Trwa ładowanie...

Ważny lek zniknął z aptek. "Jest masakra"

 Marta Słupska
Marta Słupska 07.03.2024 14:04
Tak źle jeszcze nie było. "Syn od jutra prawdopodobnie nie będzie w stanie iść do szkoły"
Tak źle jeszcze nie było. "Syn od jutra prawdopodobnie nie będzie w stanie iść do szkoły" (East News, archiwum prywatne )

Od dłuższego czasu Concerta, jeden z dwóch leków stosowanych w Polsce u dzieci z ADHD, jest niedostępny. "Codziennie obdzwaniam apteki i niestety albo już nie ma, albo już są zarezerwowane dla kogoś. Nie wiem co dalej, jak skończą nam się leki" - alarmuje jedna z mam.

spis treści

1. Jeden z najczęściej wyszukiwanych leków

Przerażeni rodzice dzieci z ADHD alarmują na facebookowych grupach, że od kilku tygodni nie mogą zakupić jednego z dwóch leków stosowanych w Polsce na to zaburzenie. Chodzi o Concertę, której producentem jest firma Janssen-Cilag International.

Oto niektóre z dramatycznych wiadomości rodziców:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

"Od dwóch tygodni nie ma Concerty w hurtowniach (…). Mój syn od jutra nie będzie w stanie iść do szkoły...",

"Jest masakra z dostępnością. Robimy takie kombinacje alpejskie, żeby zdobyć choć jedno opakowanie",

"Rok szkolny szybko mija, najważniejsze sprawdziany przed nami, zagrożenie z niemieckiego jest. Tragedia. Mam jakiś miesięczny zapas Medikinetu i Concerty z poprzedniego dawkowania, będziemy musieli wrócić do dawki, która działała tak sobie, ale lepsze to niż bez...",

"Codziennie obdzwaniam apteki z Kto ma lek, Gdzie po lek z całej Polski, z miast, gdzie mam kogoś, kto mógłby mi odebrać lek z apteki i niestety albo już nie ma (bo np. było jedno opakowanie w hurtowni) albo już są zarezerwowane dla kogoś. Nie wiem co dalej, jak skończą nam się leki" - piszą.

Jak przekazała w rozmowie z WP Parenting Angelika Talar-Śpionek, farmaceutka i redaktorka portalu gdziepolek.pl, Concerty brakuje w aptekach od dłuższego czasu. Producent dostarcza go do hurtowni, ale w zbyt małych ilościach w stosunku do zapotrzebowania.

- Mnóstwo osób pyta o Concertę. To jeden z najczęściej wyszukiwanych u nas leków. Pacjenci zderzają się ze ścianą, bo nawet jeśli lek jest, to często zarezerwowany i nie mogą już go zamówić - wyjaśnia.

2. Będzie zamiennik Concerty?

Pojawia się jednak światełko w tunelu: już wkrótce na rynku ma się pojawić zamiennik Concerty.

- Od poniedziałku 11 marca ma być wysyłany do hurtowni ścisły zamiennik Concerty - Atenza, również w dawkach 18 i 36 mg (a być może także 54 mg), o tym samym sposobie uwalniania substancji czynnej. Będzie go można wykupić na tę samą receptę w aptekach mniej więcej w drugiej połowie marca. Wygląda więc na to, że wkrótce problem z dostępnością leku się zmniejszy - mówi Talar-Śpionek.

mgr farmacji Angelika Talar-Śpionek, redaktorka portalu gdziepolek.pl
mgr farmacji Angelika Talar-Śpionek, redaktorka portalu gdziepolek.pl (archiwum prywatne)

3. Leków na ADHD brakuje na całym świecie

Czy pojawienie się zamiennika popularnego leku rozwiąże problemy rodziców? Psychiatra dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak, prezes Stowarzyszenia Bliżej ADHD, jest sceptyczny, bo - jak podkreśla - na całym świecie obserwuje się obecnie bardzo duży niedobór leków na ADHD.

- To dlatego, że w czasie pandemii zdiagnozowano bardzo wielu ADHD-owców. Takie osoby miały problem z nauką i pracą online, ponieważ ze względu na problemy z koncentracją łatwiej jest im się skupić na kontakcie z osobą, która siedzi obok, a trudniej - z "gadającą głową" na ekranie monitora. Jednocześnie od wielu lat ilość substancji aktywnej - metylofenidatu - obecnej w lekach na ADHD, w tym w Concercie, jest taki sam, ponieważ jest ona ściśle kontrolowana i firmy farmaceutyczne nie mogą produkować leków z nią tyle, ile chcą. Te poziomy się nie zmieniają od lat - wyjaśnia w rozmowie z WP Parenting.

- To sprawia, że nawet na największym rynku, czyli w USA, gdzie ponad 16 proc. dzieci w niektórych stanach ma rozpoznane ADHD, brakuje leku. A warto wiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych jest około 30 leków, które zawierają metylofenidat lub amfetaminę, stosowanych w leczeniu ADHD. W Polsce mamy obecnie tylko Concertę i Medikinet. Teraz mają wejść dwa nowe: Atenza i Symkinet MR. Obawiam się więc, że nadal nie będzie u nas lepiej niż w USA, a tam mają obecnie ogromny problem. Pacjenci miesiącami nie przyjmują leków, bo po prostu ich nie ma - dodaje dr hab. Jóźwiak.

Psychiatra dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak, prezes Stowarzyszenia Bliżej ADHD
Psychiatra dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak, prezes Stowarzyszenia Bliżej ADHD (archiwum prywatne )

Może się więc okazać, że ilość nowego leku dostępnego w aptekach, czyli Atenzy, również okaże się niewystarczająca. Co więc mogą zrobić rodzice, gdy okaże się, że leku brakuje? Dr hab. Jóźwiak sugeruje, że istnieje możliwość pójścia do lekarza i poproszenie o przejście na Medikinet, ale po pierwsze, nie jest to proste, a po drugie - lek ten zawiera tę samą substancję czynną co Concerta, a więc jego też może wkrótce brakować w aptekach.

- Leki te charakteryzują się inaczej rozłożonym uwalnianiem substancji czynnej. Concerta działa dłużej. Nie jest tak, że z dnia na dzień można się "przełączyć" na drugi lek. Poza tym zdarza się, że w aptekach brakuje obu tych leków. Rodzice są więc pozostawieni sami sobie i nic nie mogą z tym zrobić - mówi dr hab. Jóźwiak.

Zaleca, by poza leczeniem farmakologicznym, rodzice pamiętali także o psychoterapii, która, jak podkreśla dr Jóźwiak, jest główną metodą leczenia ADHD.

- To taki kurs życia z ADHD, kilkanaście spotkań, na których rodzice uczą się, jak zajmować się dzieckiem z ADHD. Wiem, że łatwiej dać tabletkę, ale terapią można bardzo wiele osiągnąć. Tam, gdzie rodzice i nauczyciele wiedzą, jak zaopiekować się dzieckiem z ADHD, bardzo spada potrzeba stosowania leku - wyjaśnia psychiatra.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że z powodu ADHD w Polsce w 2023 rok leczyło się 43 935 pacjentów przed 18. rokiem życia.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze