Trwa ładowanie...

Mam na imię Ospa - co o mnie wiesz?

Avatar placeholder
13.03.2015 11:35
Mam na imię Ospa - co o mnie wiesz?
Mam na imię Ospa - co o mnie wiesz?

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywoływana przez kontakt z wirusem ospy wietrznej i półpaśca (ang. varicella-zoster virus – VZV). Wirus jest bardzo zaraźliwy – w 90% przypadków kontaktu z osobą chorą na ospę wietrzną dochodzi do zachorowania. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka.

W klimacie umiarkowanym zachorowania najczęściej odnotowywane są późną zimą i wczesną wiosną,chociaż zachorować można przez cały rok. Najbardziej narażone na ospę są dzieci poniżej 9 roku życia (ponad 80% wszystkich zachorowań w 2010 roku w Polsce dotyczyło dzieci właśnie w tym wieku), ale zachorować można w każdym wieku. U kobiet ciężarnych możliwa jest również transmisja wirusa przez łożysko od matki do płodu.

spis treści

1. Jak rozpoznać ospę wietrzną?

Twoje dziecko może być chore na ospę wietrzną, jeśli: jest marudne; ma bóle głowy; odczuwa bóle mięśni; pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka; występuje brak apetytu u dziecka; a po 2-3dniach pojawia się charakterystyczna wysypka – czerwone plamki, które szybko zamieniają się w pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem – najczęściej na twarzy, tułowiu, po czym szybko zajmuje resztę ciała; miało kontakt z osobą chorą lub w okresie wylęgania ospy wietrznej - okres wylęgania trwa ok 14 dni.

2. Jak leczyć ospę wietrzną?

Jeśli ospa wietrzna ma łagodny przebieg stosuje się jedynie leczenie objawowe. Najważniejsze to zmniejszyć świąd, a tym samym ograniczyć drapanie, które podnosi ryzyko wystąpienia nadkażeń bakteryjnych, a w przyszłości powstania blizn. Jednym ze sposobów jest kąpiel (krótka) z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu, który odkaża skórę i wysusza krostki. Można też użyć zwykłego mydła odkażającego. Zmiany na skórze można też spryskiwać preparatem odkażającym, który nie zawiera alkoholu. Gorączkę obniżamy paracetamolem. Można zastosować leki przeciwhistaminowe, które łagodzą dokuczliwy świąd. Jedynie w przypadku bardzo nasilonych objawów podaje się leki antywirusowe.

3. Czy szczepionka przeciw ospie wietrznej jest skuteczna?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Tak. Szczepienie można wykonać już od 9 miesiąca życia dziecka.Kompletne szczepienie obejmuje 2 dawki w odstępie co najmniej 6 tygodni (optymalnie 3 miesiące). Szczepionkę można podać w wersji osobnej lub w pakiecie razem z obowiązkowymi szczepionkami przeciwko śwince, różyczce i odrze.

Dodatkową zaletą niektórych szczepionek jest to, iż można je stosować do 72 godzin po kontakcie z wirusem, co chroni przed pełnoobjawowym zachorowaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze