Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Kwas foliowy może pomóc dzieciom z autyzmem w lepszej komunikacji

Odpowiednia dawka kwasu foliowego, który znany jest jako zredukowana forma witaminy B, może przyczynić się do poprawy umiejętności językowych i komunikacyjnych u dzieci z autyzmem.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Takie są wstępne wnioski z badania wśród dzieci z autyzmem, które podzielono na grupę kontrolną, przyjmującą duże dawki kwasu foliowego, i placebo, jak mówi główny autor badania Richard Frye z Instytutu Badań Zdrowia Dzieci w USA.

Badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal Springer Nature in Molecular Psychiatry” pozwoliły zidentyfikować konkretny marker, który może być wykorzystany do określenia, którzy pacjenci mają największe szanse zareagować na lek.

Duże dawki kwasu foliowego wykazały skuteczność w leczeniu dzieci z autyzmem
Duże dawki kwasu foliowego wykazały skuteczność w leczeniu dzieci z autyzmem (123RF)

U około dwóch procent amerykańskich dzieci występują objawy należące do spektrum autyzmu. Wiele z tych dzieci ma trudności w komunikacji i interakcji z innymi, zwłaszcza w otoczeniu społecznym.

Naukowcy nie są jeszcze w stanie w pełni zrozumieć wszystkich przyczyn rozwoju tej choroby i, co ważniejsze, nie ma obecnie zatwierdzonych metod leczenia, które dotyczą podstawowych objawów tej choroby.

„Jedynym z obecnie zatwierdzonych leków na autyzm są zarówno leki przeciwpsychotyczne, które dotyczą objawów pobocznych i mogą prowadzić do niepożądanych działań ubocznych" - mówi John Slattery, współautor badania.

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention....

zobacz galerię

Badania naukowe dotyczące tej choroby wskazały, że zaburzenie to związane jest z nieprawidłowościami w metabolizmie kwasu foliowego, jak również z genami, które są zaangażowane w tym procesie. Niektóre badania wykazały również, że potomstwo kobiet, które przyjmowały suplementy diety w postaci kwasu foliowego przed poczęciem i w czasie ciąży miało niższe ryzyko urodzenia się z autyzmem.

Około dziesięć lat temu opisane zostało schorzenie, zwane mózgowym niedoborem folianu. Występuje wtedy, kiedy stężenie kwasu foliowego w ośrodkowym układzie nerwowym jest mniejsze niż normalne. Wiele dzieci z mózgowym niedoborem folianu miało objawy autyzmu i dobrze zareagowało na leczenie dużymi dawkami kwasu foliowego.

Wcześniejsze badania zespołu Richarda Frye wykazały, że u dzieci z autyzmem często występowały autoprzeciwciała receptora kwasu foliowego.  W obecnym badaniu ci sami naukowcy odkryli, że uczestnicy badania z autoprzeciwciałami receptora kwasu foliowego wykazywali korzystniejszą reakcję na leczenie kwasem foliowym.

6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży
6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki...

zobacz galerię

Stwarza to duże możliwości dla lekarzy, którzy mogą w  ten sposób sprawdzić, czy wysokie dawki kwasu foliowego mogą być stosowane w leczeniu konkretnego dziecka z autyzmem.

„Poprawa komunikacji werbalnej była istotnie większa u osób przyjmujących kwas foliowy, w porównaniu z pacjentami przyjmującymi placebo" - mówi Richard Frye.

Dodaje, że wyniki badań powinny być traktowane jako wstępne aż do wyników badań, w których ocenione będą efekty leczenia długoterminowego.

Naukowcy byli bardzo zadowoleni z pozytywnych wyników tego badania, ale ostrzegają, że potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia efektów w większej populacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.