Trwa ładowanie...

Leczenie depresji – terapia poznawczo-behawioralna

Terapię poznawczo-behawioralną zaleca się chorym z depresją o lekkim i umiarkowanym nasileniu. Osoby z ciężką depresją muszą uzupełnić leczenie psychologiczne terapią farmaceutyczną. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zrozumienie problemu, zmiana myślenia i zachowania pacjenta.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Czym jest terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna (z języka angielskiego „cognitive behavioral therapy”) to jedna z form psychoterapii stosowanych w leczeniu depresji. Nazwa wskazuje na celowość terapii: służy ona zrozumieniu problemu, zmianie sposobu myślenia (sfera poznawcza) i zachowania (sfera behawioralna) chorego. Praca pacjenta nad trudnościami, z którymi zmaga się każdego dnia, ma mieć pozytywny wpływ na jego sferę emocjonalną. Należy zaznaczyć, że dla uzyskania wyższej skuteczności terapię poznawczo-behawioralną łączy się z podawaniem choremu leków przeciwdepresyjnych (z farmakoterapią). Te dwie metody leczenia depresji stosuje się u osób z ciężką depresją. Zestawienie tych form terapii przynosi lepsze rezultaty niż przeprowadzanie każdej z nich z osobna.

Terapię poznawczo-behawioralną zaleca się chorym z depresją o lekkim i umiarkowanym nasileniu
Terapię poznawczo-behawioralną zaleca się chorym z depresją o lekkim i umiarkowanym nasileniu

Stosowanie wyłącznie terapii poznawczo-behawioralnej rekomenduje się pacjentom, u których zdiagnozowano depresję o nasileniu umiarkowanym i lekkim. Jeżeli stwierdza się nawrót choroby, mimo zakończenia leczenia farmakologicznego lekami przeciwdepresyjnymi, pacjentowi zaleca się skorzystanie z sesji terapeutycznych w ramach terapii poznawczo-behawioralnej. Czasami chory sam preferuje leczenie psychologiczne. Terapia ta daje szansę na wyeliminowanie objawów depresji, takich jak niepokój i poczucie bezsilności. Osoba ze stanami depresyjnymi pesymistycznie patrzy w przyszłość, a wykonywanie codziennych obowiązków sprawia jej trudność. Jest zmęczona, bywa poirytowana i nerwowa, a poza tym ma kłopoty ze snem. Ponadto psychoterapia zmniejsza ryzyko nawrotów stanów depresyjnych, co jest konsekwencją pracy nad zmianą przekonań i sposobu myślenia pacjenta.

To musisz wiedzieć:

2. Jak leczyć depresję?

Terapia poznawczo-behawioralna jako metoda leczenia depresji polega na współpracy pacjenta z psychologiem lub psychiatrą z certyfikatem terapeuty poznawczo-behawioralnego. W czasie kilkunastu spotkań ze specjalistą pacjent precyzuje cele, które chciałby osiągnąć po zakończeniu terapii. Założenia, które postawi przed sobą, determinują plan terapii i liczbę spotkań. Ile trwa leczenie depresji? Zazwyczaj terapia poznawczo-behawioralna obejmuje jedno, godzinne spotkanie z psychologiem w tygodniu przez kilka miesięcy. Do sprawdzania postępów pacjenta specjalista wykorzystuje kwestionariusz oceniający nasilenie objawów depresji.

Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się...

zobacz galerię

W czasie terapii psycholog lub psychiatra stosuje strategie terapeutyczne, których celem jest rozpoznanie typowego dla pacjenta wzorca zależności pomiędzy trzema elementami: myśleniem, emocjami, które nim targają, i zachowaniem, które podejmuje. Wzorzec ten jest odpowiedzialny za podtrzymywanie trudności, których osoba z depresją doświadcza każdego dnia swej egzystencji. Terapia poznawczo-behawioralna nie ogranicza się wyłącznie do pracy z pacjentem w czasie sesji terapeutycznej. Jest on zobowiązany do pracy nad sobą również pomiędzy spotkaniami z psychologiem. Powinien monitorować swe myśli i towarzyszące im emocje w codziennych sytuacjach, a także zgodnie z wytycznymi terapeuty sprawdzać dotychczasowe i nowe przekonania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.