Trwa ładowanie...

List polskiej dziewczynki do uchodźców. Ukryła go w śpiworze

Uciekający przed wojną Ukraińcy mogą liczyć na pomoc Polaków. Szkoły, które znajdują się niedaleko naszej wschodniej granicy, zorganizowały bazę noclegową dla uchodźców. Jedną z nich jest szkoła podstawowa nr 5 w Przemyślu, gdzie w jednym ze śpiworów podarowanych przez wolontariuszy znaleziono list od małej dziewczynki.

Zobacz film: "Jak budować odporność wśród dzieci? Pediatra odpowiada"
spis treści

1. Szkoła podstawowa zorganizowała pomoc uchodźcom

Po ataku Rosji na Ukrainę tysiące ukraińskich obywateli postanowiło schronienia szukać m.in. w Polsce. Dla wielu, ze względu na bliskie położenie od granicy, pierwszym przystankiem stał się Przemyśl. Dlatego też cała społeczność szkoły podstawowej nr 5 w Przemyślu zorganizowała schronienie dla uchodźców.

"Są to głównie kobiety i dzieci. Wszyscy mają zapewnione noclegi, ciepłe posiłki, napoje, żywność, środki higieny i ubrania. Wolontariusze, uczniowie, rada rodziców, nauczyciele i pracownicy szkoły przez całą dobę zajmują się uchodźcami z Ukrainy. Dzięki wspaniałym darczyńcom możemy zapewnić im wiele. Mamy wszystko, aby zabezpieczyć noworodka, który też z nami jest oraz trochę starsze dzieci z domów dziecka na Ukrainie" – czytamy na stronie szkoły.

W Szkole Podstawowej nr 5 w Przemyślu schronienie znalazło już wiele osób. Są to głównie kobiety i dzieci. Wszyscy mają...

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów Września w Przemyślu Niedziela, 27 lutego 2022

Dzięki uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły udało się zebrać m.in. łóżka polowe, materace, koce, śpiwory, środki higieny, wodę i inne "rzeczy niezbędne, aby przespać noc i przeczekać przed dalszą drogą". Ilość zebranych produktów robi wrażenie.

2. List do uchodźców

To właśnie w jednym ze śpiworów podarowanych przez darczyńców, znaleziono paczkę, która wzruszyła nie tylko bezpośrednio zaangażowanych w pomoc wolontariuszy, ale również internautów. O znalezisku poinformowała pani Małgorzata Czycz, mieszkanka Przemyśla.

"Dzisiaj przy przygotowywaniu miejsc dla uchodźców w Szkole Podstawowej nr 5 w Przemyślu w jednym ze śpiworów znalazłam taki liścik oraz paczkę lizaków i cukierki. Ado dziewczynko o wielkim sercu ten liścik sprawił dzisiaj radość naprawdę wielu osobom" – napisała.

Na udostępnionych zdjęciach widać kartkę, na której mała dziewczynka napisała: "Witajcie w Polsce. Wiem, że wam ciężko żyć na granicy. Ada". Nie wiadomo, kim jest dziewczynka i jej rodzice, natomiast ich postawa jest godna podziwu.

Szkoła Podstawowa nr 5 w Przemyślu informuje, że nadal potrzebuje: bielizny damskiej, męskiej i dziecięcej, skarpetek, spodni dresowych męskich, klapek pod prysznic. Jednak obecnie najbardziej pilną potrzebą jest wózek dla ośmiomiesięcznych bliźniąt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza