałam informację, że w bloku mieszkają osoby starsze i towarzystwo dzieci będzie im bardzo przeszkadzać. Wiadomo - dzieci biegają, krzyczą i ogólnie wydają dźwięki. Z tego samego względu pan nie chciał też wynająć mieszkania studentom. Ideałem była dla niego bezdzietna para w starszym wieku.

5 oznak, że wychowałeś rozpuszczone dziecko
5 oznak, że wychowałeś rozpuszczone dziecko [6 zdjęć]

Starasz się być perfekcyjną mamą. Dbasz o swoje dziecko, spełniasz jego prośby, sprawiasz, że czuje

zobacz galerię

Dla wynajmujących nie ma też znaczenia wiek dziecka. Noworodki i niemowlęta ciągle płaczą, dzieci w wieku przedszkolnym są żywiołowe i wszystko niszczą, uczniowie nie szanują mebli i ścian. Wymieniać można bez końca. Właściciel mieszkania, który chociaż raz sparzył się na wynajmie lokum rodzinie z dziećmi, drugi raz na pewno nie podejmie takiej decyzji.

- Kiedyś nie miałam preferencji odnośnie lokatorów. Wystarczyło, że byli wypłacalni i płacili rachunki na czas. Raz wynajęłam mieszkanie rodzinie z jednym dzieckiem. Po ich wyprowadzce odkryłam pomazane kredkami ściany, zniszczone przez dziecko żaluzje i masę innych uszkodzeń - opowiada kobieta, do której dodzwoniłam się w sprawie wynajmu. - Okazało się też, że popsuli kuchenkę i pralkę, czego wcześniej nie zauważyłam. Wynieśli z mieszkania rzeczy, które należały do wyposażenia, m.in. talerze i garnki. Zostawili po sobie naprawdę złe wspomnienia - dodaje na koniec. To oczywiste, że mieszkania kobiecie z dzieckiem wynająć już nie chciała. Próbowałam więc dalej.

4. Takiej rodziny nie wyrzucisz z domu

Kolejny telefon i kolejna odmowa. Pan na informację o tym, że chcę wynająć lokum dla dwójki dorosłych i małego dziecka od razu powiedział, że nie ma takiej opcji. ''Ja nie będę się potem po sądach włóczył, jak wy przestaniecie płacić i nie będę mógł się was pozbyć'' - usłyszałam na wstępie. Założenie, że rodzina bądź samotny rodzic z dziećmi przestanie płacić, jest bardzo częste. Właściele mieszkań próbują się zabezpieczać na wszelkie sposoby, ale nie zawsze udaje się im eksmitować zgodnie z prawem zalegających z czynszem wynajmujących.

W przypadku wynajęcia mieszkania studentowi lub samotnej osobie pracującej ryzyko zaległości w czynszu jest mniejsze. Student zwykle może liczyć na pomoc rodziców, rzadko też decyduje się na mieszkanie w jednym miejscu przez kilka lat. Osoby pracujące są zwykle wypłacalne i traktowane z większym zaufaniem. Tracą je jednak, jeśli przyznają się do posiadania dziecka. W sumie wykonałam kilkanaście telefonów. Od początku mówiłam o swojej sytuacji rodzinnej. Część ogłoszeń była już nieaktualna, nie udało mi się też umówić na oglądanie mieszkania.

5. Jak się zabezpieczyć?

Osoby wynajmujące mieszkania innym mogą zabezpieczyć się przed niespodziewanymi skutkami wynajmu mieszkania osobom z dziećmi. Jednym ze sposobów jest podniesienie kaucji. Jeśli mamy obawy, że po wyprowadzce lokatorów konieczny będzie duży remont, warto zabezpieczyć się wcześniej.

Coraz powszechniejszą praktyką jest też podpisywanie umowy najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. Taką umowę sporządza się u notariusza. Zawiera ona załącznik dotyczący wskazania przez wynajmującego lokalu, do którego może się przeprowadzić w przypadku wypowiedzenia lub wygaśnięcia umowy. W razie problemów należy udać się do sądu wraz z aktem notarialnym po tzw. klauzulę wykonalności. Z sądu sprawa trafia do komornika. Nie trzeba też przeprowadzać postępowania dotyczącego eksmisji.

Reakcja wynajmującego na propozycje podpisania umowy może dużo nam powiedzieć o potencjalnym lokatorze. Jeśli nie chce zgodzić się na podpisanie takiej umowy, lepiej poszukać kogoś innego.

O ile w dużych miastach jest większa szansa na znalezienie mieszkania do wynajęcia, problem pojawia się w mniejszych, gdzie rynek mieszkań na wynajem jest bardziej ograniczony. Trzeba jednak próbować. W końcu trafi się ktoś bez uprzedzeń, kto na wzmiankę o dzieciach, nie krzyknie od razu do słuchawki: ''Nieaktualne!''.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze