Mamy naprawdę dziwne fobie. Czego się boimy?
O klaustrofobii czy agorafobii słyszał chyba każdy. Okazuje się jednak, że można bać się rzeczy i sytuacji dużo dziwniejszych niż utknięcie w windzie czy otwarta przestrzeń. Poznajcie najdziwniejsze fobie na świecie.
1. Strach przed cyframi
Generalnie nie lubimy piątków trzynastego. Jesteśmy przesądni i skłonni zmieniać plany tak, by w tym dniu nie podejmować ważnych decyzji, a już na pewno nie brać ślubu – tak na wszelki wypadek… Jeśli jednak na myśl o zbliżającym się 13. dniu miesiąca, który wypada w piątek, wpadamy wręcz w panikę i histeryzujemy, może to być paraskewidekatrafobia. Ciężko to nawet przeczytać, a co dopiero przeżyć!
Panicznie można się bać także liczby 666. Ale tu akurat uzasadnienie brzmi dość przekonująco. Heksakosjoiheksekontaheksafobia, czyli lęk przed liczbą 666, ma swoje korzenie w Biblii. Wywodzi się z Apokalipsy św. Jana, gdzie trzy szóstki są nazwane liczbą Bestii. Na dowód tego, że taka fobia faktycznie może wpływać na działania dotkniętych nią ludzi, przykład z życia wzięty. W 1989 r. Nancy i Ronald Reagan po przeprowadzce do swojego domu w dzielnicy Bel-Air w Los Angeles zmienili adres z 666 St. Cloud Road na 668 St. Cloud Road. Tak dla bezpieczeństwa.
2. Lęk przed ciałem
Podwyższone tętno, zimne poty, przyspieszony oddech. Te, i cała masa innych objawów, charakterystycznych dla ataku paniki, mogą się pojawić u niektórych osób na widok… pępka. Zarówno swojego własnego, jak i cudzego. Brzmi nieprawdopodobnie, bo co strasznego jest w tej małej dziurce na brzuchu? Otóż nic.
Kłopot polega na tym, że osoby cierpiące na omfalofobię są zwykle świadome, że ich lęk przed pępkami jest nadmierny i irracjonalny, ale nie mogą nic zrobić, by pozbyć się uczucia strachu, ponieważ pojawia się ono automatycznie i niełatwo je skontrolować. Do tego zaburzenia przyznaje się np. Khloe Kardashian.
Nieakceptowanie swojego ciała może być bardzo poważnym zaburzeniem psychicznym, wymagającym leczenia. Tak jest w przypadku dysmorfofobii. Dotknięta nią osoba jest przekonana o deformacji i brzydocie własnego ciała. Ludzie z dysmorfofobią mają niezwykle przytłaczające obawy związane z postrzeganymi przez siebie wadami twarzy lub innych części ciała. Charakterystyczne jest to, że wady te zwykle nie są dostrzegane przez inne osoby albo są uważane za bardzo niewielkie. Tymczasem nawet 7-8% ludzi decydujących się na operacje plastyczne ma właśnie to zaburzenie.
3. Bać się można wszystkiego!
Skala naszych strachów jest poważna. Jak wynika z badania EZOP, na jakieś zaburzenie psychiczne może cierpieć nawet 23,4 proc. Polaków w wieku 18-64 lat.
Choć najczęściej diagnozuje się zoofobię (nawet 50 proc. fobii dotyczy zwierząt, owadów, węży, gryzoni albo ptaków), klaustrofobię, lęk wysokości czy fobię społeczną, lista fobii dużo bardziej egzotycznych liczy niemal 200 odmian.
Tokofobia to lęk przed porodem. Filofobia jest strachem przed zakochaniem się. Cierpiący na ceterinfanofobię panicznie boją się dzieci, na skiafobię – cieni, pediofobię – lalek. Wymieniać można by bez końca. Ale chyba najdziwniejszą fobią jest arachibutyrofobia, czyli… lęk przed przyklejeniem się masła orzechowego do podniebienia. Uważajcie przy śniadaniu…
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl