Trwa ładowanie...

„Małpa w kąpieli”: nadal aktualny wiersz Aleksandra Fredry

„Małpa w kąpieli” to chyba jeden z najbardziej znanych utworów dla dzieci. Czytają go już kolejne pokolenia, a morał płynący z bajki pozostaje aktualny. O czym traktuje wiersz?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. Interpretacja bajki „Małpa w kąpieli”

Aleksander Fredro swoje bajki, m.in. „Małpę w kąpieli” i „Pawła i Gawła”, pisał w XIX wieku. Do dziś czytają go tysiące dzieci w domach i przedszkolach. Kolejne pokolenia nawiązują do tych opowiastek, które nie tylko bawią, ale też przekazują prawdy o życiu.

Legendy polskie. Dlaczego warto czytać z dzieckiem legendy polskie?
Legendy polskie. Dlaczego warto czytać z dzieckiem legendy polskie?

Niemal każdy z nas zna legendę o Warsie i Sawie czy smoku wawelskim. Uczyliśmy się o nich w szkole, często...

przeczytaj artykuł

Małpa pod nieobecność właścicielki postanowiła się wykapać. Myślała, że to proste zadanie, bo obserwowała kobietę i była przekonana, że to wystarczy, by zażyć relaksu w wodzie. Bardzo się jednak pomyliła. Z kranu leciał wrzątek. Zwierzątko, chcąc zatrzymać płynącą wodę, próbowało zatkać kran placem, co spowodowało oparzenie. Małpa wyskoczyła z wanny, ale cała łazienka była już zalana – gorąca woda poparzyła jej stopy. Chciała uciec, więc wyskoczyła przez okna, przy okazji rozbijając szybę.

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą
10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą [10 zdjęć]

Badania wykazały, że kontakt z naturą obniża poziom stresu już w ciągu 5 minut. Ucieczka od betonowej...

zobacz galerię

Małpa chciała tylko wykonać prostą czynność, jednak dokonała jedynie ogromnych strat i zniszczeń. Na szczęście ona sama wychodzi z tego cało. Tak się kończy bezmyślne naśladowanie innych, które najczęściej prowadzi do śmieszności.

Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3
Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3

Rok szkolny 2020/2021 nie należy do najłatwiejszych. Pandemia mocno daje się we znaki nie tylko dorosłym,...

przeczytaj artykuł

2. Treść bajki „Małpa w kąpieli”

*Rada małpa, że się śmieli, Kiedy mogła udać człeka, Widząc panią raz w kąpieli, Wlazła pod stół - cicho czeka. Pani wyszła, drzwi zamknęła; Małpa figlarz - nuż do dzieła! Wziąwszy pański czepek ranny, Prześcieradło I zwierciadło -

Szust! Do wanny. Dalej kurki kręcić żwawo! W lewo, w prawo, Z dołu, z góry, Aż się ukrop puścił z rury. Ciepło - miło - niebo - raj! Małpa myśli: "W to mi graj!" Hajże! - kozły, nurki, zwroty, Figle, psoty, Aż się wody pod nią mącą! Ale ciepła coś za wiele... Trochę nadto... Ba, gorąco!... Fraszka! - Małpa nie cielę, Sobie poradzi: Skąd ukrop ciecze, Tam palec wsadzi. "Aj! Gwałtu! Piecze!" Nie ma co czekać, Trzeba uciekać! Małpa w nogi Ukrop za nią - tuż, tuż w tropy, Aż po progi. Tu nie żarty - parzy stopy... Dalej w okno... Brzęk! Uciekła! Że tylko palce popiekła, Nader szczęśliwa. - Tak to zwykle w życiu bywa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.