Ważny lek zniknął z aptek. "Jest masakra"
Od dłuższego czasu Concerta, jeden z dwóch leków stosowanych w Polsce u dzieci z ADHD, jest niedostępny. "Codziennie obdzwaniam apteki i niestety albo już nie ma, albo już są zarezerwowane dla kogoś. Nie wiem co dalej, jak skończą nam się leki" - alarmuje jedna z mam.
1. Jeden z najczęściej wyszukiwanych leków
Przerażeni rodzice dzieci z ADHD alarmują na facebookowych grupach, że od kilku tygodni nie mogą zakupić jednego z dwóch leków stosowanych w Polsce na to zaburzenie. Chodzi o Concertę, której producentem jest firma Janssen-Cilag International.
Oto niektóre z dramatycznych wiadomości rodziców:
"Od dwóch tygodni nie ma Concerty w hurtowniach (…). Mój syn od jutra nie będzie w stanie iść do szkoły...",
"Jest masakra z dostępnością. Robimy takie kombinacje alpejskie, żeby zdobyć choć jedno opakowanie",
"Rok szkolny szybko mija, najważniejsze sprawdziany przed nami, zagrożenie z niemieckiego jest. Tragedia. Mam jakiś miesięczny zapas Medikinetu i Concerty z poprzedniego dawkowania, będziemy musieli wrócić do dawki, która działała tak sobie, ale lepsze to niż bez...",
"Codziennie obdzwaniam apteki z Kto ma lek, Gdzie po lek z całej Polski, z miast, gdzie mam kogoś, kto mógłby mi odebrać lek z apteki i niestety albo już nie ma (bo np. było jedno opakowanie w hurtowni) albo już są zarezerwowane dla kogoś. Nie wiem co dalej, jak skończą nam się leki" - piszą.
Jak przekazała w rozmowie z WP Parenting Angelika Talar-Śpionek, farmaceutka i redaktorka portalu gdziepolek.pl, Concerty brakuje w aptekach od dłuższego czasu. Producent dostarcza go do hurtowni, ale w zbyt małych ilościach w stosunku do zapotrzebowania.
- Mnóstwo osób pyta o Concertę. To jeden z najczęściej wyszukiwanych u nas leków. Pacjenci zderzają się ze ścianą, bo nawet jeśli lek jest, to często zarezerwowany i nie mogą już go zamówić - wyjaśnia.
2. Będzie zamiennik Concerty?
Pojawia się jednak światełko w tunelu: już wkrótce na rynku ma się pojawić zamiennik Concerty.
- Od poniedziałku 11 marca ma być wysyłany do hurtowni ścisły zamiennik Concerty - Atenza, również w dawkach 18 i 36 mg (a być może także 54 mg), o tym samym sposobie uwalniania substancji czynnej. Będzie go można wykupić na tę samą receptę w aptekach mniej więcej w drugiej połowie marca. Wygląda więc na to, że wkrótce problem z dostępnością leku się zmniejszy - mówi Talar-Śpionek.
3. Leków na ADHD brakuje na całym świecie
Czy pojawienie się zamiennika popularnego leku rozwiąże problemy rodziców? Psychiatra dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak, prezes Stowarzyszenia Bliżej ADHD, jest sceptyczny, bo - jak podkreśla - na całym świecie obserwuje się obecnie bardzo duży niedobór leków na ADHD.
- To dlatego, że w czasie pandemii zdiagnozowano bardzo wielu ADHD-owców. Takie osoby miały problem z nauką i pracą online, ponieważ ze względu na problemy z koncentracją łatwiej jest im się skupić na kontakcie z osobą, która siedzi obok, a trudniej - z "gadającą głową" na ekranie monitora. Jednocześnie od wielu lat ilość substancji aktywnej - metylofenidatu - obecnej w lekach na ADHD, w tym w Concercie, jest taki sam, ponieważ jest ona ściśle kontrolowana i firmy farmaceutyczne nie mogą produkować leków z nią tyle, ile chcą. Te poziomy się nie zmieniają od lat - wyjaśnia w rozmowie z WP Parenting.
- To sprawia, że nawet na największym rynku, czyli w USA, gdzie ponad 16 proc. dzieci w niektórych stanach ma rozpoznane ADHD, brakuje leku. A warto wiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych jest około 30 leków, które zawierają metylofenidat lub amfetaminę, stosowanych w leczeniu ADHD. W Polsce mamy obecnie tylko Concertę i Medikinet. Teraz mają wejść dwa nowe: Atenza i Symkinet MR. Obawiam się więc, że nadal nie będzie u nas lepiej niż w USA, a tam mają obecnie ogromny problem. Pacjenci miesiącami nie przyjmują leków, bo po prostu ich nie ma - dodaje dr hab. Jóźwiak.
Może się więc okazać, że ilość nowego leku dostępnego w aptekach, czyli Atenzy, również okaże się niewystarczająca. Co więc mogą zrobić rodzice, gdy okaże się, że leku brakuje? Dr hab. Jóźwiak sugeruje, że istnieje możliwość pójścia do lekarza i poproszenie o przejście na Medikinet, ale po pierwsze, nie jest to proste, a po drugie - lek ten zawiera tę samą substancję czynną co Concerta, a więc jego też może wkrótce brakować w aptekach.
- Leki te charakteryzują się inaczej rozłożonym uwalnianiem substancji czynnej. Concerta działa dłużej. Nie jest tak, że z dnia na dzień można się "przełączyć" na drugi lek. Poza tym zdarza się, że w aptekach brakuje obu tych leków. Rodzice są więc pozostawieni sami sobie i nic nie mogą z tym zrobić - mówi dr hab. Jóźwiak.
Zaleca, by poza leczeniem farmakologicznym, rodzice pamiętali także o psychoterapii, która, jak podkreśla dr Jóźwiak, jest główną metodą leczenia ADHD.
- To taki kurs życia z ADHD, kilkanaście spotkań, na których rodzice uczą się, jak zajmować się dzieckiem z ADHD. Wiem, że łatwiej dać tabletkę, ale terapią można bardzo wiele osiągnąć. Tam, gdzie rodzice i nauczyciele wiedzą, jak zaopiekować się dzieckiem z ADHD, bardzo spada potrzeba stosowania leku - wyjaśnia psychiatra.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że z powodu ADHD w Polsce w 2023 rok leczyło się 43 935 pacjentów przed 18. rokiem życia.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl