Trwa ładowanie...

Leczenie nerwicy natręctw

Avatar placeholder
31.05.2017 22:02
Leczenie nerwicy natręctw
Leczenie nerwicy natręctw

Osoby, które cierpią na nerwicę natręctw, bardzo często odczuwają dyskomfort a nawet zawstydzenie objawami choroby. Medyczna nazwa nerwicy natręctw to zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ZOK). Bardzo często choroba ta nie jest leczona, a chory coraz bardziej izoluje się od społeczeństwa. Warto wiedzieć, że w wyniku nerwicy natręctw może pojawić się np. depresja u młodzieży. Dzieje się tak dlatego, że młoda osoba z ZOK wstydzi się swojej choroby i izoluje się od rówieśników, co sprzyja depresji.

spis treści

1. Czym jest nerwica natręctw?

Osoby chorujące na nerwice natręctw bardzo często wypaczają model poznawczy, same nadają inne od ogólnie przyjętego znaczenie wydarzeniom, słowom, myślom. Osoba cierpiąca na nerwicę natręctw może zmagać się z: przekonaniem, że złe myśli przyciągają nieszczęścia. Mogą także wprowadzić nieprzyjemne konsekwencje. Często uważają, że już samo myślenie może świadczyć o ukrytym pragnieniu i prowadzi do nieszczęść i złych konsekwencji. Uważają, że myślą można sprowokować wypadek samochodowy, chorobę, kradzież, utratę pracy itd.; zbyt dużą i wyolbrzymioną odpowiedzialnością. Osoba chora może uważać, że ktoś lub coś ma moc zapobiegania lub wywoływania negatywnych zdarzeń; koniecznością kontrolowania myśli, aby nie działy się złe rzeczy; perfekcjonizmem. Osoby chore na nerwicę natręctw są często przekonane, że istnieje tylko jeden właściwy sposób postępowania i tylko brak błędów i perfekcyjne wykonywanie określonych czynności są kluczem do sukcesu; * złym ocenianiem zagrożenia oraz z niedocenianiem własnych możliwości radzenia sobie z przeciwnościami;

Dziecięce choroby, które nie dają objawów
Dziecięce choroby, które nie dają objawów [7 zdjęć]

Kaszel, katar, gorączka – te objawy niemal natychmiast łączymy z infekcją. Podajemy odpowiednie leki,

zobacz galerię
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • przekonaniem, że tylko w przypadku, jeśli jesteśmy czegoś absolutnie pewni, możemy uniknąć zagrożenia. Takie objawy są integralną częścią konceptualizacji poznawczej. Osoby chore na nerwicę natręctw boją się, że jeśli czegoś nie zrobią w określony sposób, spotka ich lub ich bliskich nieszczęście. Wierzą, że złe myśli są w stanie sprowokować nieszczęście. Dlatego też, zmagając się ze swoją chorobą, często popadają w depresję. Może to być depresja u młodzieży lub dorosłych, wszystko zależy od wieku chorego.
Nerwice natręctw trzeba leczyć
Nerwice natręctw trzeba leczyć

2. Jak leczyć nerwicę natręctw?

Leczenie nerwicy natręctw jest niezwykle ważne, gdyż nieleczona sprawia, że objawy są coraz silniejsze i bardziej odporne na zmiany. Istotne w procesie terapii jest zrozumienie mechanizmu działania zaburzenia, tego, jak chory odbiera rzeczywistość i do czego zmusza go choroba. Dysponując tymi informacjami, można wprowadzić odpowiednią strategię leczenia.

To musisz wiedzieć:

W terapii najważniejsze jest, aby zidentyfikować i zapisać przekonania, które odpowiadają za podtrzymywanie nerwicy natręctw. Następnie należy opracować sposoby, które mają na celu obalenie tych przekonań. Jeśli dana terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy na nowo opracować sposoby, które pozwolą na obalenie przekonań chorego co do tego, co wywołuje u niego objawy nerwicy natręctw. Podczas terapii warto łączyć różne sposoby pomocy i szczególnie starać się zmniejszać poziom lęku i wspomagać pacjenta w walce z jego przekonaniami. Mniejszy lęk spowoduje, że chory będzie mniej przymuszony do wykonywania swoich rytuałów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze