Trwa ładowanie...

Lalki nie tylko dla dziewczynek?

Synek przebierający Barbie to wcale nie powód do wstydu ani zmartwienia. Wręcz przeciwnie - okazuje się, że chłopcom dziewczęce zabawy mogą bardzo pomóc w rozwoju.

Zobacz film: "Barbie wciąż najpopularniejszą zabawką wśród dziewczynek"

Opinia publiczna jest dzisiaj dość stronnicza i bezlitosna, jeśli chodzi o wszelkie oznaki zniewieścienia płci męskiej. Ignorancja i brak wiedzy każą ludziom wierzyć, że noszenie spódniczki przez pięcioletniego chłopca ma cokolwiek wspólnego z promocją homoseksualizmu. Tymczasem, zabawa z lalkami pomaga naszym synom zmienić się w prawdziwych mężczyzn i dowiedzieć się dużo o świecie.

1. Lalki rozwijają

Chłopcy z natury zwykle później niż dziewczynki nabywają umiejętności związane z drobną motoryką i dbaniem o siebie. Zabawy z lalkami mogą znacznie usprawnić ten proces. Zdejmowanie i zakładanie ubranek rozwija cierpliwość i pozwala zaznajomić się z zamkami, guzikami, lewą i prawą stroną, a nawet wiązaniem sznurówek. Karmienie, czesanie, mycie na niby czy wizyty u wyimaginowanego lekarza to wspaniałe okazje, aby oswoić się z codziennymi obowiązkami. Obserwacje pokazują, że dziecko sadzające z przekonaniem swoją lalkę na nocnik, samo łatwiej i chętniej rezygnuje z pieluch na rzecz bardziej dorosłego załatwiania swoich potrzeb. Układanie poszczególnych czynności w całe sekwencje imitujące porządek dnia to świetne ćwiczenie dla myślenia kognitywnego i krok naprzód, aby wychować chłopca porządnego i zorganizowanego.

2. Mowa i język

Zabawy z lalkami uwzględniają zwykle dużą dozę narracji ze strony dziecka, które lubi opowiadać co robi, bądź zwracać się bezpośrednio do zabawki. W połączeniu z różnorodnością sytuacji, w które angażuje się lalki, powstaje znakomity pretekst do rozbudowywania słownictwa. Części ciała, nazwy ubrań, popularne schorzenia, nazwy sprzętów domowych, kolory, przymiotniki określające stany ducha i ciała (typu: smutna, głodna, zmęczona) oraz wielki repertuar czasowników związanych z opiekowaniem się lalką, to wielki potencjał uczącego się wciąż nowych znaczeń dziecka.

Zabawki edukacyjne dla małych dzieci (WIDEO)
Zabawki edukacyjne dla małych dzieci (WIDEO)

Zabawki edukacyjne cieszą się obecnie ogromną popularnością wśród rodziców, którym zależy na optymalnym...

zobacz galerię

Dodatkowo, zabawy sytuacyjne, o które prosi się interakcja z lalkami, pozwalają dzieciom nauczyć się formułować pełniejsze zdania, w tym także warunki, logiczne następstwa, zakazy i prośby. I znowu, dla chłopców, którzy przeciętnie są mniej uzdolnieni werbalnie niż dziewczynki, to naprawdę wspaniały stymulator rozwojowy.

3. Uczucia i emocje

Największym argumentem przemawiającym za zachęcaniem chłopców do zabawy lalkami jest pobudzanie rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych, których niestety niejednemu dorosłemu mężczyźnie brakuje. Zwłaszcza lalki-niemowlaki wzbudzają w dzieciach czułość, troskę i przywiązanie. Wszelkie werbalne wyrażanie tych uczuć pomaga w przyszłości w kontaktach międzyludzkich.

Chłopiec, który przewija, karmi i kładzie spać swoją lalkę ma też znacznie większe szanse na wykształcenie empatii i wrażliwości na potrzeby innych, co jest naturalne dla płci żeńskiej, ale niekoniecznie dla nastawionej zadaniowo i zdobywczo płci męskiej.

4. Rola w rodzinie

Odgrywanie scenariuszy opieki nad małym dzieckiem to również znakomite przygotowanie do narodzin nowego członka rodziny. Rodzice mogą wykorzystać zabawę do nauczenia syna delikatności i ostrożności w kontakcie z niemowlakiem, jak również uświadomić mu ogrom opieki, jakiej będzie on potrzebować. Psychologowie zauważają, że w pierwszym okresie przyzwyczajania się do siostry lub brata, fakt że dziecko ma swoją „dzidzię” ułatwia czasem pokonanie zazdrości o nowy obiekt zainteresowania dorosłych.

Zobacz także:

Poza tym, mówi się także o wspaniałej lekcji życia, jaką jest dla każdego dziecka postawienie się w roli odwrotnej czyli – mamy albo taty. To nie tylko źródło poczucia kontroli i mocy, o którym marzą już dwulatki, ale też poszerzająca światopogląd zmiana perspektywy. Stać się kimś kto daje, dyscyplinuje i tuli to dla malucha prawdziwe wyzwanie.

5. Lalka odgoni strachy?

Zabawy lalkami stwarzają jeszcze jedną wspaniałą szansę edukacyjną – na pokonanie lęków i uprzedzeń. Odgrywanie z pomocą zabawek scen, które są dla malucha niekomfortowe może przełamać blokadę dziecka i ułatwić mu opanowanie sytuacji. Mowa tutaj o czynnościach prozaicznych, jak mycie głowy, chodzenie do lekarza czy spanie samemu w łóżeczku, ale także o większych strachach typu wydmuchiwanie noska, pływanie w basenie albo pójście do przedszkola.

Patrząc na daną sytuację z zewnątrz dziecko ma szanse nabrać dystansu i uwierzyć, że nic złego mu się nie stanie.

6. Jak radzić sobie z uprzedzeniami?

Jeśli kupisz synowi lalkę, możesz naturalnie spodziewać się negatywnych reakcji, a nawet krytyki ze strony rodziny czy znajomych. Ważne jest w tym momencie, aby stać murem za dzieckiem i nie pozwolić mu odczuć żadnego wstydu czy zażenowania. Nie można wychowywać chłopców w strachu przed stereotypami i tłamsić naturalnej dla nich ciekawości „dziewczyńskimi” sprawami. Dorosłych, którzy tego nie rozumieją trzeba po prostu odesłać do domu. A żaden chyba rodzic nie będzie nieszczęśliwy, jeśli ich syn wyrośnie kiedyś na zdolnego projektanta mody, ginekologa, szefa restauracji czy wspaniałego męża i ojca…

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.