Trwa ładowanie...

Posiadanie dzieci może wydłużyć życie rodziców

Avatar placeholder
15.03.2017 13:37
Dzieci sprawiają, że rodzice żyją dłużej
Dzieci sprawiają, że rodzice żyją dłużej (Shutterstock)

Zespół badawczy z Instytutu Karolinska w Szwecji wykazał, że ludzie, którzy mają dzieci mogą żyć do 2 lat dłużej niż osoby bezdzietne. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Epidemiology & Community Health".

Według dr Karin Modig, głównej autorki badania, wcześniejsze analizy sugerowały już, że rodzice mogą żyć dłużej niż osoby bezdzietne. Naukowcy zaznaczają jednak, że dokładne przyczyny tego związku do tej pory były niejasne.

W celu uzupełnienia luk w badaniach zespół wykorzystał dane z krajowego rejestru, co pozwoliło zebrać informacje na temat 704 481 mężczyzn i 725 290 kobiet, urodzonych w latach 1911-1925 w Szwecji.

Zespół skupił się na stanie cywilnym każdej osoby, liczbie i płci posiadanych dzieci. Następnie określił, jak rodzicielstwo wpłynęło na długość życia każdego uczestnika.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Naukowcy odkryli, że w porównaniu z ludźmi, którzy nie mają dzieci, osoby posiadające chociaż jednego potomka miały mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci.

Okazało się, że gdy wzięto pod uwagę uczestników 60-letnich, mężczyźni z dziećmi żyli około 2 lata dłużej niż bezdzietni, podczas gdy matki mogły żyć o około 1,5 roku dłużej niż bezdzietne kobiety.

Posiadanie dzieci wpływa na długość życia rodziców
Posiadanie dzieci wpływa na długość życia rodziców (Shutterstock)

Naukowcy doszli do tych wniosków po uwzględnieniu szeregu czynników mogących zakłócić wiarygodność badania, takich jak poziom wykształcenia.

Specjaliści odkryli również, że związek pomiędzy posiadaniem dzieci i dłuższym życiem stawał się coraz silniejszy wraz z wiekiem, a największy wzrost średniej długości życia zaobserwowano u mężczyzn.

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice
15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice [15 zdjęć]

Posiadanie dziecka to największa nagroda od życia i cud miłości. Każdy rodzic traktuje swoje dziecko,

zobacz galerię

Co więcej, osoby niezamężne, szczególnie mężczyźni, czerpali największe korzyści z rodzicielstwa.

"W przypadku 85-latków różnica w ryzyku śmierci między mężczyznami z jednym dzieckiem i bezdzietnymi wynosiła 1,2 proc. wśród uczestników nieżonatych i 0,6 proc. wśród żonatych" - zauważają autorzy badania. "Dla kobiet różnica ta wynosiła odpowiednio 0,9 i 0,8 proc."

Najprawdopodobniej brak partnerki sprawia, że nieżonaci mężczyźni polegają bardziej na swoich dzieciach w starszym wieku, co mogłoby wyjaśnić różnice między ryzykiem śmierci wśród panów żonatych i nieżonatych.

ZOBACZ TAKŻE:

Wbrew poprzednim ustaleniom, zespół odkrył, że ryzyko śmierci nie było związane z płcią dziecka.

Autorzy badania sugerują, że wcześniejsze analizy mogły wykazać związek między płcią dziecka i dłuższym życiem rodziców, ponieważ koncentrowały się na korzyściach społecznych związanych z posiadaniem córki.

Dlaczego ludzie z dziećmi żyją dłużej niż osoby bezdzietne? Naukowcy są przekonani, że ogromną rolę odgrywa wsparcie ze strony dzieci w późniejszym życiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze