Trwa ładowanie...

"Zobaczcie, jak się cieszy". Oburzenie wokół prowokacji mamy z Łomży

Avatar placeholder
Maja Leśniewska 19.09.2024 12:17
Mama oznajmiła, że chce wytatuować pięcioletnią córkę. "To bardzo ciekawe doświadczenie"
Mama oznajmiła, że chce wytatuować pięcioletnią córkę. "To bardzo ciekawe doświadczenie" (TikTok)

- Chodźcie zobaczyć, jak robię swojej pięcioletniej córce tatuaż. Zobaczcie, jak się cieszy - tymi słowami zaczyna się wideo Joanny Rychlik, tatuażystki z Łomży, która działa w mediach społecznościowych pod nazwą "dzoana.ink". Jej materiał wzbudził ogromne emocje w internautach.

spis treści

1. Tatuaż dla pięciolatki

Tatuażystka Joanna Rychlik nakręciła krótkie wideo, w którym opisała, że zamierza wykonać tatuaż swojej pięcioletniej córce.

- Pomyślałyśmy, że skoro malutkim dzieciom, niemowlakom robi się kolczyki, to dlaczego nie zrobić tatuażu pięciolatce? - pyta Joanna.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Na czym polega usuwanie tatuaży?"

- Swoją drogą, to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ będziemy mogli zobaczyć, jak tatuaż rośnie razem z malutkim człowiekiem - dodaje.

W dalszej części filmiku mama sugeruje, że pięcioletnia Anastazja jest już na tyle duża, by sama wybrać sobie wzór tatuażu, a jednocześnie na tyle mała, że nie będzie pamiętała o bólu, który wiąże się z jego wykonaniem.

- A jutro wleci film z samego tatuowania - zaznaczyła Joanna na koniec, pokazując rączkę dziecka z wybranym wzorem.

Pomysł na kontrowersyjne wideo był jednak tylko żartem. Jak zaznacza twórczyni pod materiałem, "żadne dziecko nie zostało wytatuowane", a pomysł na nagranie ma związek z rodzicami, którzy decydują się na przebijanie uszu malutkim dzieciom.

@dzoana.ink Biorąc pod uwagę fakt, jak mało osób czyta opisy, to ta rolka wzbudzi nie małe kontrowersje 🤣 Żadne dziecko nie zostało wytatuowane! Tak jak nie powinno się tatuować dzieci, tak samo nie powinno się robić im kolczyków kiedy są małe! I naprawdę, argumenty typu „nie będzie pamiętać bólu”, „mi się dobrze goiło”, „ale wgląda chociaż jak dziewczynka” nie przykryją hipokryzji jaka jest ta fanaberia rodziców. Są same przeciwwskazania do przekłuwania dzieci do 7-9 roku życia, a wszystkie „plusy” są wyciągnięte z d*py 🤡 I ja wiem, że kiedyś się robiło, ale po to wiedza idzie do przodu, żeby z niech korzystać 😗 #tattoo #tattoos #tatuaze #piercing #tatuaż ♬ 321GO - The Mondays & LiTTiE

"Tak jak nie powinno się tatuować dzieci, tak samo nie powinno się robić im kolczyków, kiedy są małe! I naprawdę, argumenty typu 'nie będzie pamiętać bólu', 'mi się dobrze goiło', 'ale wgląda chociaż jak dziewczynka' nie przykryją hipokryzji, jaką jest ta fanaberia rodziców. Są same przeciwwskazania do przekłuwania dzieci do 7.-9. roku życia, a wszystkie 'plusy' są wyciągnięte z d... I ja wiem, że kiedyś się robiło, ale po to wiedza idzie do przodu, żeby z niech korzystać" - podkreśla Joanna.

2. Niezrozumiana prowokacja

Niestety, nie wszyscy internauci zrozumieli, że nagranie tatuażystki jest tylko prowokacją, która ma zwrócić uwagę na to, by nie wykonywać malutkim dzieciom przekłucia uszu. Wiele osób było zbulwersowanych "decyzją" Joanny o wytatuowaniu córki i podkreśliło, że "kolczyki można wyjąć i uszy zarastają", więc to nie to samo, co wykonanie tatuażu, który pozostaje na skórze na zawsze.

Przekłuwanie uszu dzieciom, choć popularne, może wiązać się z pewnymi przeciwwskazaniami. Oto najważniejsze z nich:

Alergie na metale: Dziecko może mieć alergię na nikiel lub inne metale, warto upewnić się, że kolczyki będą wykonane z materiałów hipoalergicznych, np. z tytanu lub złota. W 2014 roku naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ostrzegali w mediach, że wczesne przekłuwanie uszu może prowadzić do rozwoju alergii nie tylko w dzieciństwie, ale także w późniejszym życiu. Prof. Ewa Czarnobilska, kierująca zespołem badawczym, wyjaśniła w rozmowie z PAP, że nie ma znaczenia, czy roczna dziewczynka nosi kolczyki ze złota, srebra czy innych materiałów - biżuteria bardzo często zawiera nikiel, który często wywołuje reakcje alergiczne.

Infekcje skóry: W przypadku, gdy dziecko ma aktywne infekcje skóry w okolicach uszu (np. wypryski, czyraki, rany), przekłucie powinno zostać odłożone do czasu pełnego wyleczenia.

Skłonność do bliznowców (keloidów): Niektóre osoby mają tendencję do tworzenia dużych bliznowców w miejscach, gdzie skóra została uszkodzona, co może dotyczyć także miejsca przekłucia.

Obniżona odporność: Dzieci, zwłaszcza te, które mają zaburzenia układu immunologicznego lub przyjmują leki immunosupresyjne, mogą być bardziej podatne na infekcje po przekłuciu.

Niska higiena: Jeśli nie ma pewności, że miejsce przekłucia będzie odpowiednio pielęgnowane (np. regularne czyszczenie), lepiej odłożyć zabieg, by uniknąć zakażeń.

Wiek dziecka: Choć nie ma jednoznacznej granicy wiekowej, niektóre zalecenia medyczne sugerują, że lepiej poczekać, aż dziecko będzie na tyle duże, aby samo mogło dbać o higienę miejsca przekłucia. Dzieci w bardzo młodym wieku mogą również próbować dotykać czy ciągnąć za świeżo przekłute uszy, co zwiększa ryzyko infekcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze