Lekarze mówili, że jest za młody, by mieć raka. Dwa dni później u ojca dwójki dzieci zdiagnozowano raka jelita grubego w czwartym stadium
Brytyjczyk Mark Newberry kilka razy zgłaszał lekarzowi swoje dolegliwości. W odpowiedzi jednak słyszał, że ból żołądka i inne objawy są zapewne wywołane kolką bądź wrzodami. Kilka dni od wizyty stan Marka pogorszył się. Okazało się, że ma agresywną formę raka jelita grubego.
1. Raka pomylili z kolką
Mark Newberry z Hamilton w South Lanarkshire ma obecnie 41-lat i osiem rund chemioterapii za sobą. Wszystko zaczęło się trzy lata temu.
"Miałem nieregularne wypróżnienia przez kilka miesięcy, ale niewiele o tym myślałem - wspomina Mark, ojciec dwójki dzieci. - W tygodniu poprzedzającym postawienie diagnozy miałem silne bóle brzucha".
Mark udał się na SOR pod koniec listopada 2017 r. Wtedy usłyszał, że zapewne ma wrzody żołądka. "Następnego dnia spotkałem się z moim lekarzem rodzinnym, który powiedział mi, że to kolka" - wspomina Mark. Dwa dni później sytuacja się powtórzyła: Mark znowu był obolały i nieprzytomny.
"Tego wieczoru moja żona Sophie zmusiła mnie do pójścia na ostry dyżur, ponieważ odczuwałem tak silny ból. Zrobili mi prześwietlenie i zostawili na całą noc w szpitalu" - mówi Mark.
2. Rak jelita grubego. Objawy
Dwa dni później Mark dostał wyniki badań, które zwaliły z nóg całą jego rodzinę. Okazało się, że Mark ma raka jelita grubego w czwartym stadium i pilnie potrzebuje operacji. Zszokowany mężczyzna zapytał lekarza rodzinnego jak mógł przegapić wszystkie objawy, na co usłyszał, że "rak nawet nie był brany pod uwagę, ponieważ Mark ma tylko 38 lat".
Jak mówi Genevieve Edwards, szefowa organizacji Bowel Cancer UK jest to niezwykle niepokojące, że lekarze wciąż odrzucają ewentualność wystąpienia raka u młodszych pacjentów, nawet jeśli objawy są ewidentne. Edwards podkreśla, że do takich należą:
- krwawienie z odbytu,
- krew w stolcu,
- zmiany rytmu wypróżnień,
- niewyjaśniona utrata masy ciała,
- skrajne zmęczenie bez wyraźnego powodu,
- ból w żołądku.
"Rak jelita grubego jest drugim co do wielkości zabójcą w Wielkiej Brytanii, ale jest uleczalny, zwłaszcza gdy zostanie wcześnie zdiagnozowany. Bardzo ważne jest, aby ludzie potrafili rozpoznać objawy raka jelita grubego i zdawali sobie sprawę, że nie jest to choroba dotykająca tylko osób starszych" - podkreśla Edwards.
Zobacz także: Tata trojga dzieci umiera na raka jelita. Wszystko przez koronawirusa i zbyt późną diagnozę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl