Trwa ładowanie...

Małgorzata Trzaskowska odpowiada na apel Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Odwiedziła jedną z placówek prowadzonych przez fundację

Avatar placeholder
10.07.2020 17:28
Małgorzata Trzaskowska odwiedziła Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie
Małgorzata Trzaskowska odwiedziła Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie (Facebook)

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystosowała apel do obu kandydatów na prezydenta dotyczący stworzenia Narodowej Strategii na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Na apel odpowiedział sztab kandydata na prezydenta – Rafała Trzaskowskiego. Jego żona mogła zobaczyć, jak działa wyspecjalizowana placówka, której celem jest pomoc dzieciom dotkniętym przemocą.

1. Małgorzata Trzaskowska odwiedza Centrum Pomocy Dzieciom

Żona Rafała Trzaskowskiego spotkała się z prezeską Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – Moniką Sajkowską. Obie panie rozmawiały o tym, że w kraju istnieje pilna potrzeba wprowadzenia konkretnych działań, by zadbać o najbardziej bezbronną grupę obywateli – krzywdzone dzieci. W rozmowie z WP Parenting, Monika Sajkowska opowiada o szczegółach spotkania.

-Wysłaliśmy do dwóch kandydatów na prezydenta listy z rekomendacjami z prośbą, by w programie ich prezydentury te kwestie zostały uwzględnione. Odpowiedzią na to pismo był kontakt ze strony pani Małgorzaty Trzaskowskiej. Udało nam się spotkać, po to, żeby porozmawiać o tych rekomendacjach. Bo, oczywiście one są pewnymi hasłami, kierunkami działań. Spotkałyśmy się w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie, właśnie w takiej przykładowej placówce, która świadczy taką kompleksową pomoc dzieciom pokrzywdzonym. Dużym plusem spotkania w takim miejscu było to, że jedną z naszych rekomendacji można było od razu zilustrować. Pokazaliśmy pani Małgorzacie tę placówkę i to, jak funkcjonuje – mówi prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Monika Sajkowska i Małgorzta Trzaskowska w trakcie wizyty w Centrum Pomocy Dzieciom (Facebook)
Monika Sajkowska i Małgorzta Trzaskowska w trakcie wizyty w Centrum Pomocy Dzieciom (Facebook)
Zobacz film: "Jak rozpoznać przemoc ekonomiczną i psychiczną. Dzieje się bliżej, niż myślisz"

Fundacja zaznacza, że jest otwarta na przedstawienie swoich postulatów również urzędującemu prezydentowi – Andrzejowi Dudzie.

2. Podsumowanie spotkania

Zdaniem Sajkowskiej spotkanie nie miało na celu wypracowania konkretnych deklaracji, ale pokazania opinii publicznej, że istnieją już gotowe rozwiązania, które można zacząć wdrażać.

-Rozmawialiśmy również z panią Trzaskowską o innych systemowych rozwiązaniach. Ale mamy świadomość, że to było takie spotkanie, z którego siłą rzeczy, nie mogły wynikać żadne praktyczne ustalenia. Natomiast ten nasz list mógł zostać w pogłębiony sposób skomentowany, mogliśmy też zaprezentować wiele proponowanych rozwiązań w praktyce – mówi Sajkowska.

W obszarze ochrony dzieci fundacja działa już od trzydziestu lat. Organizacja proponuje m.in. wprowadzenie służby ochrony dzieci na kształt rozwiązań już funkcjonujących np. w krajach skandynawskich. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pracuje aktywnie na rzecz większego zaangażowania państwa w aktywną ochronę najmniejszych obywateli.

List Rafała Trzaskowskiego do Fundacji (Facebook)
List Rafała Trzaskowskiego do Fundacji (Facebook)

3. Propozycje Fundacji

Jedną z flagowych propozycji fundacji, z którą mogła zapoznać się Małgorzata Trzaskowska, jest powołanie w całym kraju wielu ośrodków dla dzieci zmagających się z traumą.

- Taki model mamy już opracowany. Fundacja prowadzi tzw. Centra Pomocy Dzieciom. Pięć takich miejsc już działa, ich działania opiera się na wspólnych standardach. Jest to model, który funkcjonuje we wszystkich krajach skandynawskich pod nazwą Barnehus. W takich placówkach łączy się pomoc psychologiczną, prawną z opieką nad dziećmi, które na przykład mają zostać przesłuchane przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. To wszystko pod jednym dachem. Nam zależy na tym, by taka pomoc była dostępna dla wszystkich dzieci – mówi prezeska fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Dla organizacji najważniejsze jest jednak, by przypadków przemocy wobec dzieci nie było w ogóle, dlatego stara się wprowadzić rozwiązania, które mogą pomóc osiągnąć ten cel.

-Pomoc, oczywiście jest bardzo ważna, ale zależy nam, by działania edukacyjne adresować do rodziców i dzieci. Podobne rozwiązania funkcjonują w różnych krajach na świecie i można by bardzo łatwo wdrażać je w polskich placówkach. Niektóre z nich wymagają oczywiście regulacji prawnych, ale niektóre wymagają po prostu wykorzystania tych zasobów administracyjnych i kadrowych, które już mamy – podsumowuje Sajkowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze