Kwas foliowy może pomóc dzieciom z autyzmem w lepszej komunikacji

Odpowiednia dawka kwasu foliowego, który znany jest jako zredukowana forma witaminy B, może przyczynić się do poprawy umiejętności językowych i komunikacyjnych u dzieci z autyzmem.

Takie są wstępne wnioski z badania wśród dzieci z autyzmem, które podzielono na grupę kontrolną, przyjmującą duże dawki kwasu foliowego, i placebo, jak mówi główny autor badania Richard Frye z Instytutu Badań Zdrowia Dzieci w USA.

Badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal Springer Nature in Molecular Psychiatry” pozwoliły zidentyfikować konkretny marker, który może być wykorzystany do określenia, którzy pacjenci mają największe szanse zareagować na lek.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Duże dawki kwasu foliowego wykazały skuteczność w leczeniu dzieci z autyzmem
Duże dawki kwasu foliowego wykazały skuteczność w leczeniu dzieci z autyzmem (123RF)

U około dwóch procent amerykańskich dzieci występują objawy należące do spektrum autyzmu. Wiele z tych dzieci ma trudności w komunikacji i interakcji z innymi, zwłaszcza w otoczeniu społecznym.

Naukowcy nie są jeszcze w stanie w pełni zrozumieć wszystkich przyczyn rozwoju tej choroby i, co ważniejsze, nie ma obecnie zatwierdzonych metod leczenia, które dotyczą podstawowych objawów tej choroby.

„Jedynym z obecnie zatwierdzonych leków na autyzm są zarówno leki przeciwpsychotyczne, które dotyczą objawów pobocznych i mogą prowadzić do niepożądanych działań ubocznych" - mówi John Slattery, współautor badania.

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention....

zobacz galerię

Badania naukowe dotyczące tej choroby wskazały, że zaburzenie to związane jest z nieprawidłowościami w metabolizmie kwasu foliowego, jak również z genami, które są zaangażowane w tym procesie. Niektóre badania wykazały również, że potomstwo kobiet, które przyjmowały suplementy diety w postaci kwasu foliowego przed poczęciem i w czasie ciąży miało niższe ryzyko urodzenia się z autyzmem.

Około dziesięć lat temu opisane zostało schorzenie, zwane mózgowym niedoborem folianu. Występuje wtedy, kiedy stężenie kwasu foliowego w ośrodkowym układzie nerwowym jest mniejsze niż normalne. Wiele dzieci z mózgowym niedoborem folianu miało objawy autyzmu i dobrze zareagowało na leczenie dużymi dawkami kwasu foliowego.

Wcześniejsze badania zespołu Richarda Frye wykazały, że u dzieci z autyzmem często występowały autoprzeciwciała receptora kwasu foliowego.  W obecnym badaniu ci sami naukowcy odkryli, że uczestnicy badania z autoprzeciwciałami receptora kwasu foliowego wykazywali korzystniejszą reakcję na leczenie kwasem foliowym.

6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży
6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki...

zobacz galerię

Stwarza to duże możliwości dla lekarzy, którzy mogą w  ten sposób sprawdzić, czy wysokie dawki kwasu foliowego mogą być stosowane w leczeniu konkretnego dziecka z autyzmem.

„Poprawa komunikacji werbalnej była istotnie większa u osób przyjmujących kwas foliowy, w porównaniu z pacjentami przyjmującymi placebo" - mówi Richard Frye.

Dodaje, że wyniki badań powinny być traktowane jako wstępne aż do wyników badań, w których ocenione będą efekty leczenia długoterminowego.

Naukowcy byli bardzo zadowoleni z pozytywnych wyników tego badania, ale ostrzegają, że potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia efektów w większej populacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.