Trwa ładowanie...

Maraton sprawdzianów po feriach. "Dzieci miały za dużo wolnego, więc trzeba pomęczyć"

Avatar placeholder
09.02.2023 13:04
Sprawdziany po feriach. Dzieci muszą się uczyć podczas ferii
Sprawdziany po feriach. Dzieci muszą się uczyć podczas ferii (East News / Facebook)

Ferie zimowe to czas, w którym uczniowie mogą odpocząć od szkolnych obowiązków i oddać się aktywnościom, na które normalnie nie mają czasu. Jak się jednak okazuje, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, a zamiast się zregenerować, muszą siedzieć nad książkami. "Od poniedziałku po feriach znowu tango".

Dzieci muszą się uczyć podczas feriii
Dzieci muszą się uczyć podczas feriii (GettyImages)

1. Hurtowe ilości sprawdzianów po feriach

Na jednej z grup szkolnych na Facebooku został poruszony temat sprawdzianów zapowiedzianych na tydzień tuż po feriach. Użytkownicy zwracają uwagę, że terminy ustalone przez nauczycieli wymagają, by dzieci uczyły się w czasie wolnym.

"Czemu nauczyciele tak bardzo lubią sprawdzać wiedzę po feriach, wakacjach, czy ogólnie po dłuższych nieobecnościach? Serio nie mamy życia, żeby lecieć do każdego z nauczycieli i tłumaczyć, że dzieci odpoczywały, są świeżo po feriach, a już kartkóweczki i odpytywanka - pisze. - Mamy zaległości, bo większość grudnia dziecko chorowało, potem były święta, a pomiędzy świętami i feriami było kilka wolnych dni, bo egzaminy próbne. Chyba uznali, że serio dzieci miały za dużo wolnego, więc trzeba pomęczyć" – kwituje.

Komentarze rodziców
Komentarze rodziców (Facebook)

Niestety, jak się okazuje, jest to dość częsta praktyka. Użytkownicy przyznali w komentarzach, że ich dzieci i wnuki również są przytłoczone sprawdzianami, a zamiast się bawić podczas ferii, musiały się uczyć.

"Przed feriami wpisane trzy czy cztery sprawdziany na po feriach, lektura... Tak, żeby młodzieży się nie nudziło",

"Mamy już od poniedziałku trzy jedynki",

"Ja, jako emerytowana nauczycielka nie potrafię wytłumaczyć wnuczkom (7 i 8 klasa), dlaczego w czasie przeznaczonym na wypoczynek muszą przygotowywać się do sprawdzianów. Teraz ostatnie sprawdziany w piątek. Od poniedziałku po feriach znowu tango" - piszą użytkownicy.

2. Wada systemu edukacji

Wielu rodziców za taki stan obarcza winą jedynie nauczycieli. Trzeba jednak pamiętać, że stoi za tym cały wadliwy system i przeładowana podstawa programowa, które sprawiają, że nauczyciel staje się urzędnikiem.

"To jest takie bez sensu. Uciemiężenie, upodlenie tylko po to, aby później być sterowanym barankiem, po to ten system jest" - zauważył jeden z rodziców.

Kalendarz sprawdzianów
Kalendarz sprawdzianów (Facebook)

Na szczęście nie wszyscy nauczyciele poddają się pokusie robienia sprawdzianów tuż po feriach i wakacjach, by wyrobić się z programem do końca roku.

"U nas nauczycielka od polskiego powiedziała dzieciom, że mają odpoczywać i że ona sama też zamierza odpocząć. Stwierdziła też, że w końcu wszyscy będą mieli czas poczytać to, co lubią" - przyznała mama.

Warto też pamiętać, że ważniejsze od ocen jest to, co dziecko wynosi z lekcji. Ponadto lepiej przyswaja się wiedzę, będąc wypoczętym. Dlatego też dzieci powinny wykorzystać ferie zgodnie ze swoimi potrzebami.

3. Terminy ferii zimowych 2023

Przypomnijmy, jako pierwsze ferie miały województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie (od 16 do 29 stycznia). Następnie (od 23 stycznia do 5 lutego) wypoczywały dzieci z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Obecnie (od 30 stycznia do 12 lutego) ferie mają województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie, a w ostatnim terminie (od 13 do 26 lutego) województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze