Likwidacja OFE. Składki do ZUS czy IKE?
We wtorek, 2 marca 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), z możliwością przeniesienia środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na podjęcie decyzji, co zrobić z pieniędzmi, Polacy będą mieli czas od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku. Co to oznacza w praktyce?
1. Rządowy projekt ustawy o przekształceniu OFE zatwierdzony
Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto projekt ustawy przekształcającej OFE. Pieniądze zgromadzone przez Polaków trafią automatycznie na IKE lub, po złożeniu odpowiedniej deklaracji, do ZUS. Na jej złożenie Polacy będą mieli czas od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021.
Środki zgromadzone na IKE przestaną być częścią systemu - staną się własnością prywatną, jednak ich wypłata będzie możliwa dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nie będą podlegać podatkom, jednak za ich transfer z OFE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa w wysokości 15%, pobrana automatycznie ze zgromadzonych w OFE pieniędzy. Środki mają być dziedziczone.
Takie rozwiązanie pozwoli wzbogacić budżet państwa nie tylko dzięki wpływom z opłaty przekształceniowej, ale również dlatego, że część składki na ubezpieczenie społeczne, która do tej pory przekazywana była do OFE, teraz trafiać będzie do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Alternatywą dla Indywidualnych Kont Emerytalnych będzie możliwość złożenia deklaracji o przeniesieniu pieniędzy w całości z OFE do ZUS. W tym przypadku ominiemy opłatę za transfer, jednak emerytura zostanie opodatkowana (17% lub 32%), a środki nie będą dziedziczone.
2. Kiedy nastąpią zmiany w OFE?
Według rządowego projektu ustawa o przekształceniu OFE ma wejść w życie 1 czerwca. Do 2 sierpnia Polacy będą mieli możliwość złożenia deklaracji o przeniesieniu środków do ZUS. 28 stycznia 2022 roku nastąpi przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte.