Trwa ładowanie...

"Dość". Małopolska kuratorka apeluje o niecodzienny wniosek do MEN-u

 Marta Słupska
11.06.2024 10:16
Małopolska kuratorka włożyła kij w mrowisko. "Sio z paskami"
Małopolska kuratorka włożyła kij w mrowisko. "Sio z paskami" (East News)

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. W większości placówek oceny są już wystawione, a ostatniego dnia szkoły uczniowie odbiorą swoje świadectwa. To właśnie one, a dokładnie te z czerwonym paskiem, stały się przedmiotem dyskusji w sieci zapoczątkowanej przez Gabrielę Olszowską, małopolską kuratorkę oświaty.

spis treści

1. "Dość pasków"

Eksperci oświatowi od lat alarmują, że w polskim szkolnictwie potrzebne są zdecydowane zmiany. Wiele z nich, często krytykowanych, zdążyło od października 2023 roku wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej, które po latach władzy PiS zaczęło być zarządzane przez Barbarę Nowacką (Incjatywa Polska). Nauczyciele, publicyści, rodzice czy sami uczniowie wciąż jednak podkreślają, że jeszcze wiele zostało do zrobienia.

Jedną z kwestii spornych są oceny i tak zwane czerwone paski na świadectwie, które otrzymują uczniowie z najwyższą średnią (powyżej 4,75). Dla jednych taki pasek to nagroda za owocną pracę przez cały rok szkolny, dla innych - symbol "ocenozy" i "wyścigu szczurów", który sprawia, że uczniowie traktują szkołę i naukę jak zawody.

Zobacz film: "Co zrobić z DZIEĆMI na WAKACJE?"

10 czerwca temat ten podniosła małopolska kuratorka oświaty dr Gabriela Olszowska, która zaapelowała o to, by skończyć z tradycją czerwonych pasków.

"Dość pasków. Sio z paskami. Nie - dla pasków na świadectwie. Świadectwa tylko dla 3. i 8. klasy oraz maturalne" - napisała na Facebooku. W komentarzu zaapelowała o złożenie stosownego wniosku do MEN-u.

2. "Powinno być tylko jakieś zaświadczenie"

Te kilka zdań Olszowskiej wywołało burzę w sieci i pokazało, że w temacie świadectw nauczyciele są podzieleni. Wielu z nich popiera słowa kuratorki i podnosi, że świadectwa promocyjne to zbędna dokumentacja i że wystarczy jedynie arkusz ocen. Są jednak także tacy, którzy są zdania, że świadectwa motywują do nauki i powinny zostać.

Oto wybrane komentarze:

"Jestem za, świadectwa promocyjne to zbędna dokumentacja, są arkusze ocen. Tylko świadectwa ukończenia szkoły powinny być wydawane, ewentualnie po 3 klasie SP. Zróbmy to, zmieńmy ten przepis!!!";

"Super pomysł, jak najbardziej jestem za. Powinno być tylko jakieś zaświadczenie, że uczeń otrzymał promocję do klasy programowo wyższej i tyle";

"Jasne niech się bombelki przestaną przejmować, uczyć, stresować niech mamusie nadal robią im kanapki i sprzątają pokoiki, a one potem będą farbować włosy na zielono, do nosa kolczyk aby wyrażać siebie, zmienią też płeć, bo to lekarstwo na każde zło i zero własnego zdania, umiejętności wiedzy i jakiekolwiek zaradności życiowej! Brawo, taka kurator powinna być zwolniona w trybie natychmiastowym, to nie kurator a wariatka!";

"I w ten sposób sprawmy, że lepsi nie będą mieli żadnej motywacji, bo w ten sposób żadna wyższa ocena nie będzie więcej warta".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze